کد خبر : 215468 تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۸:۰۳

اگر حالت تهوع دارید این گیاه را بخورید

اگر حالت تهوع دارید این گیاه را بخورید زنجبیل، گیاهی قدیمی و از پرمصرف‌ترین گیاهانی است که مصارف غذایی و دارویی بسیاری را به آن نسبت می‌دهند. این روزها بیش از گذشته، ریشه‌های تازه این گیاه معطر را درمیوه فروشی‌ها می‌بینیم. یک متخصص فارموگنوزی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران …

اگر حالت تهوع دارید این گیاه را بخورید

اگر حالت تهوع دارید این گیاه را بخورید

زنجبیل، گیاهی قدیمی و از پرمصرف‌ترین گیاهانی است که مصارف غذایی و دارویی بسیاری را به آن نسبت می‌دهند. این روزها بیش از گذشته، ریشه‌های تازه این گیاه معطر را درمیوه فروشی‌ها می‌بینیم.

یک متخصص فارموگنوزی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» با بیان اینکه مصرف زنجبیل در مبتلایان به دیابت نمی‌تواند به عنوان داروی ضددیابت عمل کند و قندخون را کنترل کند اما تا حدودی می‌تواند میزان آن را کاهش دهد، گفت: «اثر اصلی این گیاه خاصیت ضدتهوع و استفراغ آن است و قوی‌ترین گیاه از نظر این خاصیت به شمار می‌رود.»

دکتر محمدحسینن صالحی‌سورمقی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، اظهار داشت: «مصرف زنجبیل تازه یا پودر آن برای درمان تهوع و استفراغ به کسانی که دچار تهوع هستند یا هنگام نشستن در اتومبیل دچار تهوع می‌شوند، زنان باردار و افرادی که تحت شیمی‌درمانی هستند، توصیه می‌شود.»

وی با اشاره به اینکه خاصیت دیگر این گیاه، خاصیت ضدآرتریت روماتویید است و مصرف آن در مبتلایان به دردهای مفصلی روماتیسمی بسیار عالی است، افزود: «از دیگر خواص این گیاه می‌توان به ضدعلایم سرماخوردگی، ضدمیکروب، ضدنفخ، ضددرد و خنثی‌کننده مزاج‌های سرد اشاره کرد.»

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه خاطرنشان کرد: «برای پیشگیری از تهوع در اتومبیل می‌توان 30 تا 45 دقیقه قبل از سوارشدن، یک گرم از پودر خشک این گیاه را مصرف کرد. خانم‌های باردار هم برای برطرف کردن حالت تهوع می‌توانند یک گرم از پودر خشک این گیاه را برای 24 ساعت مصرف کنند. افراد تحت شیمی‌درمانی هم روزانه مجاز به استفاده 2-1 گرم پودرخشک زنجبیل آن هم در یکی، دو نوبت هستند. درصورتی هم که برای دردهای مفصلی و آرتریت روماتویید باشد حدود 3 گرم از این گیاه را می‌توان در روز استفاده کرد و کمتر از این مقدار تاثیری در کاهش درد ندارد.»

وی با بیان اینکه از نظر میزان مصرف تا ۳ گرم پودر خشک آن در روز (البته نه در یک وعده، بلکه به شکل تقسیم شده در وعده‌های مختلف اشکالی ندارد، گفت: «مصرف 4-3 گرم در روز بلامانع است اما نباید در یک نوبت مصرف شود بلکه باید در 3 نوبت مصرف شود چون به دلیل تند و تیز بودن، در صورتی که بیش از اندازه مصرف شود، می‌تواند باعث تحریک معده و ایجاد زخم شود و به روده آسیب برساند.»

سورمقی با اشاره به اینکه 10 گرم زنجبیل تازه حدود 3 گرم پودر زنجبیل خشک است، گفت: «مصرف زنجبیل تازه به همراه غذا تا 8-7 گرم بدون اشکال است اما با هم تاکید می‌شود پودرخشک آن را نمی‌توان بیش از 4-3 گرم در روز استفاده کرد.

سورمقی در پایان با بیان اینکه در سال‌های اخیر محلول و قطره این گیاه به بازار عرضه شده که بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، گفت: «آرومین، قطره‌ای تهیه شده از زنجبیل است که 50 قطره آن معادل یک گرم زنجبیل خاصیت دارد. افرادی که به دلیل تندی و تیزی این گیاه خیلی تمایل به مصرف زنجبیل تازه و خشک ندارند می‌توانند برای بهره‌بردن از خواص درمانی این گیاه از قطره آرومین استفاده کنند. این قطره را می‌توان در آب، آبمیوه یا غذا ریخت و مصرف کرد. با توجه به اینکه جذب قطره آرومین، قوی‌تر از پودر زنجبیل است، درنتیجه اثربخشی آن بسیار سریع و بیشتر است.»

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : پزشکی و سلامت ، پیشگیری و بیماری ها بازدید 891 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php