کد خبر : 10419 تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۱ - ۲:۳۲

گریه خوبه یا بد ؟؟

هنگامی که شما برای پاک کردن اشک هایتان به بیش از یک دستمال کاغذی احتیاج پیدا می کنید چه اتفاقی در زندگی تان روی داده است؟ برای همه آدمها زمانی پیش می آید که گریه کنند. تعدادی از ما با دیدن مراسم ازدواج بغض می کنیم و اشک در چشمانمان …

گریه خوبه یا بد ؟؟

هنگامی که شما برای پاک کردن اشک هایتان به بیش از یک دستمال کاغذی احتیاج پیدا می کنید چه اتفاقی در زندگی تان روی داده است؟ برای همه آدمها زمانی پیش می آید که گریه کنند. تعدادی از ما با دیدن مراسم ازدواج بغض می کنیم و اشک در چشمانمان جمع می شود یا با دیدن جشن ازدواج در یک فیلم ممکن است به گریه بیفتیم. نخستین روزی که کودک مان می خواهد به مهد کودک برود یا روزی که فرزند ۱۸ ساله مان خانه را به قصد رفتن به دانشگاه ترک می کند ما شروع به گریه کردن می کنیم; و هستند وقت هایی که زندگی دستخوش ناملایمات می شود و ما گریه می کنیم. هنگامی که به دیدن دوستی می رویم که به سختی بیمار شده یا چیز یا شخص مهمی را ازدست می دهیم، بی اختیار اشک می ریزیم.
بعضی از ما زمانی که یک مورد خاص احساسی را تجربه می کنیم به یکباره بغضمان می شکند و شروع به گریه کردن می کنیم یا هنگامی که از دست همسرمان عصبانی هستیم یا زمانی که سخت هیجان زده شده ایم، باز هم گریه است که وجودمان را فرامی گیرد. روان شناسان می گویند، اشکها ممکن است به جای واژه ها به کار بیایند. هنگامی که نمی توانیم احساس درونی خود را بیان کنیم، آن زمان است که منفجر می شویم و اشک می ریزیم. اولین و ساده ترین نتیجه گریه کردن این است که چشمان ما مرطوب نگه داشته می شوند و حرکت حدقه چشم راحت تر انجام می گیرد. اشک ترکیبی است از آب و کلرید سدیم. اما با اضافه شدن احساسات و عواطف به واکنش بدن و این فرمول به طورکلی تغییرمی کند.

هنگامی که شما خوشحال هستید و از خوشحالی گریه می کنید اشک شما دارای مقدار کمی از هورمون استرس است و همین باعث می شود که یک سیستم عصبی مجزا واکنش نشان دهد. فشار خون شما، ضربان قلبتان و میزان انرژی تان افزایش پیدامی کند درحالی که احساساتی مانند عصبانیت و خصومت در بدن شما کاهش می یابد. هنگامی که به دلیل مسائل و مشکلات ناراحت کننده و غم انگیز گریه می کنید دراین زمان اشک شما دارای مقدار زیادی هورمون استرس است و به همین دلیل شما احساس آشفتگی و هیجان بیشتری می کنید.

اما هنگامی که این بحران رد شود میزان ترشح هورمون کم شده و شما حالتی از رهایی و آرامش را تجربه می کنید زیرا وضعیت فیزیکی و روانی بدن شما به حالت اولیه برگشته است به همین دلیل این نوع از گریه کردن را «گریه خوب» می نامند. گریه کردن به مدت طولانی دلایل زیادی دارد. شاید شما یکسری از خاطرات را برای خود به صورت مداوم مرور کنید یا اینکه روی یک مساله خاص و ناراحت کننده زمانی که سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می شود، تمرکز می کنید. گریه کردن مفرط و بی اندازه شما نشانه آن است که شما احتیاج دارید دیگران به نگرانی هایتان توجه کنند و راه حلی برای آن بیابند. در تحقیقات انجام شده بیش از ۸۰ درصد از زنان گفته اند که حداقل در یک سری از موقعیت های خاص گریه می کنند و تقریبا ۲۰ درصد گفته اند که به ندرت گریه می کنند.

