کد خبر : 8143 تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱ - ۲۲:۰۰

206 ایرانی تولید شد

9 ماه از سال 91 می‌گذرد، سالی که سخت‌ترین روزها را برای صنعت خودرو کشور و صد البته مشتریان رقم زد و حالا آمار می‌گوید تولید خودروسازان در مقایسه با 9 ماهه سال گذشته تقریبا نصف شده است. آن طور که وزارت «صنعت، معدن و تجارت» در تازه‌ترین آمار خود …

9 ماه از سال 91 می‌گذرد، سالی که سخت‌ترین روزها را برای صنعت خودرو کشور و صد البته مشتریان رقم زد و حالا آمار می‌گوید تولید خودروسازان در مقایسه با 9 ماهه سال گذشته تقریبا نصف شده است.

آن طور که وزارت «صنعت، معدن و تجارت» در تازه‌ترین آمار خود آورده، سه خودروساز بزرگ کشور در 9 ماهه امسال تنها 541 هزار و 970 دستگاه محصول سواری به تولید رسانده‌اند و این یعنی تولید خودرو در کشور به نسبت 9 ماهه سال گذشته 49 درصد افت کرده است. نصف شدن تیراژ خودروسازان در 9 ماهه امسال را باید «اوج افت تولید» صنعت خودرو در سال 91 دانست، سالی که از همان ابتدا مشخص بود برای جاده مخصوصی‌ها نکو نیست.

خودروسازان پارسال همین موقع حدود 1/1 میلیون دستگاه تیراژ داشتند و شاید فکرش را هم نمی‌کردند یک سال بعد تولیدشان به نصف برسد. در بین سه خودروساز بزرگ کشور، پارس خودرویی‌ها بیشترین افت تولید را در 9 ماهه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌اند به نحوی که با توجه به تیراژ حدودا 119 هزار دستگاهی شان، کاهشی 5/52 درصدی گریبان آنها را گرفته است.

سایپا نیز که در 9 ماهه امسال 157 هزار و 280 دستگاه خودرو به تولید رسانده، 52 درصد افت را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به خود می‌بیند. ایران خودرو نیز با توجه به تیراژ 266 هزار دستگاهی‌اش افتی 45 درصدی را تجربه کرده‌اند. در بین خودروهای تولیدی، بیشترین کاهش تولید را پژو 206 به خود اختصاص داده و با فاکتور گرفتن از رانا، باید مگان را تنها خودرویی دانست که نسبت به 9 ماهه سال گذشته رشد تیراژ را به خود می‌بیند. همچنین کمترین کاهش تولید را نیز تندر-90 به خود اختصاص داده است، خودرویی که در ایران خودرو و پارس خودرو به تولید می‌رسد. مجموع تولید تندر-90 در 9 ماهه امسال 60 هزار و 510 دستگاه بوده که از افت 2/9 درصدی آن حکایت دارد. ایران خودرو در تولید تندر رشد کرده، اما پارس خودرویی‌ها افت داشته‌اند، با این حال تیراژ تندرهای پارس خودرو بیش از ایران خودرو بوده است.

اما هرچند آمار نشان می‌دهد تولید خودرو در آذر ماه نسبت به آبان ماه رشد کرده، اما آمار کلی حکایت از نصف شدن تیراژ می‌کند. رسیدن تولید خودروهای سواری کشور به نصف در شرایطی است که بازار نیز در اوضاع آشفته ای به سر می‌برد و قیمت‌ها آن چنان بالا رفته‌اند که کمتر کسی توان خرید خودرو دارد. به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا از ابتدای سال جاری، بلایی بر سر بازار آورد که قیمت برخی خودروها بیش از دو برابر شد و مشتریان با خودروهای زیر 10 میلیون تومان نیز وداع کردند. کارشناسان معتقدند: صعود قیمت‌ها در بازار نتیجه نزولی شدن روند تولید خودرو از ابتدای امسال است و با شرایط فعلی امیدی به ارزانی نیست.

هرچند در همین شرایط نیز مسوولان اصرار دارند قیمت خودرو پایین می‌آید و از قول خودروسازان به مردم وعده می‌دهند، اما کارشناسان می‌گویند با این اوضاع تولید نه تنها کاهش قیمتی در کار نخواهد بود، بلکه بعید نیست روند صعودی قیمت‌ها ادامه پیدا کند. در حال حاضر بازار با رکود خرید و فروش مواجه است، اما بازار شب عید که رونق بگیرد و تقاضا برای خرید خودرو بالا برود، قیمت‌ها اوجی دوباره خواهند گرفت، مگر آنکه تولید تکانی اساسی بخورد.

پژو منفی ماند

اما نگاهی به جزئیات کارنامه تولید خودروسازان در 9 ماهه امسال بیندازیم و ببینیم چه افتی داشته‌اند و چه خیزی، هرچند تقربیا خیزی در کار نیست.

از آبی‌های جاده مخصوص شروع کنیم و از پژوهایشان که همچنان سیری نزولی در تیراژ دارند و تولید برخی نیز کلا متوقف شده است. طبق آمار، ایران خودرویی‌ها در تمام محصولات خود با افت تیراژ روبه‌رو شده‌اند و در این بین پژو 206 رکورددار است.
این خودرو که تنها 23 هزار و 323 دستگاه در 9 ماهه امسال تولید داشته، 6/81 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت را به خود می‌بیند. نکته، اما اینجا است که ایران خودرویی‌ها تولید پژو 206 ایرانی را آغاز کرده‌اند.

