کد خبر : 149755 تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۷

مقبره گاندی + عکس

گاندی (زاده: ۲ اکتبر ۱۸۶۹ – درگذشت: ۳۰ ژانویه ۱۹۴۸) (۱۰ مهر ۱۲۴۸-۹ بهمن ۱۳۲۶) رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها بود که ملت هند را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد. او در طول زندگیش استفاده از هر نوع ترور و خشونت برای رسیدن به مقاصد را …

مقبره گاندی + عکس

گاندی (زاده: ۲ اکتبر ۱۸۶۹ – درگذشت: ۳۰ ژانویه ۱۹۴۸) (۱۰ مهر ۱۲۴۸-۹ بهمن ۱۳۲۶) رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها بود که ملت هند را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد. او در طول زندگیش استفاده از هر نوع ترور و خشونت برای رسیدن به مقاصد را رد می‌کرد.

ساده زیستی و صلح دوستی دو مشخصه اصلی گاندی است که به دنیا معرفی شده است.

معمار مقبره او در دهلی نیز به این دو اصل پایدار بوده و مقبره وامدار این دو ایده است. معماری مدرن یادمان در عین سادگی بیش از حد، نشانگر خلاقیت طراح و شناخت او از پروژه می‌باشد. مقبره (Rajghat) در محلی واقع شده است که در سال ۱۹۴۸ جسد گاندی به خاکستر تبدیل گشت. سکوی مرمر سیاه و ساده قبر گاندی در مرکز چمنزاری آرام واقع شده است. تنها تزیین مقبره، شمع‌های کوچک متحرکی هستند که در اطراف آن قرار گرفته‌اند.

جداره مرتفع اطراف، چنان به بیننده القا می‌کند که چمنزار در دل خاک پدید آمده و یادآور حیاط مرکزی معماری ایرانی است.

این قرار گرفتن در خاک و سادگی بیش از حد مقبره، یادآور زندگی خاکی و ساده گاندی است.

این میدان سبز در خاک نشسته واجد آرامشی است که بیننده را به درنگ و تامل در آن می‌خواند و صلح جو بودن گاندی را یادآوری می‌کند.

همه ساله در ۳۰ ژانویه سالگرد ترور گاندی مراسم یادبودی در این محل برپا می‌گردد.

مقبره ساده گاندی در این روز با گل‌های رنگارنگ کاملا پوشیده می‌شود. تزیینی که تاکیدی دوباره بر فرهنگ هندی است.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : جالب و خواندنی ، سرگرمی بازدید 366 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php