کد خبر : 242983 تاریخ انتشار : شنبه 12 فروردین 1396 - 6:00

۷ اشتباه والدین در مورد دندان های فرزندان

۷ اشتباه والدین در مورد دندان های فرزندان اگر می‌‌خواهید کودکان شما دندان‌های سالمی در تمام عمر داشته باشند، لطفاً با دندان‌های کودک خود این کارها را نکنید. همه شما می‌دانید که مسواک زدن، رژیم غذایی سالم و مراجعه منظم به دندانپزشک چند نمونه از بهترین روش‌ها برای پیشگیری از …

۷ اشتباه والدین در مورد دندان های فرزندان

۷ اشتباه والدین در مورد دندان های فرزندان

اگر می‌‌خواهید کودکان شما دندان‌های سالمی در تمام عمر داشته باشند، لطفاً با دندان‌های کودک خود این کارها را نکنید. همه شما می‌دانید که مسواک زدن، رژیم غذایی سالم و مراجعه منظم به دندانپزشک چند نمونه از بهترین روش‌ها برای پیشگیری از کرم‌خوردگی یا پوسیدگی دندان است. با وجود این، کارشناسان بر این باورند که در مورد سلامت و بهداشت دهان و دندان، گاهی کوتاه از جانب والدین است.

در حقیقت، حدود ۴۲ درصد از کودکان ۲ تا ۱۱ ساله دچار پوسیدگی و کرم‌خوردگی روی دندان‌های شیری خود هستند. و ۲۱ درصد از کودکان سنین ۶ تا ۱۱ سال نیز در دندان‌های دائمی خود کرم‌خوردگی دارند. اینها آماری هستند که مراکز پیشگیری و کنترل بیماری ارائه کرده‌اند. آیا می‌دانید بزرگترین اشتباهات والدین چیست؟ به گفته دندانپزشکان، والدین می‌توانند با آگاهی از این اشتباهات رایج سلامت دندان‌های کودکان خود را در تمام طول عمر تضمین و حفظ کنند.

۱- تنهایی مسواک زدن کودکان

از آنجا که برخی از کودکان مهارت‌های حرکتی لازم برای مسواک زدن مؤثر را تا سن ۸ سالگی ندارند، والدین باید بر مسواک زدن کودکان خود نظارت داشته باشند تا مطمئن شوند سطح دندان آنها تمیز است. موضوع این نیست که آنها کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهند بلکه آنها از نظر جسمی و فیزیکی قادر به انجام آن نیستند.

۲- خواباندن کودک با شیشه شیر

به گفته کارشناسان، خواباندن کودک با شیشه شیر راحت‌ترین راه برای پوسیدگی دندان است. با این حال، باز هم والدین این کار را می‌کنند. ۸۵ درصد از والدین امریکایی می‌گویند خواباندن کودک با شیشه شیر یا آبمیوه کار خوبی نیست اما ۲۰ درصد از آنها در هر حال این کار را انجام می‌دهند. شیشه به دهان گرفتن به مدت طولانی چه شب باشد و چه تمام روز باعث می‌شود شکر و باکتری در دهان به مدت زیاد باقی بماند و منجر به پوسیدگی دندان شود. اگر نوزاد برای شیر خوردن شبانه بیدار شد، بعد از شیر خوردن، دهان او را با گاز پانسمان یا دستمال مرطوب تمیز کنید یا اگر دندان دارد، دهانش را مسواک بزنید.

۳- اولین مراجعه دیر هنگام به دندان پزشک

کارشناسان می‌گویند کودکان ۲ یا ۳ ساله برای درمان پوسیدگی و عفونت‌ها نیاز به بیهوشی عمومی دارند و این مورد بسیار رواج دارد. و همین بیهوشی عمومی یکی از دلایلی است که والدین کودکان خود را زود و در سنین پایین به دندانپزشکی نمی‌آورند.
اولین مراجعه به دندانپزشک باید با نیش زدن اولین دندان‌ها یا اولین تولد او باشد. اگر هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه شود، سلامت دندان‌های کودک تضمین می‌شود و کودک شما نیز احساس راحتی بیشتری می‌کند. حتی هر بار که به دندانپزشک مراجعه می‌کند، بسیار هیجان‌زده می‌شود.

۴- تغذیه سالم

موز، کشمش و بیسکوییت‌های غلات کامل با اینکه خوراکی‌های سالمی هستند اما غذاهای چسبناکی محسوب می‌شوند و شکر غلیظی دارند. این شکر روی حفره‌های دندان می‌نشیند و دندان را سوراخ می‌کند. به جای اینکه کلاً از این خوراکی‌ها صرف نظر کنید، سعی کنید آنها را همراه با غذا بخورید که بزاق بیشتری وجود دارد و یادتان نرود که همیشه بعد از خوردنشان مسواک بزنید.

۵- کم اهمیت دادن به کرم خوردگی دندان

ممکن است فکر کنید کرم‌خوردگی دندان راحت درمان می‌شود اما می‌تواند از کودکی تا پایان عمر شما را درگیر کند. از همان ابتدا، دندان‌های شیری سالم باید برای حفظ فضای دندان‌های بزرگسالی حفظ شوند. دندان‌های شیری به فک کمک می‌کنند تا رشد کند.

علاوه بر این، اگر یک حفره یا کرم‌خوردگی عفونی شوند، بر رشد دندان‌های بزرگسالی تأثیر خواهد گذاشت. اگر دندان آبسه یا چرک کند، کودک نیاز به بیهوشی یا بی‌حسی برای درمان آن خواهد داشت. پوسیدگی و کرم‌‌خوردگی در سنین کم، مخصوصاً وقتی درمان نشود، منجر به مشکلات بزرگتری در سخن گفتن، خواب ناکافی و حتی کمبود اعتماد به نفس و ضعف عملکرد در مدرسه می‌شود.

۶- عدم استفاده از فلوراید

سال گذشته، انجمن دندان امریکا توصیه‌های خود را اصلاح کرد و اکنون پیشنهاد می‌کند که کودکان سن ۲ سال و کمتر از آن نیز از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنند. با اینکه هنوز در مورد استفاده از فلوراید نظرات متناقض است اما کارشناسان بر این عقیده‌اند که بهترین راه برای پیشگیری از پوسیدگی و کرم‌خوردگی دندان همان فلوراید است.

عامل مهم، میزان فلورایدی است که استفاده می‌شود. برای کودکان زیر ۳ سال، به اندازه یک دانه بزنج و کودکان ۳ تا ۶ سال به اندازه یک دانه لوبیا از فلوراید کافیست. در غیر این صورت، اگر نگران استفاده از فلوراید در آب و خمیردندان کودکان هستید، با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

۷- مصرف زیاد نوشیدنی های ورزشی انرژی زا

یکی از دلایل پوسیدگی دندان در کودکان بزرگتر مصرف نوشیدنی‌های ورزشی و نوشابه‌های گازدار در وعده ناهار، بازی‌های ورزشی و خانه است. وقتی کودکان هر روز دندان‌هایشان را با مصرف این نوشیدنی‌ها اسیدی می‌کنند، فرصتی برای تعادل مجدد pH نخواهد بود. اگر نمی‌توانید به طور کامل کودک خود را متقاعد کنید آنها را از رژیم غذایی خود حذف کند، آنها را مجبور کنید که مقدار مصرف آنها را کم و سپس قطع کنند.

دسته بندی : پزشکی و سلامت ، دهان و دندان بازدید 277 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php