کد خبر : 64856 تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۲ - ۲۳:۳۷

چه پسرانی با دختر بزرگتر از خود ازدواج می‌کنند؟

آمارهای ازدواج طی چند سال اخیر حاکی از آن است که بخشی از فرهنگ ازدواج در ایران دست‌خوش تغییر شده و برای بخشی از پسران جامعه ایرانی این مسئله که همسرشان حتماً از خودشان چند سالی کوچک‌تر باشد، حائز اهمیت نیست. انگیزه‌های ذهنی- روانی پسران برای ازدواج با دختران بزرگ‌تر …

آمارهای ازدواج طی چند سال اخیر حاکی از آن است که بخشی از فرهنگ ازدواج در ایران دست‌خوش تغییر شده و برای بخشی از پسران جامعه ایرانی این مسئله که همسرشان حتماً از خودشان چند سالی کوچک‌تر باشد، حائز اهمیت نیست.
چه پسرانی با دختر بزرگتر از خود ازدواج می‌کنند؟
انگیزه‌های ذهنی- روانی پسران برای ازدواج با دختران بزرگ‌تر

در جامعه امروز ازدواج‌هایی با فاصله سنی معکوس، یعنی بزرگ‌تر بودن زن از مرد بسیار زیاد شده است. معمولاً مردها از اقدام به چنین

ازدواج‌هایی انگیزه‌هایی دارند از قبیل؛ داشتن پشتوانه‌ای قوی در همه مسائل تا بتوانند روی نظر و فکرش حساب کنند و خود را به دست تجربه او بسپارند. گاه انگیزه دریافت محبت مادرانه هم این مردان را جذب زنانی می‌کند که فاصله سنی‌های چشم‌گیری با خودشان دارند.

به‌طور کلی افرادی که به ازدواج با زنی بزرگ‌تر از خود اقدام می‌کنند را می‌توان در چند گروه دسته‌بندی کرد:

** یک دسته مردانی هستند که اعتماد به نفس پایینی دارند و در زندگی نیازمند حمایت‌های اطرافیان به خصوص خانواده مثل پدر و مادر و در نهایت همسر هستند؛ اگر چه غرور مردانه آنها اجازه نمی‌دهد تا به صورت مستقیم این نیاز خود را اظهار و آشکارا بیان نمایند و از اطرافیان کمک بخواهند، اما آنها به صورت غیرمستقیم و از طرق مختلف حمایت فرد مقابل را جلب نموده و با چنین ازدواج‌هایی سعی می‌کنند همسرشان را با روش‌های غیرملموس برای ارائه کمک و پشتیبانی خود تشویق نمایند و نکته شایان توجه در باره گروه‌هایی این چنینی از مردان این است که معمولاً پس از ارائه خدمات همسر، دلخوری خود را به عناوین مختلف مبنی بر گرفتن استقلال و آزادی، ایجاد محدودیت و… به همسرشان ابراز می‌دارند.

** گروه دیگر، مردانی هستند که نتوانسته‌اند بخش والد و بالغ خود را رشد دهند و به‌خوبی از عهده مسئولیت‌های زندگی‌شان برنمی‌آیند. این مردان برای اداره امور شخصی خود نیازمند کمک هستند؛ چراکه بدون کمک نمی‌توانند کارها را به ثمر برسانند و از مهارت‌های یک زندگی معمولی محروم خواهند ماند. آنان اغلب از کودک بی‌تدبیر و احساساتی و بی‌تأمل وجودشان استفاده می‌کنند و با شکست‌های پی‌درپی روبه‌رو می‌شوند. به همین دلیل عادت کرده‌اند تا برای مواجه نشدن بیشتر با نتایج نامطلوب، همواره از شخصی کمک بگیرند و حمایتش را بطلبند که می‌توان گفت این شخص در دوران مجردی، مادر و در دوران تأهل، همسر آنهاست.

** گروه سوم، را مردانی تشکیل می‌دهند که مادرانی قدرت‌طلب دارند و همواره در زندگی آموخته‌اند که برای کلیه امور با نظر و تصمیم‌های او هماهنگ باشند و طبق میل و اراده مادرشان رفتار کنند. در نظر این مردان، زنان مدیریت اصلی خانه را بر عهده دارند و تصمیم‌گیرنده نهایی آنها هستند. بنابراین در گستره زیادی از زندگی خود اختیارات فراوانی را به همسرشان می‌سپارند. در زندگی این مردان زن‌سالاری عمیقی حاکم است. افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند با چنین ازدواج‌هایی سعی می‌کنند همسرشان را با روش‌های غیرملموس برای ارائه کمک و پشتیبانی خود تشویق نمایند.

انگیزه‌های مالی، اجتماعی و جمعیت‌شناختی روی آوردن جوانان به این نوع ازدواج

اما در کنار دلایل روان‌شناختی ازدواج پسران با دختران بزرگ‌تر از خود، باید به یاد داشت که انگیزه‌های دیگری نیز به تشویق پسران به این امر دامن می‌زند.

