کد خبر : 160393 تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۴ - ۷:۵۱

علل چاقی و راه درمان / تغییر سبک زندگی

اگر شما یا اطرافیانتان با مشکل چاقی و اضافه وزن رو به رو هستید با این مطلب از سایت میهن فال همراه باشید چرا که کارهایی که علل چاقی هستند را به شما یادآوری می کنیم تا اگر در زندگی از این دست کارها انجام می دهید آن را هر …

اگر شما یا اطرافیانتان با مشکل چاقی و اضافه وزن رو به رو هستید با این مطلب از سایت میهن فال همراه باشید چرا که کارهایی که علل چاقی هستند را به شما یادآوری می کنیم تا اگر در زندگی از این دست کارها انجام می دهید آن را هر چه زودتر کنار بگذارید. با ما همراه باشید با مطلب علل چاقی و راه درمان / تغییر سبک زندگی .امیدواریم از این مطلب رضایت داشته باشید.

علل چاقی و راه درمان / تغییر سبک زندگی

چاقی و دلایل آن

دست خودم نیست؛ آب هم که می‌خورم چاق‌تر می‌شوم! این جملات برای شما آشنا نیست؟ اغلب کسانی که از اضافه وزن رنج می‌برند، معتقدند به اندازه لاغر‌ها می‌خورند و حتی بیشتر از آنها ورزش می‌کنند، اما وزنشان هر روز بیشتر می‌شود. بسیاری از آنها ژن‌ها را مقصر می‌دانند و بعضی‌هایشان هم معتقدند لاغر بودن شانسی است که نصیب هرکسی نمی‌شود. اگر شما هم یکی از کسانی هستید معتقدند بی‌دلیل چاق می‌شوند و چربی‌های اضافه‌شان را با هیچ راهی نمی‌توانند آب کنید، این مطلب را بخوانید. محققان معتقدند برخی از اشتباهاتی که نادانسته انجام می‌دهید، نمی‌گذارند در کاهش وزن موفق باشید.

هوای شهر آلوده است؟

حاصل آلودگی هوا، تنها تنگی نفس، بالا رفتن آمار مبتلایان به آسم و سرطان نیست. محققان در بررسی‌های جدیدشان ثابت کرده‌اند که چاقی هم هدیه همین هوای بد به شهروندان است. به نوشته ساینس دیلی، پژوهشگران بر این باورند که زندگی در شهرهایی که هوای‌شان آلوده است، BMI کودکان را افزایش می‌دهد و آنها را در بزرگسالی چاق می‌کند. از نظر آنها آلودگی هوا مکانیسم بدن و سوخت و ساز داخلی را تغییر می‌دهد و بدن را نسبت به ترشح انسولین مقاوم می‌کند. همین ترشح پی در پی انسولین افزایش وزن را به دنبال دارد.

مجله آشپزی می‌خوانید؟

مخاطب ثابت مجله‌های آشپزی و برنامه‌های تلویزیونی که به این موضوع می‌پردازند هستید؟ محققان می‌گویند چه بخواهید و چه نخواهید هر روز چاق‌تر از قبل می‌شوید. به نوشته ومنز هلث، محققان بر این باورند که خواندن کتاب‌ها و مجلات آشپزی و نگاه کردن به تصاویر غذاهای چرب و پرکالری موجود در این مجلات می‌تواند قسمت‌های کنترل اشتها در مغز شما را تحریک کند و علاقه‌تان به خوردن غذاهای شیرین و خوشمزه را بیشتر کند. بر اساس یافته‌های آنها وقتی دستورالعمل‌های پخت غذا را می‌خوانید، مغزتان تحریک شده، علاقه‌تان به چیدن چنین سفره‌ای چند برابر می‌شود و همین افزایش اشتهای شما، چاق شدن‌تان را هم به همراه می‌آورد. پس اگر نمی‌دانید که چرا هر روز چاق‌تر از قبل می‌شوید، نگاهی به قفسه مجلات‌تان بیندازید و دلیلش را پیدا کنید.

دوستان‌تان چاقند؟

چاقی مثل اضطراب، افسردگی و حتی آبله‌مرغان، واگیردار است. اگر دوستان‌تان اضافه وزن داشته ‌باشند، احتمال اینکه شما هم چاق شوید ۵۷ درصد بالا می‌رود. از نظر پژوهشگران مهم نیست که چقدر دوستان‌تان را می‌بینید و با آنها وقت می‌گذرانید. چراکه حتی در صورت دور بودن شما از آنها هم احتمال هر روز بیشتر شدن چربی‌های اضافه‌تان کم نیست. به نوشته دیلی میل، محققان بر این باورند که پیش‌فرض‌های مشابهی که شما و دوستان‌تان در مورد غذا خوردن دارید، دلیل چاق‌تر شدن شماست.

