کد خبر : 228290 تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۸:۰۲

معنی ضرب المثل از آنهاست که نان را پشت در می مالند چیست؟

معنی ضرب المثل از آنهاست که نان را پشت در می مالند چیست؟ یکی بود یکی نبود، مردی بود که هم فقیر بود و هم خصیص. تصمیم گرفت که با پسرش به شهری رفته و به کارهای ساختمانی مشغول شوند. پدر تصمیم گرفت که پول زیادی خرج نکند و دست …

معنی ضرب المثل از آنهاست که نان را پشت در می مالند چیست؟

معنی ضرب المثل از آنهاست که نان را پشت در می مالند چیست؟

یکی بود یکی نبود، مردی بود که هم فقیر بود و هم خصیص. تصمیم گرفت که با پسرش به شهری رفته و به کارهای ساختمانی مشغول شوند. پدر تصمیم گرفت که پول زیادی خرج نکند و دست فردش را پس انداز کند.

و به پسرش هم گفت باید خیلی صرفه جویی کنیم حتی در غذا خوردنمان، پسر گفت باشد، چلو، پلو نمی خوریم. اما نان و پنیر که می خوریم؟ پدر گفت: نان و پنیر؟بله نان و پنیر می خوریم. فردای آن روز پدر مقداری پنیر خرید و توی شیشه گذاشت و یک نان هم خرید و وسط سفره گذاشت و گفت: بسم الله بخور!

پسر تکه نانی برداشت و می خواست در شیشه ی پنیز را باز کند و بخورد. پدر گفت: چه می کنی؟ مگر نگفتم که باید صرفه جویی کنیم؟ پسر گفت: نان بی پنیر که خوردن ندارد.پدر گفت: نان را به شیشه ی پنیر بمال و بخور از آن به بعد هر دو صبح تا عصر کار می کردند.

نانی می خریدند و آن را به شیشه ی پنیز می مالیدند از قضا روزی مجبور شدند جدا از هم کار کنند. عصر که شد پسر نانی خرید و به خانه برگشت اما هر چه دنبال کلید گشت پیدا نکرد. بسیار گرسنه بود. فکری به خاطرش رسید. نان را تکه کرد و به در خانه مالید و خورد. در این لحظه پدر رسید و از او پرسید چه می کنی؟ پسر گفت: نان و پنیر می خورم خیلی گرسنه ام بود. پدر عصبای شد و گفت: یک شب نمی توانستی نان بدون پنیر بخوری؟ پسر ثروتمند شد و سرش را پایین انداخت. از آن پس به افراد خصیص که حاضر نیستند برای نیازهای اصلی زندگی پول خرج کنند می گویند: از آنهاست که نان را پشت در می مالند.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : سرگرمی ، ضرب و المثل بازدید 724 بار
دیدگاهتان را بنویسید

مرتضی در تاریخ 16 اسفند 1397 گفته : پاسخ دهید

بامزه و عالی

css.php