ازدواج‌هایی که امروزه میان پسران کوچک‌تر با دختران بزرگ‌تر صورت می‌گیرد، مانند ازدواج زنان جوانی است که با مردان مسن‌تر با اختلاف سنی زیاد انجام می‌گرفته و می‌گیرد. معمولاً دلیل این ازدواج‌ها وضعیت خوب اقتصادی مردان است که زنانی حاضر می‌شوند با تفاوت سنی زیاد با آنها ازدواج کنند. گرچه این قضیه همیشه استثنائاتی نیز داشته و گاهی ناشی از جهل خانواده‌ها بوده است.

همچنین پدیده‌ای که امروزه در مورد ازدواج دختران بزرگ‌تر با پسران کوچک‌تر شاهد آن هستیم، ناشی از بهم ریختگی بازار کار و درآمد برای زنان و مردان است. بیکاری مردان مسئله‌ای است که منجر به این مبادله اقتصادی و اجتماعی شده است؛ یعنی این مردان ترجیح می‌دهند با دخترانی که مسن‌تر هستند، اما شاغلند و یا به طور کلی دارای وضعیت اقتصادی خوبی هستند، ازدواج کنند. این همان مبادله میان سن و وضعیت شغلی و درآمد و مانند ازدواج مردان با دختران بسیار کوچک‌تر از خودشان است.

این نوع ازدواج‌ها در درازمدت به نفع زنان نیست؛ چراکه با توجه به از دست رفتن سرمایه فیزیکی زن نسبت به مرد، مرد این خانواده‌ها ممکن است مورد توجه قرار گرفته و زندگی بیشتر در معرض خطر است.

در میان این نوع از ازدواج‌ها شاهد تعداد زیادی از ازدواج‌هایی با فاصله سنی بسیار کم (مردانی که فقط 1 یا دو سال از همسر خود کوچک‌تر هستند) هستیم، که این دسته معمولاً بیشتر به دلایل جمعیتی به این نوع از ازدواج‌ها روی می‌آورند. در واقع انفجار جمعیتی دهه 60 و برهم خوردن نسبت‌های جنسی، باعث شده که دختران و پسران در این گروه‌های سنی، بعضاً به همسن‌همسری روی بیاورند و لزوماً نتوانند همسر مورد نظر خود را از بین دختران کوچک‌تر یا پسران بزرگ‌تر پیدا کنند. به همین دلیل در این میان برخی نیز دارای اختلاف سن یکی دو سال هستند و دختر از پسر بزرگ‌تر است. همچنین این دختران نیز بر همین اساس نسبت به این ازدواج‌ها تمایل نشان می‌دهند.

در واقع این ازدواج‌ها ناشی از بر هم خوردن نسبت‌های سنی، تحصیلی و شغلی جوانان دهه 60 است که امروزه در امر ازدواج خود را نشان داده است. اما وقتی این فاصله سنی از 3 و 4 سال می‌گذرد و بیشتر می‌شود و بعضاً به 10 و 20 سال هم می‌رسد، ناشی از همان مسائل اقتصادی و وضعیت برتر مالی دختر است که در واقع با فیزیک خوب پسر و سن کمتر وی مبادله شده است.

در این مبادله اقتصاد با سن و ظاهر، شاهد بازتولید همان وضعیتی هستیم که قبلاً در مورد دختران صدق می‌کرد و هنوز هم وجود دارد؛ یعنی دخترانی که به دلیل وضع مالی خوب یک مرد حاضر به ازدواج با وی با تفاوت سنی 20 و 30 سال می‌شدند و حتی حاضر بودند زن دوم شوند؛ مسئله‌ای که امروزه به پسران نیز تسری پیدا کرده است.

راهکارهای تداوم و پیشگیری از بروز اختلاف در این ازدواج‌ها چیست؟

در این‌گونه ازدواج‌ها باید به نکات زیر توجه کرد تا از بروز اختلاف و جدایی جلوگیری شود:

1- قدرت مدیریت را به مرد بدهید.

2- مردان خودساخته، می‌توانند مرکز ثقل خانواده باشند؛ اگر پسری در شرایط خاصی رشد کرده باشد، به طوری که متکی به خود و خودساخته باشد، به خانواده سرسپردگی و وابستگی مالی و فکری نداشته باشد، خوب فکر کند و عاقلانه تصمیم بگیرد. چنین فردی حتی اگر از همسرش کوچک‌تر باشد، باز می‌تواند زندگی را کنترل کند و مرکز ثقل یک خانواده شود.

3- رضایت خانواده‌ها مهم است.

4- زن باید دغدغه حفظ شادابی و جوانی خود را داشته باشد.

5- سن مناسب برای این نوع ازدواج برای پسران در بالای 25 سالگی است.

