کد خبر : 220252 تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۷

روش هایی برای برق انداختن طلا

روش هایی برای برق انداختن طلا طلا بر خلاف نقره که به مرور زمان و به کندی تیره می شود، تیره نخواهد شد. با این حال طلا می تواند در استفاده های روز مره کثیفی و دوده به خود بگیرد و درخشندگی روز های اول خود را از دست دهد، …

روش هایی برای برق انداختن طلا

روش هایی برای برق انداختن طلا

طلا بر خلاف نقره که به مرور زمان و به کندی تیره می شود، تیره نخواهد شد. با این حال طلا می تواند در استفاده های روز مره کثیفی و دوده به خود بگیرد و درخشندگی روز های اول خود را از دست دهد، برای این که برق و درخشندگی را به حلقه، دستبند، گردنبند و دیگر زیور آلات طلای با ارزشتان بر گردانید.

روش اول: تمیز کردن زیورآلات با مایع ظرفشویی

چند قطره مایع ظرفشویی را در یک کاسه ی حاوی آب گرم (نه خیلی داغ) بریزید. به آرامی با هم مخلوط کنید. با این که آب معمولی شیر هم می تواند مناسب باشد اما برای نتیجه گیری بهتر می توانید از آب کربوناته فاقد سدیم یا از سودا استفاده کنید. کربنات موجود در این آب ها می تواند به از بین بردن کثیفی و گرد و خاک کمک کند.

نکته: از آب داغ یا جوش استفاده نکنید. به خصوص اگر طلای شما سنگ های قیمتی حساس و با ارزش دارد. بعضی از سنگ های قیمتی مانند اوپال در برخورد با تغییر سریع درجه حرارت ممکن است ترک بردارند.

طلا را در محلولی که آماده کرده اید خیس کنید و آن را برای حدود ۱۵ دقیقه در محلول باقی بگذارید. در هنگام خیس خوردن، آب گرم و صابونی راه خود را به درون شیارها و شکاف ها باز می کند و کثیفی هایی که در نقاط غیر قابل دسترس هستند را نرم می کند.

طلا را به آرامی با یک مسواک نرم بدون دندانه تمیز کنید. هر تکه از جواهرتان را به تنهایی پاک کنید و به گوشه ها و شکاف هایی که ممکن است کثیفی در آن ها پنهان شده باشد توجه بیشتری بکنید. از یک مسواک بسیار نرم استفاده کنید، هر چه نرم تر باشد بهتر است. موهای زبر مسواک ممکن است سطح جواهر شما را خراش دهند. اگرجواهر شما آب طلا گرفته شده است (بر خلاف طلای جامد) ممکن است مسواک زبر کل طلای سطح جواهر شما را از بین ببرد.

نکته: برس هایی که مخصوص این کار طراحی شده اند، بهترین گزینه خواهند بود اما بعضی برس های نرم و کوچکتر (مثلا برس ابرو) هم می توانند مفید باشند.

هر قسمت جواهرتان را در آب گرم روان بشویید. خوب آب کشیدن می تواند آلودگی هایی که باقی مانده اند اما با برس کشیدن نرم تر شده اند را از بین ببرد. مجددا مطمئن شوید که آب داغ نباشد، به خصوص اگر جواهرتان سنگ قیمتی دارد.

نکته: اگر جواهرتان را در سینک ظرفشویی یا دستشویی آب می کشید، راه آب آن را ببنیدید، تا اگر جواهرتان ناگهان از دستتان لیز خورد، آن را از دست ندهید. یا ساده تر است که جواهرتان را در یک سبد کوچک آب کشی کنید.

طلا را با یک پارچه نرم خشک کنید. سپس آن را قبل از پوشیدن دوباره، روی یک حوله بگذارید تا در تماس با هوا کاملا خشک شود. اگر طلای خیس را بیندازید، ممکن است رطوبت را روی پوستتان نگه دارد و پوستتان را کمی اذیت کند.

روش دوم: تمیز کردن زیورآلات با آمونیاک

زمانی که لازم است با آمونیاک تمیز کنید را بدانید. آمونیاک یک تمیز کننده ی قدرتمند است. ولی از لحاظ شیمیایی می تواند سوزاننده باشد. بنابراین برای تمیز کردن های دائمی تان از آمونیاک استفاده نکنید تا از سائیده شدن جواهرتان جلوگیری شود. آمونیاک گزینه ی خوبی برای تمیز کردن های خیلی قوی است.

نکته: آمونیاک می تواند بعضی از موادی که معمولا در ساخت زیورآلات استفاده می شوند را خراب کند. در مواردی که طلای شما همراه با مروارید یا پلاتین است از آمونیاک استفاده نکنید.

یک پیمانه آمونیاک را با ۶ پیمانه آب مخلوط کنید. به آرامی هم بزنید تا از خوب مخلوط شدن آن ها مطمئن شوید.

طلا را برای کمتر از یک دقیقه در این محلول خیس کنید. جواهر را برای مدت طولانی در آمونیاک باقی نگذارید. به عنوان یک ماده ی قوی، آمونیاک قدرت خورندگی دارد.