می‌گویند چاقید؟

شاید در خانواده‌ای که همه لاغر هستند، حتی کمی تپل بودن شما هم به عنوان مصداق چاق بودن تفسیر شود و محققان می‌گویند همین حرف‌های دیگران، می‌تواند شما را واقعا به یک چاق تبدیل کند. به نوشته تلگراف، رفتار و حرف‌های دیگران می‌تواند در بیشتر شدن وزن شما تاثیر بگذارد و اگر دیگران شما را به‌خاطر اینکه از نظرشان چاق هستید، تحقیر و مسخره کنند، وزن‌تان از قبل هم بیشتر می‌شود. چرا که استرسی که به‌خاطر این رفتارهای آزار‌دهنده در شما ایجاد می‌شود، می‌تواند میل‌تان را به گرفتن کالری‌های اضافه بالا ببرد و با کمتر کردن تمایل‌تان به ورزش و فعالیت، شما را چاق‌تر کند.

ازدواج کرده‌اید؟

از قدیم می‌گفتند خانم‌ها بعد از ازدواج چاق می‌شوند و محققان هم این ادعا را تایید کرده‌اند. به گفته آنها احتمال چاق شدن خانم‌ها بعد از ازدواج ۳۳ درصد افزایش می‌یابد و سیر افزایش وزن تا دو سال بعد از ازدواج ادامه پیدا می‌کند. به نوشته تایم، ازدواج می‌تواند مردها را هم به احتمال ۲۸ درصد از زمان مجردی‌شان چاق‌تر کند و البته روند چاق شدن مردها تنها به ازدواج محدود نمی‌شود. به گفته پژوهشگران اگر مردی که به وزن ایده‌آلش رسیده، طلاق بگیرد، جهش دیگری در افزایش وزنش اتفاق می‌افتد و به احتمال ۲۱ درصد دوباره چاق می‌شود. البته احتمال چاق‌تر شدن بعد از طلاق در خانم‌ها به ۴۸ درصد هم می‌رسد.

بشقاب‌های‌تان قرمز است؟

تفسیری که روانشناسان از رنگ‌های مختلف کرده‌اند می‌تواند به شما در انتخاب ظروف آشپزخانه هم کمک کند. محققان می‌گویند غذا خوردن در ظروف قرمز و نارنجی، می‌تواند اشتهای شما را تحریک کند و باعث چاق‌تر شدن‌تان شود؛ درحالی که اگر در ظرف‌های آبی غذا بخورید، احتمال اینکه به برنامه کاهش وزن‌تان وفادار بمانید و نتیجه دلخواه‌تان را بگیرید، بیشتر می‌شود.

کم‌خوابید؟

اگر شب‌ها کمتر از ۶ ساعت بخوابید، هر روز چاق‌تر از قبل می‌شوید. محققان می‌گویند خواب کمتر از ۷ ساعت سلامت شما را به خطر می‌اندازد و اگر از این عدد کمتر بخوابید، BMI شما بیشتر هم می‌شود. به نوشته تایم کسانی که به‌خاطر شرایط کاری‌شان شب‌ها مشغول خوابند و در طول شب در محیطی تاریک نمی‌خوابند، چاق می‌شوند و خطر مبتلا شدنشان به بیماری‌هایی مثل دیابت و بیماری‌های قلبی هم بیشتر می‌شود. به باور محققان هورمون‌هایی که مسوولیت کنترل اشتها و تنظیم سوخت و ساز بدن را برعهده دارند، در تاریکی شب ترشح می‌شوند و اگر فرد شب‌ها را برای خوابیدن انتخاب نکند، در فعالیت این هورمون‌ها اختلال ایجاد می‌کند.

