کد خبر : 215325 تاریخ انتشار : شنبه 2 مرداد 1395 - 6:45

۱۲ ترفند تاثیرگذار در مصاحبه شغلی

۱۲ ترفند تاثیرگذار در مصاحبه شغلی درست به همان اندازه که حرف‌های‌تان هنگام مصاحبه شغلی می‌توانند به شخص مصاحبه‌کننده القا کنند شما مناسب این شغل هستید، زبان بدن‌تان نیز برای رسیدن به این هدف بسیار موثر است. رزماری هفنر، مدیر ارشد منابع انسانی شرکت کریِر بیلدِر، پیش‌تر به نشریه‌ی بیزینس‌اینسایدر …

۱۲ ترفند تاثیرگذار در مصاحبه شغلی

۱۲ ترفند تاثیرگذار در مصاحبه شغلی

درست به همان اندازه که حرف‌های‌تان هنگام مصاحبه شغلی می‌توانند به شخص مصاحبه‌کننده القا کنند شما مناسب این شغل هستید، زبان بدن‌تان نیز برای رسیدن به این هدف بسیار موثر است.

رزماری هفنر، مدیر ارشد منابع انسانی شرکت کریِر بیلدِر، پیش‌تر به نشریه‌ی بیزینس‌اینسایدر گفته بود: “‌زبان بدن می‌تواند تاثیر بسزایی بر نحوه‌ی برداشت دیگران از شما در محل کار داشته باشد.‌”

وی به این نکته اشاره کرد که “‌شاید کمی احمقانه به نظر برسد، ولی این مسئله دلایل روان‌شناختی دارد؛ بنابراین فراموش نکنید همیشه در محل کار همواره خودتان را به شکلی سنجیده معرفی و بیان کنید.‌”

با این‌که مواردی مختلف از زبان بدن وجود دارند که نباید انجام‌شان دهید، مثلا بی‌قراری کردن، شما را ضعیف و عصبی نشان می‌دهد – ولی می‌توانید از برخی روش‌های برقراری ارتباط غیرکلامی برای رسیدن به شغل مورد نظرتان استفاده‌ی مفید بکنید.

در ادامه به ۱۲ ترفند اشاره می‌کنیم که نباید در هنگام مصاحبه‌ی شغلی فراموش‌شان کنید:

۱- با مصاحبه کننده دست بدهید

به گفته‌ی آماندا آگوستین، متخصص مشاوره‌ی شغلی در شرکت تاپ‌رزومه، همیشه باید پیش از آغاز مصاحبه شغلی با شخص مصاحبه‌کننده دست بدهید. با این کار، احتمال این را که وی شما را به خاطرش بسپرد، افزایش می‌دهید و باعث می‌شوید با شما رفتاری دوستانه و گشاده‌تر داشته باشد.

آگوستین به بیزینس‌اینسایدر می‌‌گوید: “‌دست دادن محکم می‌تواند اعتماد به نفس‌تان را نشان دهد، باعث ایجاد پیوند شود، و شما را در نظر شخص مصاحبه‌کننده به یاد ماندنی‌تر کند – تمام این هدف‌ها را می‌توانید در کم‌تر از ۳ ثانیه به‌دست آورید.‌”
روزالیندا اوروپتزا، متخصص آداب معاشرت و مدنیت، نه تنها یادگیری مهارت‌های دست دادن را توصیه می‌کند، بلکه می‌گوید فکر خوبی است یاد بگیرید با آدمی که مثل بی‌تجربه‌ها یا لرزان دست می‌دهد، یا دوری می‌کند، چگونه برخورد کنید.

۲- به خوبی تماس چشمی برقرار کنید

طبق گفته‌ی دکتر هایدی گرنت هالورسون در کتاب‌اش با عنوان “‌هیچ‌کس درک‌تان نمی‌کند؛ باید در این مورد چه کار کنید‌”، نخستین چیزی که آدم‌ها در ملاقات با شما سعی می‌کنند در موردش تصمیم‌گیری کنند این است که آیا می‌توانند به شما اعتماد کنند یا خیر، و برقراری تماس چشمیِ مناسب یکی از موثرترین راه‌ها است برای این‌که به طرف مقابل نشان دهید آدمی قابل‌اعتماد هستید.

آگوستین توصیه می‌کند، هنگامی که با مصاحبه‌کننده دست می‌دهید به چشم‌های‌اش نیز نگاه کنید و در طول مصاحبه مرتبا این تماس چشمی را با وی حفظ کنید – ولی نه به صورت دائمی و بیش از اندازه.

وی می‌گوید: “‌نگاه کردن در چشم‌ها به صورت دائمی و بیش از اندازه غالبا نوعی اقدام به تهدید و ارعاب تلقی می‌شود و شاید باعث شود شخص مصاحبه‌کننده مضطرب شود، بنابراین حتما اگر احساس کردید برای زمان زیادی دقیقا به چشم‌های‌اش خیره شده‌اید، نگاه‌تان را از وی بردارید.‌”

۳- صاف و مرتب بنشینید

آگوستین می‌گوید: “‌اگر روی صندلی لم بدهید، مسئول گزینش این کار را نشانه‌ی بی‌علاقگی‌تان به این شغل یا جدی نگرفتن جلسه‌ی مصاحبه تلقی می‌کند، که هیچ کدام از این دو نشانه برای‌تان خوب نیستند. به علاوه، ولو شدن روی صندلی می‌تواند نشانه‌ای از عدم اعتماد به نفس باشد.‌”

وی در عوض توصیه می‌کند شکلی بنشینید که گویی با طناب به صندلی بسته شده‌اید. به گفته‌ی وی، صاف نشستن نشانه‌ای از هوش، اعتماد به نفس، و اعتبار شما است.