نکته: برای این که تمام بخش های طلا را در یک لحظه خارج کنید از یک صافی آشپزخانه استفاده کنید. مانند کاری که حتما در هنگام درست کردن پاستا انجام می دهید. می تواند با یک صافی کوچک طلا را بادست خارج کنید. یا ظرف محلول را در یک صافی بزرگ در سینک آشپزخانه برگردانید.

جواهر را به طور کامل زیر آب جاری بشویید. راه آب سینک را ببندید تا از لیز خوردن و گم شدن هر گونه جواهر با ارزش جلوگیری شود. به عنوان یک راه ساده تر، می تواند از صافی ای که برای در آوردن طلا از آمونیاک استفاده کردید، در هنگام آبکشی نیز استفاده کنید.

جواهر را به آرامی با یک پارچه ی نرم و صیقل دهنده خشک کنید. جواهر را قبل از پوشیدن روی یک حوله بگذارید تا کاملا در معرض هوا خشک شود.

روش سوم: تمیز کردن زیورآلات نگین دار

بدانید که کدام نوع از جواهرات باید خشک نگه داشته شوند. بعضی از انواع زیورآلات که سنگ جواهر با چسب به آنها چسبیده است نباید در آب غوطه ور شوند. آب گرم ممکن است چسب را شل کند و باعث افتادن سنگ شود. به خصوص وقتی که بعد از خیس کردن، برس کشیده شود. برای این گونه زیورآلات می توان از یک روش تمیز کردن خاص استفاده کرد که در آن نیازی به خیس کردن کامل در آب وجود نداشته باشد.

جواهر را با یک پارچه ی خیس صابونی شده بکشید. مقدار کمی محلول مایع ظرفشویی همانطور که در روش یک گفته شد درست کنید. یک حوله ی نرم و ظریف را در محلول فرو کنید و جواهر را به آرامی با آن تمیز کنید.

جواهر را با یک پارچه ی خیس شده در آب معمولی پاک کنید. به آرامی پارچه ی خیس را روی جواهر بکشید و دقت کنید که تمام نواحی ای که احتمال دارد صابون روی آن ها مانده باشد، پاک می شوند.

بعد از تمیز کردن قطعات طلا را روی یک پارچه بگذارید یا به صورت برعکس آویزان کنید. به این روش جواهراتتان خشک خواهند شد. با برعکس قرار دادن طلا، مطمئن خواهید شد که هر رطوبت باقی مانده در آن بیرون خواهد آمد و در اجزای داخلی طلا باقی نخواهد ماند.

روش چهارم: تمیز کردن زیورآلات با خمیر دندان

مقدار کمی خمیر دندان را با آب مخلوط کنید. حدود یک بند انگشت خمیر دندان را در یک کاسه (یا کف دستتان) بریزید و آن را با یک یا دو قاشق غذا خوری آب مخلوط کنید تا یک خمیر نرم بسازید. به عنوان یک ماده ی خراشنده، خمیر دندان می تواند دوده هایی که در بخش های پنهان جواهر محبوب شما وجود دارند را بدون خراشیدن سطح آن نرم کند.

نکته: از این روش می توانید برای تمیز کردن های دائمی و طلاهایی که می خواهید سریع تمیزکنید استفاده کنید.

با یک مسواک نرم روی جواهر را بکشید. از یک مسواک نرم و قدیمی و کمی خمیر دندان استفاده کنید تا به آرامی جرم ها را پاک کنید.همچنین برای خراشیدن جواهر با دست می توانید خمیر دندان را روی یک تکه پارچه بزنید.اگر احتمالا خراشی روی جواهرتان مشاهده کردید، به خاطر مسواک است نه خمیر دندان، پس از یک برس نرم تر استفاده کنید.

نکته: برای ساده تر کردن کار، می توانید از خمیر دندان رقیق نشده استفاده کنید. اما با این کار ممکن است پاک کردن خمیر دندان از شکاف های داخلی جواهر سخت تر شود.

جواهر را به خوبی در آب تمیز آب بکشید. درست مانند وقتی که بعد از مسواک زدن دهانتان را می شویید، باید جواهر را به طور کامل آبکشی کنید تا هر گونه کثیفی نرم شده از روی آن برود.

جواهرات طلایتان را به نحوی نگه داری کنید که از خراش افتادن آن ها جلوگیری شود. هر تکه طلا را باید در یک کیسه ی پارچه ای جداگانه قرار دهید.

کثیفی های خیلی سفت را می توانید با خیس کردن جواهر در الکل پاک کنید (مگر اینکه طلایتان سنگ چسبیده شده داشته باشد).

از مواد شیمیایی خطرناک استفاده نکنید. همچنین جواهر را در معرض هیچ ماده ی کلر داری قرار ندهید، چون ممکن است رنگ آن را از بین ببرد.

اگر این متد ها را روی یک حلقه ی طلا دارای الماس یا هر نوع سنگ جواهر دیگری انجام می دهید، مطمئن شوید که چنگگ های آن آسیب نخواهند دید و سنگ آن بیرون نخواهد افتاد.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : خانه و خانواده ، سبک زندگی بازدید 525 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php