کد خبر : 12487 تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۳:۱۸

کهنسال ترین درخت چنار دنیا در ایران + عکس

چنار، درختی از گونه platanus است که بومی نیم کره شمالی است. این درخت بومی اروپای شرقی و جنوبی در مناطق مختلف ایران نیز دیده می‌شود. درخت چنار از جمله درختانی است که در شرایط محیطی مناسب عمر و رشدی زیاد دارد. درخت چناری در شهر خامنه در استان آذربایجان …

چنار، درختی از گونه platanus است که بومی نیم کره شمالی است. این درخت بومی اروپای شرقی و جنوبی در مناطق مختلف ایران نیز دیده می‌شود. درخت چنار از جمله درختانی است که در شرایط محیطی مناسب عمر و رشدی زیاد دارد.

درخت چناری در شهر خامنه در استان آذربایجان شرقی وجود دارد که عمر آن به ۱۷۰۰ سال می‌رسد کهنسال ترین درخت چنار کره زمین شناخته شده است.

کهنسال ترین درخت چنار دنیا در ایران + عکس

دومین درخت کهنسال چنار در روستای نخور ترکمنستان است که عمری ۱۵۰۰ ساله دارد.

درخت چنار در مناطق مختلف ایران به‌ویژه در مناطق پرآب به عنوان درخت مقدس شناخته می‌شود.

در تاریخ ایران باستان نیز اشاراتی به چنار شده است که تقدس آن را بیشتر می‌کند. در ایران قدیم، چنار مظهر غنا و باروری و سرسبزی طبیعت بوده است.

این درختان در غرب خامنه و در محله چنار واقع شده‌اند. یکی از این درختان با ۱۷۰۰ سال عمر در مظهر قناتی به همین نام واقع شده که به سبب وقوع حوادث طبیعی از جمله صاعقه چندین بار دچار آتش‌سوزی شده و نیمی از تنه آن نیز به همین دلیل از بین رفته است.

کهنسال ترین درخت چنار دنیا در ایران + عکس

با مشاهده تنه سیاه و زغالی شکل‌ این درخت می‌توان واقعه طبیعی را که سالیان پیش رخ داده است مشاهده کرد. قطر این درخت در جایی که با زمین در تماس است به ۵ متر و ۳۰ سانتی‌متر و ارتفاع آن به ۱۰ متر می‌رسد. هم اینک تنها شاخه زنده این درخت که در سمت راست آن واقع است، توسط یک ستون آهنی و چهار تیر چوبی محافظت می‌شود.

کهنسال ترین درخت چنار دنیا در ایران + عکس

درخت چنار بعدی در فاصله ۳۰ متری از درخت بزرگتر واقع شده است و قطر آن کمی بیش از دو متر است که ارتفاعی حدود ۲۵ متر دارد. عمر این درخت که به علت ارتفاع بلندش از هر نقطه شهر خامنه قابل مشاهده است، به ۸۵۰ سال می‌رسد.این درختان شاهد حوادث و وقایع متعددی در طول تاریخ بودند نقل قول‌های فراوانی در زبان عامه مردم در مورد این درختان شنیده می‌شود که نشانگر آن است که این درختان جزو فرهنگ شهر خامنه شده‌اند.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : جالب و خواندنی ، سرگرمی بازدید 731 بار
دیدگاهتان را بنویسید

سونیا در تاریخ 14 اسفند 1391 گفته : پاسخ دهید

هن سال ترین درخت در دنیا یک درخت سرو است که 3000 سال عمر ان است در حال حاضر و در یکی از روستاهای منجیل بنام هرزویل است وجود دارد.
اون عکسی ک شما گذاشتی فقط 1700 سال داره

css.php