پایین شهر زندگی می‌کنید؟

تصور می‌کنید زندگی در محله‌های پایین شهر، تنها احساس نداری را به شما تزریق و افسرده‌تان می‌کند؟ محققان می‌گویند تنها روان شما نیست که در این مناطق در معرض تهدید قرار می‌گیرد، بلکه سلامت جسم‌تان هم با تهدید‌هایی روبه‌رو می‌شود. به باور محققان کسانی که در محله‌های فقیرنشین زندگی می‌کنند، کمتر سبک زندگی سالمی را انتخاب می‌کنند و از همسایگان‌شان عادت خوب زندگی کردن را یاد می‌گیرند. به همین دلیل این افراد بیشتر در معرض چاقی و ابتلا به بیماری‌هایی که از سبک نامناسب زندگی ناشی می‌شوند قرار می‌گیرند. البته محققان می‌گویند اگر این محله‌های فقیرنشین روی ارتفاع هم ساخته نشده باشند، خطر چاق شدن ساکنان‌شان بیشتر می‌شود. به نوشته ژورنال بین‌المللی چاقی BMI کسانی که در ارتفاع بالا زندگی می‌کنند، به‌عکس آنهایی که در مناطق پایین و گود شهر خانه دارند، پایین می‌آید و کمتر با مشکل چاقی دست و پنجه نرم می‌کنند و محققان دلیل این اتفاق را وارد شدن اکسیژن کمتر به ریه‌های شما در هنگام تنفس و تلاشی که ارگان‌های بدنتان برای به تعادل رسیدن در این شرایط می‌کنند، می‌دانند. از نظر آنها در چنین شرایطی، هورمون‌هایی که اشتهای شما را افزایش می‌دهند، کمتر ترشح می‌کنند و به همین دلیل وزن‌تان پس از ساکن شدن در این مناطق، اگر کمتر نشود، لااقل بیشتر هم نمی‌شود.

تنها ورزش می‌کنید؟

هر روز ورزش می‌کنید و هنوز چاقید؟ شاید تصور کنید نوع ورزشی که انتخاب کرده‌اید از پس لاغر کردن شما برنیامده اما محققان می‌گویند تنها بودن‌تان هنگام ورزش کردن است که می‌تواند شما را چاق کند. به نوشته هافینگتون پست، محققان بر این باورند که گروهی ورزش کردن می‌تواند جلوی چاق ماندن شما را بگیرد. چراکه در این شرایط ترشح هورمون‌های شاد کننده در مغزتان بیشتر می‌شود و انگیزه‌ شما برای ادامه دادن تمرین‌ها هم بالا می‌رود. به همین دلیل وقتی در جمع دیگران ورزش می‌کنید، زودتر وزن کم می‌کنید. محققان می‌گویند ورزش کردن و رژیم گرفتن در صورتی که همراهی در کنار خود نداشته باشید می‌تواند دلیل ناموفق بودن شما در کاهش وزن باشد.

برچسب مواد غذایی را نمی‌خوانید؟

اگر بدون آنکه بدانید روی بسته‌بندی مواد غذایی چه چیزهایی نوشته شده، آنها را در سبد خریدتان بگذارید، عاقبت خوبی در انتظارتان نیست. محققان می‌گویند چنین عادتی می‌تواند وزن شما را هر روز بیشتر کند. به نوشته دیلی میل، کسانی که از روی عادت برچسب‌های غذایی را می‌خوانند کمتر با خطر چاقی روبه‌رو هستند و در صورت تمایل زودتر وزن کم می‌کنند. پس پیش از خوردن هر محصولی، نوشته‌های روی آن را بخوانید و با آگاهی سراغش بروید.

این اشتباهات را تکرار نکنید

اشتباهاتی که هر روز انجام می‌دهید، نه تنها شما را چاق می‌کنند، بلکه تلاش‌های متخصصان رژیم درمانی برای کم کردن وزن شما را هم بی‌فایده می‌سازند.

با ادویه‌ها قهرید؟

اضافه کردن ادویه به غذاها، می‌تواند به شما در کم کردن وزن و سوزاندن کالری بیشتر کمک کند. پس تا از این هم چاق‌تر نشده‌اید، با فلفل آشتی کنید.

ماست نمی‌خورید؟

محققان می‌گویند اگر هفته‌ای سه بار ماست بخورید، احتمال لاغر شدن‌تان ۲۲ درصد بالا می‌رود. از نظر آنها مصرف مرتب ماست به شما در سوزاندن چربی‌های اضافی بدن، به ویژه در ناحیه شکم کمک می‌کند.

پای تلویزیون غذا می‌خورید؟

محققان می‌گویند وقتی قاشق و چنگال‌تان را در مقابل تلویزیون در دست می‌گیرید، نمی‌توانید اشتهای خود را کنترل کنید و به پرخوری رو می‌آورید. به گفته آنها هرگز نباید هنگام تماشای برنامه مورد علاقه‌تان وعده‌های غذایی‌ میل کنید و یا سراغ هله‌هوله‌ها بروید. پس لااقل وقتی برنامه‌های مورد علاقه‌تان را می‌بینید، هویج یا خیار را که کالری کمی دارند در بشقاب روی میز بگذارید.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : پزشکی و سلامت ، تناسب اندام بازدید 383 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php