کد خبر : 245195 تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵

۶ نشانه کمبود پتاسیم در بدن + منابع پتاسیم

۶ نشانه کمبود پتاسیم در بدن + منابع پتاسیم پتاسیم یک الکترولیت حیاتی برای سلامت بدن است و باعث می شود که ماهیچه ها و سلول های عصبی کار خود را به خوبی انجام دهند. سطح پایین پتاسیم در بدن می تواند اثرات منفی بر جای بگذارد. کمبود پتاسیم بر …

۶ نشانه کمبود پتاسیم در بدن + منابع پتاسیم

۶ نشانه کمبود پتاسیم در بدن + منابع پتاسیم

پتاسیم یک الکترولیت حیاتی برای سلامت بدن است و باعث می شود که ماهیچه ها و سلول های عصبی کار خود را به خوبی انجام دهند. سطح پایین پتاسیم در بدن می تواند اثرات منفی بر جای بگذارد. کمبود پتاسیم بر اثر دفع زیاد ادرار، اسهال، استفراغ، مصرف زیاد آنتی بیوتیک و یا کمبود میزان پتاسیم در رژیم غذایی به وجود می آید. با شش علامت کمبود پتاسیم در زیر آشنا شوید:

۱- تپش قلب

کمبود پتاسیم ریتم منظم قلب که توسط ایمپالسهای الکتریکی کنترل می شود را بر هم می زند. این امر موجوب تپش قلب و ضربان نامنظم می شود.

۲- نفخ

کمبود پتاسیم باعث می شود تا بدن در تلاش باشد سطح سدیم را منظم کند. کاهش پتاسیم باعث افزایش سدیم و نمک در بدن می شود که این امر علت به وجود آمدن نفخ است.

۳- خواب رفتگی و سوزش

پتاسیم سلامت اعصاب را افزایش می دهد و کاهش آن سبب احساس خواب رفتگی، سوزش و سوزن سوزن شدن می شود.

۴- فشارخون بالا

پتاسیم نقش حیاتی را در تنظیم میزان نمک ایفا می کند و کمبود آن سبب افزایش نمک در خون می شود. با مصرف غذاهای حاوی پتاسیم می توانید فشار خود را منظم نگه دارید.

۵- یبوست

کمبود پتاسیم تأثیر منفی روی دستگاه گوارش دارد چراکه میزان نمک در بدن نامتعادل شده و سبب نفخ می شود. نفخ باعث به وجود آمدن گاز و یبوست می شود.

۶- خستگی

خستگی عوامل زیادی دارد که یکی از آنها کمبود پتاسیم است. بدن شما برای فعالیت های خود به پتاسیم نیازمند است و بدون آن احساس خستگی می کند.

۶ نشانه کمبود پتاسیم در بدن + منابع پتاسیم

غذاهای حاوی پتاسیم

۱- اسفناج

اسفناج منبع غنی پتاسیم است. مطالعات نشان داده است که اسفناج شامل گلیکولیپیدهای کلروپلاست است که ضد سرطان می باشد. یک فنجان اسفناج پخته شده حاوی ۸۳۹ میلی گرم پتاسیم است.

۲- سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین نسبت به سیب زمینی سفید مواد مغذی بیشتری دارد و حاوی بتاکاروتن و ویتامین C و B6 بالایی است. یک سیب زمینی شیرین ۸۵۵ میلی گرم پتاسیم دارد.

۳- آووکادو

آووکادو منبع مغذی بسیار خوبی است که یکی از دلایل آن وجودد میزان بالای پتاسیم در آن است. یک میوه آووکادو شامل ۱۰۶۷ میلی گرم پتاسیم است.

۴- انار

آب انار و دانه های آن منبع سرشاری از پتاسیم هستند. همچنین شامل مواد مغذی دیگری نظیر: فیبرها، ویتامین C و K می باشد. این میوه شامل ۶۶۷ میلی گرم پتاسیم است.

۵- آب نارگیل

اگر دنبال پتاسیم در مایعات هستید می توانید آب نارگیل را امتحان کنید اما به دنبال برندی باشید که به محصول خود شکر اضافه نکرده باشد. فقط یک فنجان آب نارگیل ۶۰۰ میلی گرم پتاسیم دارد.

۶- زردآلوی خشک

زردآلوی خشک یک میان وعده عالی حاوی پتاسیم است. طبق مطالعات انجام شده افرادی که زردآلو و دیگر میوه های خشک را مصرف می کنند وزن پایین تری دارند در حالی که بدن آنها مواد مغذی بیشتری دریافت کرده است. نصف پیمانه زردآلوی خشک ۷۵۶ میلی گرم پتاسیم دارد.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : اسلاید ، پزشکی و سلامت ، تازه های سلامت بازدید 990 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php