قطعا اگر پسر هستید و در سن 21-22 سالگی به سر می‌برید و تصمیم دارید با دختری در سن 24-25 سال ازدواج کنید؛ در حال اقدامی ‌پر چالش و خطرناک هستید. دختر و پسر در این مقطع سنی بسیار لجوج و منفعت‌گرا هستند. پسران در این سنین هنوز در حال و هوای نوجوانی به‌سر می‌برند، اما دختران در سن 24-25 سالگی وارد سن بزرگسالی شده و بلوغ فکری و عقلی‌شان تکمیل شده است، اما اگر همین تفاوت سنی 3 تا 4 سال در سال‌های بعد اتفاق بیفتد، مثلاً دختر 29 ساله باشد و پسر 26 ساله این تناسب و هماهنگی بهتر انجام می‌شود و اختلافات زن و شوهر در شروع زندگی کمتر خواهد بود.

6- زن باید ادبیات آمرانه خود را تصحیح کند.

7- توجه و محبت مرد به زن ضروری است.

8- حفظ حریم مبتنی بر احترام.

9- مادر همسرتان نباشید.

10- صحبت همسرتان را قطع نکنید.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : ازدواج ، سبک زندگی بازدید 259 بار
دیدگاهتان را بنویسید
خواستگار در تاریخ 3 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

زهره جون مگه من میتونم با وجود تو به کس دیگه ای هم فک کنم…..تو دنیای منی….منو یادعشق از دست رفتم میندازی….من این لحظه رو فراموش نمیکنم که تو رو تو 2349خواستگاری پیدا کردم…………
خخخخخخخخخخخخخخخخ
بابا شوخی کردم من فقط تو رو میخوام ههههه

زهره در تاریخ 3 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

من همینجام تو کوجایی نیستی راستشو بگوووووووووو کجا رفته بودی خواستگاری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خخخخخخخخخخخ

خواستگار در تاریخ 2 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

خخخخ
دنبال من میگردی زهره خانم؟؟؟؟؟
من اومدم نبودی راستشو بگو کجا رفته بودی؟
زهره:بخدا رفته بودم اون یکی پیج دعا کنم………………..که یه خواستگار خوب پیدا کنم
هههه
زهره جون من مثل سایه دنبالتم …..

زهره در تاریخ 2 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

موفق باشی محمد امین .
خواستگار کجایی پس نمی بینمت …….. خخخخخخخخخخ

محمد امین در تاریخ 2 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

مریم شوخی کردم چرا ناراحت میشی
تو20سالگی ازدواج کردم خانومم 2سال ازم کوچکتره و از قشر ضعیف جامعه هستن زندگی آرومی با هم داریم فعلا

محمد امین در تاریخ 2 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

جنبه شوخی داشته باش
مریم شوخی کردم 20سالگی ازدواج کردم خانومم ازم2 سال کوچکتره و از قشر ضعیف جامعه هستش زندگی خوبی با هم داریم

خواستگار در تاریخ 2 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

ابجی من همینجاهام ….تو پیجای مختلف….یکم بگردی پیدام میکنی…..فعلا سکرتم…..خخخخخخ

زهره در تاریخ 2 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

خخخخخخخخخخخخخخخخ کجایی پس خواستگار خخخخخخخخخخخخخخخخخخ

خواستگار در تاریخ 1 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

خخخخخخخخخخخخ
من اومدم کسی منو صدا کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تق تق تق
کسی درو باز نکردا یادتون باشه…………خخخخخخخخخ

sanaz در تاریخ 1 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

ای بابا کو خاستگار………….

زهره در تاریخ 1 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

جدی محمدامین…!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! من حاضرم با کوچیکترم از خودم زندگی کنم ………..

مریم در تاریخ 1 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

مرد گشنه و فقیر و راحت طلب به دنبال پول دختر بزرگتر از خودش هست تا شاید به نوایی برسد والا چه کسی حاضر میشه با مادر خودش زندگی کنه!

محمد امین در تاریخ 1 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

تو بگو بله من حاضرم
مادر که هیچی با مادر بزرگ هم مشگلی ندارم

مریم در تاریخ 2 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

حتما شما هم یکی از همان گشنه ها هستی که می خواهی به نوایی برسی! انشاءالله که به مرادت برسی.

زق نبود در تاریخ 2 بهمن 1392 گفته :

ایول مریمی ……خوب گفتی ابجی …..حال کردم دمت جیییییییییییز

آیناز در تاریخ 2 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

با این اخلاقی که تو داری فکر نکنم مادربزگت هم بخواد باهات زندگی کنه

زهره در تاریخ 1 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

همینجوریشم اگه پسر بزرگتر باشه باید مثل بچه بزرگش کنی چه برسه به اینکه کوچکترم باشه دیگه …………..!!!!!!!!!!!!!!!!!

css.php