کد خبر : 242474 تاریخ انتشار : شنبه 5 فروردین 1396 - 11:24

این 7 کار هوش تان را افزایش می دهد

این 7 کار هوش تان را افزایش می دهد خوشبختانه راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید خودتان را باهوش‌تر کنید، حافظه‌تان را بهبود ببخشید و به لحاظ فیزیکی مغزتان را پرورش دهید و در اینجا بعضی از این راه‌ها به شما معرفی می‌شوند. ۱- ورزش کنید نه، منظورمان هیچ نوع ورزش …

این 7 کار هوش تان را افزایش می دهد

این 7 کار هوش تان را افزایش می دهد

خوشبختانه راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید خودتان را باهوش‌تر کنید، حافظه‌تان را بهبود ببخشید و به لحاظ فیزیکی مغزتان را پرورش دهید و در اینجا بعضی از این راه‌ها به شما معرفی می‌شوند.

۱- ورزش کنید

نه، منظورمان هیچ نوع ورزش فکری نیست، هرچند این نوع ورزش‌ها یقینا ضرری ندارند. منظور ما دقیقا همان حرکات بدنی قدیمی و مرسوم است، که ترجیحا به صورت منظم انجام می‌شوند. انجام فعالیت‌های بدنی جریان خون به مغز را افزایش می‌دهد، تولید ترکیب‌های حافظ سلول‌های عصبی را افزایش می‌دهد، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی که کارکرد مغز را مختل می‌کنند و ممکن است به سکته منجر شوند کاهش می‌دهد به عبارت دیگر، قطعا تحرک داشتن برای شما هیچ ضرری نخواهد داشت، هر چه بیشتر تحرک داشته باشید بهتر.

۲- چربی های امگا ۳ مصرف کنید

چربی‌های امگا۳ مثل دوکوزاهگزانوئیک اسید، یا DHA، برای عملکرد درست کل اعضای بدن و بخصوص مغزتان بسیار مهم هستند و در عین حال امکان درست شدن آن توسط بدن‌تان وجود ندارد. تنها راه دریافت آنها مصرفشان با غذا است اما متاسفانه، محصولاتی که مقادیر زیادی چربی‌ امگا۳ دارند(به عنوان مثال ماهی، جگر، مغز) اغلب جزء مهمی از رژیم غذایی افراد نیستند. مصرف پایین امگا۳ حتی می‌تواند به شروع زودهنگام بیماری آلزایمر منجر شود، و بالعکس – کسانی که مقادیر زیادی DHA مصرف می‌کنند به طرز قابل ملاحظه‌ای نسبت به این بیماری آسیب‌پذیری کمتری دارند.

۳- از نوتروپیک(داروهای هوش‌افزا) استفاده کنید

آدم ها به دنبال دارویی خارق‌العاده بوده‌اند که گنجایش مغزشان را افزایش دهد، آنها را باهوش‌تر کند و کارآیی‌شان را در زمینه‌های دیگر افزایش دهد. شاید نتوان نوتروپیک‌ها را کاملا یک داروی خارق‌العاده برای مغز نامید، اما قطعا نزدیک‌ترین چیز به چنین ایده‌آلی است. نوترویک‌های مختلف مجموعه‌ای از‌ اثرات مختلف دارند، اما در کل، به عنوان تقویت کننده‌ی حافظه‌ی بلند مدت و کوتاه مدت، هوشیاری مسافتی، ظرفیت یادگیری، تفکر منطقی، واکنش‌ها و چیزهای دیگر شناخته می‌شوند.

۴- برای افزایش هوش و حافظه با دست بنویسید

در عصر شتابناک پیامک زدن و چاپ و نشر، توصیه به نوشتن با دست ممکن است مسخره به نظر برسد، اما نگرش ما نمی‌تواند واقعیت‌ها را تغییر دهد. و این واقعیت‌ها حاکی از آن هستند که نوشتن با دست و خواندن دست نوشته‌ها آن نواحی از مغز را که هنگام تایپ کردن و خواندن متون چاپی غیر فعال مانده‌اند به فعالیت وا می‌دارد. در کوتاه مدت، احتمال آن هست چیزهایی را که یادداشت کرده‌اید بهتر به یاد بیاورید. در دراز مدت، به طور کلی حافظه‌، مهارت‌های تحلیلی و سیستم تشخیص الگوی‌تان بهتر خواهد شد.

۵- محصولات دارای ویتامین D بیشتری مصرف کنید

برای رشد و نگهداری نواحی از مغز که مسئول برنامه‌ریزی، شکل گیری خاطرات و پردازش اطلاعات هستند ویتامین D بسیار ضروری است. شما به راحتی و با بیشتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌توانید سطح ویتامین D بدن‌تان را افزایش دهید. قرار گرفتن معرض نور خورشید به شکلی صحیح نرخ تولید این ویتامین را در بدن‌تان افزایش می‌دهد. اگر در شرایطی که شما دارید انجام این کار غیرممکن است(مثلا اگر در جایی زندگی می‌کنید که روزهای آفتابی آن کم است)، باید از مکمل ویتامین D استفاده کنید.

۶- برای افزایش هوش و حافظه تجربه‌ای جدید را امتحان کنید

به عنوان مثال، در یک مهارت کاملا جدید تسلط پیدا کنید، در فعالیتی شرکت کنید که قبلا هرگز آن را امتحان نکرده‌اید، شروع به یادگیری یک زبان خارجی کنید هر کاری که به آن علاقه دارید. شاید چیزی وجود دارد که آن را به زمانی موکول کرده‌اید که وقت بیشتری داشته باشید چرا آن را حالا انجام ندهید، و از آن بهره‌مند نشوید؟ تسلط پیدا کردن در یک مهارت جدید مسیرهای عصبی جدیدی در مغزتان ایجاد می‌کند – علاوه بر یادگیری مهارت جدید، توانایی یادگیری‌تان در حالت کلی افزایش پیدا خواهد کرد.

۷- ورزش فکری انجام بدهید

و نهایتا، درباره‌ی ورزش‌های فکری صحبت می‌کنیم. اگر مدتی از چیزی استفاده نکنید، نحوه‌ی استفاده از آن را فراموش خواهید کرد که این امر دقیقا در مورد مغزتان هم صدق می‌کند. میزان وابسته شدن ما به ابزارها و دستگاه‌ها ظرف مدتی نسبتا کوتاه حیرت‌انگیز است. بنابراین، اگر می‌خواهید از هر فرصتی برای بهبود مغزتان استفاده کنید، بهتر است برای انجام کارهای جزئی مثل جمع و تفریق و پیدا کردن مسیر با GPS، از گوشی هوشمندتان استفاده نکیند. راه‌های بسیاری وجود دارد که میزان فعالیت مغزتان را افزایش دهید، از ورزش‌های ساده گرفته تا تغییرات اساسی در در سبک زندگی اما اگر واقعا به فکر سلامتی و کارآیی‌تان هستید، از پرداخت هیچ بهایی یا انجام هیچ تلاشی دریغ نکنید.

دسته بندی : پزشکی و سلامت ، تازه های سلامت بازدید 158 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php