اما درمورد مردان، ۲۶ درصد از آنان اعتراف کرده اند که در شرایط خاص و ویژه ای گریه می کنند و تقریبا ۶۵درصد از آنها گفته اند که تا به حال گریه نکرده اند. اگرچه ممکن است ما به نتیجه این بررسی به حالت شک و تردید نگاه کنیم اما باید قبول کرد که اصولا مردان کمتر مستعد گریه کردن هستند ولی البته همیشه این طور نیست. تحقیقات نشان داده است که نوزادان دختر و پسر به یک اندازه گریه می کنند و دلیل گریه کردن آنها نیز یکسان است، ممکن است گرسنه یا خسته باشند. شاید درد دارند یا خودشان را خیس کرده اند یا بداخلاق شده اند. اما بزرگترها درمورد پسرها اغلب رفتاری می کنند که باعث می شود اشک نریزند و به این دلیل است که یک پسر بزرگ هیچوقت گریه نمی کند! همچنین مطالعات نشان می دهد بچه ها در این زمینه دنباله روی پدر و مادر خود هستند.

البته دقیقا مطابق با جنسیت آنها، به این معنی که وقتی پسری ببیند که پدرش سعی می کند جلوی گریه خود را بگیرد او نیز تلاش می کند که همین کار را بکند. دلایل دیگری نیز مثل تغییرات هورمونی در زنان باعث می شود تا آنها بیشتر گریه کنند. زنان قبل از قاعدگی بسیار حساس و زودرنج می شوند. همچنین در دوران بارداری یکسری تغییرات غده های درون ریز در آنها به وجود می آید، همین تغییرات هورمون استروژن و پروژسترون مستقیما روی واکنش های شیمیایی بدن تاثیر می گذارند که این مواد شیمیایی ارتباط مستقیم با بخش حسی و روانی زنان دارند. ترشح هورمون استرس که کورتیزول نام دارد زیاد می شود و مقدار هورمون اکسی توزین که یک هورمون تسکین دهنده است پایین می آید و روی مواد شیمیایی درون مغز تاثیرمی گذارد. با تمام دلایلی که ذکر شد جای تعجب نیست که چرا زنان بیشتر از مردان گریه می کنند.

اما اگر فکر می کنید که الا ن زمان خوبی برای گریه کردن نیست و شما می خواهید قبل از اینکه اشک شما سرازیر شود جلوی آن را بگیرید فقط کافی است آرام باشید و یک نفس عمیق بکشید و به خودتان بگویید من دارم تمام تلاشم را می کنم و مطمئن هستم که نتیجه می دهد. اینکه زنان خیلی گریه می کنند کاملا طبیعی است اما گریه های بیش ازحد و مفرط ممکن است نشان دهنده استرس و یا افسردگی شدید باشد که بعضی ازنشانه های آن در ذیل آمده است.

۱) زمانی که شما به دلیل چیزهای خیلی کم اهمیت و ناچیز شروع به گریه کردن بکنید مثل زمانی که در ترافیک مانده اید،

۲) وقتی که انتظار چیزی را ندارید، درهم می ریزید. به عنوان مثال در مقابل رئیس خودتان یا درمقابل معلم فرزندتان،

۳) هرکار می کنید نمی توانید جلوی گریه خود را بگیرید،

۴) هنگامی که گریه می کنید احساس ناامیدی و یاس دارید،

۵) زمانی که گریه کردن شما رابطه مستقیم داشته باشد با ناتوانی شما در انجام امور روزمره زندگی; یا هنگامی که در زندگی با یک مانع مواجه می شوید و یا وقتی که با فرزندتان مشاجره و نزاع می کنید. اگر زمانی که دراین شرایط قراردارید گریه می کنید پس بهتر است اول دلیل و ریشه اضطراب و نگرانی خود را پیداکنید و از مشاور کمک بگیرید. تکنیک های مقابله با استرس مانند مدیتیشن به شما کمک خواهدکرد که احساس آرامش کنید .

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : خانه و خانواده ، سبک زندگی بازدید 399 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php