کد خبر : 220712 تاریخ انتشار : شنبه 4 شهریور 1396 - 8:33

طرز تهیه شیره خرما در منزل

طرز تهیه شیره خرما در منزل مواد لازم: خرمای بدون هسته و کلاهک آب جوش: به مقدار وزن خرما طرز تهیه: 1- خرماها را شسته و از وسط نصف کنید و هسته آنرا جدا کنید و در یک قابلمه گود ریخته و روی آن آب جوش بریزید و بگذارید نیم …

طرز تهیه شیره خرما در منزل

طرز تهیه شیره خرما در منزل

مواد لازم:

خرمای بدون هسته و کلاهک

آب جوش: به مقدار وزن خرما

طرز تهیه:

1- خرماها را شسته و از وسط نصف کنید و هسته آنرا جدا کنید و در یک قابلمه گود ریخته و روی آن آب جوش بریزید و بگذارید نیم ساعت بماند.

2- بعد از این مدت قابلمه را روی حرارت گذاشته و اجازه دهید آب به جوش بیاید، وقتی آب جوش آمد زیر شعله را کم کنید و بگذارید ۵ دقیقه بجوشد تا نرم شود، پخت را تا زمانی ادامه بدهید تا خرماها کاملا نرم شود، سپس قابلمه را از روی حرارت برداشته و بگذارید نیم ساعت دیگر در همان آب بماند.

3- بعد از این مدت خرماها را در صافی ریخته و با دست آرام آرام فشار دهید تا شیره جدا شده و از صافی خارج شود، دقت کنید که گوشت و پوست خرما از صافی رد نشود.

4- حال شیره را دوباره روی حرارت بگذارید تا آرام آرام بجوشد و غلیظ شود، در این مدت باید شیره را مدام هم بزنید تا ته نگیرد.

نکات:

بهتر است برای تهیه شیره خرما از خرماهای شیره دار استفاده کنید. استفاده از خرمای بدون شیره و خشک خیلی برای این کار مفید نیست.

دقت کنید اگر خرما خشک باشد مدت زمان پخت طولانی تر خواهد شد.

اگر غلظت شیره خرما کم باشد زود کپک می زند، بنابراین سعی کنید یا غلظت شیره را بیشتر کنید و یا اینکه به مقدار کم تهیه کنید.

این شیره را در جای خشک و خنک و در ظرف دربسته می توانید تا یک سال نگه دارید.

ممکن است رنگ شیره خرمای خانگی اندکی تیره تر از رنگ معمول آن باشد.

دسته بندی : آشپزی و خانه داری ، آموزش شیرینی پزی بازدید 241 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php