طبق آمار، در آذر ماه امسال 222 دستگاه پژو 206 ایرانی به تولید رسیده و باید دید ایران خودرویی‌ها چه تیراژی برای این محصول طی سال جاری در نظر گرفته‌اند. گفته می‌شود 206 ایرانی پیش از سال 92 پیش فروش خواهد شد و این در حالی است که فعالان صنعت خودرو از قیمت 30 میلیون تومانی آن صحبت به میان می‌آورند. به جز 206، پژو 207 هم که قطعاتی شبیه به 206 دارد، نسبت به 9 ماهه سال گذشته 4/81 درصد کاهش تولید داشته و ایران خودرویی‌ها تا پایان آذر ماه فقط یک هزار و 849 دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. 207 دیگر در ایران خودرو به تولید نمی‌رسد و اگر در بازار پیدا شود، قیمتی برابر با 45 میلیون تومان خواهد داشت.

باید دید ایران خودرویی‌ها قصد ایرانی کردن پژو 207 را هم دارند یا به همان 206 قناعت خواهند کرد. کاهش تولید، اما یقه پژو 405 و پارس را هم گرفته و 9 ماهه امسال را برای آنها تلخ کرده است. بنابر آمار، پژو 405 در 9 ماهه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5/37 درصد افت تولید را به خود می‌بیند و پارس هم که در جاده مخصوص تولید نمی‌شود و سایت‌های شهرستانی ایران‌خودرو آن را به تولید می‌رسانند، افتی 9/28 درصدی را نسبت به 9 ماهه سال گذشته تجربه کرده است. کمتر کسی فکر می‌کرد پارس و 405 با توجه به ساخت داخل بالایشان با افت تولیدی به این شکل مواجه شوند، اما حالا کارنامه 9 ماهه می‌گوید این دو نیز در برابر مشکلات تولید کم آورده‌اند.

جدای از پژویی‌ها، ایران خودرو در تولید سایر محصولات خود نیز (به جز رانا) با کاهش تولید روبه‌رو است، به نحوی که سوزوکی گرندویتارا و سمند نیز اوضاع مناسبی در تولید ندارند. گرندویتارا در 9 ماهه امسال یک هزار و 877 دستگاه تولید داشته و این آمار نشان می‌دهد شاسی بلند ایران خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2/48 درصد افت کرده است. ویتارا هم‌اکنون قیمتی برابر با 92 میلیون تومان در بازار دارد. از این شاسی بلند ژاپنی که بگذریم، سمند نیز افتی 6/25 درصدی را در 9 ماهه امسال و نسبت به سال گذشته تجربه کرده است. این خودرو که علاوه بر جاده مخصوص در سایت مازندران نیز به تولید می‌رسد، لقب خودرو ملی را یدک می‌کشد. سمند مدل‌های مختلفی دارد اما گویا فعلا تنها یکی دو مدل آن در ایران خودرو به تولید می‌رسد.

اما به سراغ رانا برویم، دومین محصول ملی ایران خودرو که بیش از 20 هزار ثبت‌نام‌کننده چشم انتظار دارد. آبی‌های جاده مخصوص حدود 23 هزار رانا را با موعد تحویل در سال جاری پیش فروش کرده‌اند و اگر فرض بگیریم ایران خودرو تمام راناهای تولیدی را تا پایان آذر تحویل داده، بیش از 20 هزار مشتری چشم به راه رانا است. این در حالی است که ایران خودرویی‌ها طی 9 ماهه امسال، تنها دو هزار و 628 دستگاه رانا به تولید رسانده‌اند. با این شرایط باید دید ایران خودرو چه فکری برای مشتریان رانا خواهد کرد و آیا می‌تواند آنها را با رانا به مسافرت نوروز بفرستد؟

پراید، از نصف هم کمتر

به سه کیلومتر بالاتر از ایران خودرو برویم و ببینیم نارنجی‌های جاده مخصوص چه کارنامه‌ای را در 9 ماهه امسال از خود به جا گذاشته‌اند. سایپا تنها دو محصول دارد، یکی پراید و دیگری تیبا که اولی تولیدش از نصف سال گذشته نیز کمتر شده و دومی نیز مستعد نصف شدن است. طبق آمار، پراید در بازه زمانی موردنظر 5/55 درصد کاهش تولید را تجربه کرده، هرچند هنوز هم پرتیراژترین خودرو داخلی به شمار می‌رود. این خودرو در پایان آذر ماه سال گذشته تیراژی نزدیک به نیم میلیون دستگاه داشت، اما حالا تولید آن از نصف هم کمتر شده و قیمت‌اش به نزدیکی‌های 14 میلیون تومان رسیده‌است.

به جز پراید، سایپایی‌ها در تولید تیبا نیز با افت تولید روبه‌رو شده و در 9 ماهه امسال 14 هزار و 588 دستگاه از این خودرو را به تولید رسانده‌اند. این آمار سبب شده تیبا در مقایسه با 9 ماهه سال گذشته 8/41 درصد افت تولید را تجربه کند. اما به کیلومتر 9 جاده مخصوص برویم، جایی که پارس خودرویی‌ها به جز مگان در تولید سایر محصولات خود با افت تولید روبه‌رو شدند. در این بین، تنها مگان با رشد تولید مواجه شده است و در 9 ماهه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 8/26 درصد رشد را به خود می‌بیند. تیراژ مگان در 9 ماهه امسال 10 هزار و 717 دستگاه بوده و حالا در بازار 65 میلیون تومان قیمت دارد. نیسان تیانا هم در 9 ماهه امسال تنها 899 دستگاه تولید داشته و این رقم از افت تولید 9/12 درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت می‌کند.

ماکسیما نیز که دیگر به تولید نمی‌رسد، تیراژی 643 دستگاهی در 9 ماهه گذشته امسال داشته و 3/69درصد افت کرده‌است.

206 ایرانی تولید شد

منبع: گروه خبر سیمرغ

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : اخبار سیاسی ، مجله خبری بازدید 473 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php