۴- هرزگاهی کمی به جلو خم شوید

به گفته‌ی ایمی گلِیزر، نایب رییس ارشد شرکت اَدِکو استاِفینگ یواس‌ای، با خم شدن رو به جلو، روی صندلی‌تان به مصاحبه‌کننده نشان می‌دهید کاملا درگیر و علاقه‌مند به بحث با وی هستید.

آگوستین هشدار می‌دهد از خم شدن بیش از حد نیز اجتناب کنید، زیرا شاید بیش از حد به مصاحبه‌کننده نزدیک شوید و این کار گستاخی و جسارت تلقی شود. آگوستین می‌گوید: “‌فراموش نکنید، شما می‌خواهید علاقه‌تان را به شغل مورد نظر نشان دهید، نه این‌که به حریم مصاحبه‌کننده تجاوز کنید.‌”

به گفته‌ی هفنر، یک قاعده‌ی خوب را به خاطر بسپارید: فضای حریم شخصی در چنین محیط‌هایی حدود ۵۰ سانتی‌متر است؛ پس تجاوز به این فضا باعث ناراحتی و پرت شدن حواس مصاحبه‌کننده می‌شود.

۵- از نحوه‌ی نشستن مصاحبه‌کننده تقلید کنید

به گفته‌ی رزماری هفنر، مدیر ارشد منابع انسانی، با این‌که اصولا باید صاف و مرتب بنشینید، ولی هماهنگ کردن نحوه‌ی نشستن‌تان با مصاحبه‌کننده، که به اصطلاح به آن حالتِ آیینه می‌گویند، نشان‌دهنده‌ی موافقت و تحسین شما است.

۶- دست به سینه نباشید و پا روی پای‌تان نیندازید

به گفته‌ی آگوستین، دست به سینه نشستن و پا روی پا انداختن ظاهری تدافعی و بی‌تمایل از شما به نمایش می‌گذارد.

۷- جایی برای دست‌های‌تان پیدا کنید

به گفته‌ی آگوستین، نباید دست‌های‌تان را در جیب‌تان بگذارید، یا آن‌قدر محکم در هوا تکان‌شان دهید که تا وسط میز بیایند. در عوض، نوک انگشت‌های‌تان را جوری به هم بچسبانید تا شبیه مناره‌ّهای کلیسا شوند؛ این کار باعث می‌شود بیش‌تر با اعتماد به نفس به نظر برسید.

۸- سرتان را تکان دهید

به گفته‌ی گلیزر، سر تکان دادن نشانه‌ی علاقه‌مندی به گفت‌وگو و موافقت‌تان با مصاحبه‌کننده است؛ هم‌چنین نشان می‌دهد حرف‌های طرف مقابل‌تان را درک کرده‌اید.

وی توصیه می‌کند: “‌برخی آدم‌ها به صورت طبیعی عادت دارند هنگام گوش دادن به سخنران یا طرف مقابل‌شان در یک گفت‌وگو سرشان را تکان دهند، اگر شما جزء این آدم‌ها نیستید، سعی کنید حتما این کار را انجام دهید.‌”

هرچند آگوستین هشدار می‌دهد: “‌هرگز در این مورد افراط نکنید و دائما سرتان را تکان ندهید، زیرا واقعا در این صورت شبیه دارکوب می‌شوید ولی خودتان متوجه‌ی این حالت‌ نمی‌شوید.‌”

۹- لبخند بزنید

آگوستین می‌گوید: “‌لبخند واقعی غالبا واگیر دارد و می‌تواند به سرعت باعث ایجاد فضایی مثبت بشود.‌”

خانم جی.تی. اُدانِل، بنیان‌گذار وب‌گاه مشاوره‌ی شغلی CAREEREALISM.com و نویسنده‌ی “حرفه‌گرایی: ‌روش هوشمندانه برای رضایت شغلی‌” در مورد خطرات “‌داشتن چهره‌ی پر از اخم و جدی ‌”هشدار‌ می‌دهد؛ وی اعتقاد دارد گاهی اوقات متوجه‌ی چهره‌ی عبوس‌مان نمی‌شویم. وی توصیه‌ می‌کند، اگر چهره‌ای عبوس دارید، ساعت مچی یا حلقه‌ی ازدواج‌تان را در دست یا انگشت دیگری قرار دهید. در این صورت، هر وقت متوجه‌ی این اشتباه عمدی می‌شوید، شاید بتوانید کمی لبخند بزنید!

۱۰- مصمم و با انرژی قدم بزنید

روزالیندا اوروپتزا راندال، نویسنده‌ی “‌در اتاق هیات مدیره آروغ نزنید‌” می‌گوید: “نمی‌گویم با تحکم وارد بخش پذیرش شوید یا دست در جیب‌تان کنید و با شادی سوت بزنید، ولی مبتکرانه و خرامان قدم نزنید.‌”

۱۱- متین و خوش‌رفتار باشید

به گفته‌ی راندال، وقتی مصاحبه‌کننده از شما می‌‌خواهد بنشینید، با وقار و آرامش این کار را انجام دهید؛ هرگز هنگام نشستن خودتان را روی صندلی پرت نکنید.

۱۲- همه‌ی افراد را مورد خطاب قرار دهید

هفنر توصیه می‌کند: “‌اگر بیش از یک مصاحبه‌کننده در حال گفت‌وگو با شما باشند، حتما با دقت به همه‌ی آنها نگاه کنید و همه را مورد خطاب قرار دهید (البته این کار را مانند تماشاگران مسابقه‌ی تنیس انجام ندهید) و تمام توجه‌تان را معطوف به شخصی کنید که در حال پرسیدن سوال از شما است.‌”

دسته بندی : اسلاید ، روانشناسی ، سبک زندگی بازدید 151 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php