کد خبر : 245756 تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۸

همراه دارو چی بنوشیم؟

همراه دارو چی بنوشیم؟ کارشناس ارشد کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مصرف بدون آب برخی قرص‌ها موجب ایجاد مشکلات زیادی در فرد بیمار می‌شود، گفت: بهترین نوشیدنی برای خوردن قرص‌ها آب معمولی است. به گزارش میهن فال به نقل از ایسنا، …

همراه دارو چی بنوشیم؟

همراه دارو چی بنوشیم؟

کارشناس ارشد کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مصرف بدون آب برخی قرص‌ها موجب ایجاد مشکلات زیادی در فرد بیمار می‌شود، گفت: بهترین نوشیدنی برای خوردن قرص‌ها آب معمولی است.

به گزارش میهن فال به نقل از ایسنا، دکتر نوشین محمدحسینی اظهار داشت: گرچه هدف اصلی از سفارش به مصرف قرص‌ها با آب به دلیل باز شدن ماده موثره آنها در معده و تاثیر در درمان است، اما مصرف بدون آب برخی قرص‌ها به دلیل ساختاری که دارد ممکن است موجب ایجاد مشکلات زیادی در ناحیه مری فرد بیمار شود.

وی افزود: از طرفی هم استعمال مواد دارویی با مایعاتی بجز آب، در مواردی که بدون تجویز پزشک یا توصیه داروساز صورت گیرد، می‌تواند اثر قرص‌ها را از بین ببرد.

وی همچنین با نهی بیماران از خوردن قرص‌ها با چای داغ، نوشابه، آبمیوه یا حتی شیر تصریح کرد: خوردن قرص‌ها با آب جوش و گرم و البته چای داغ به علت حرارت آن مشکلاتی بوجود می‌آورد. ضمن اینکه کافئین موجود در چای خود مخرب دارو است کما اینکه بسیار مشاهده شده که خوردن برخی آنتی بیوتیک‌ها با شیر یا نوشیدن آبمیوه‌های ترش به علت اسیدی بودن آنها خاصیت درمانی دارو را از بین برده و در مواردی موجب تخریب ساختار دارو می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، محمدحسینی با یادآوری این نکته که داروهایی مثل قرص‌های آهن بهتر است به دلیل جذب راحت‌تر در حضور ویتامین C، همراه با آب مرکبات استفاده شود، گفت: بهترین نوشیدنی برای خوردن قرص‌ها آب معمولی است.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : پزشکی و سلامت ، تازه های سلامت بازدید 625 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php