کد خبر : 106846 تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۳:۱۲

چه غذایی برای بعد از جراحی دندان مناسب است؟

چه غذایی برای بعد از جراحی دندان مناسب است؟ درد مزمن دندان و یا درد حاصل از یک اُرتودنسی و یا درد ناشی از عمل جراحی در ناحیه دهان می‌تواند غذا خوردن را با مشکل مواجه سازد، زیرا فرد نمی‌تواند عمل جویدن را به خوبی انجام دهد و در نتیجه …

چه غذایی برای بعد از جراحی دندان مناسب است؟

چه غذایی برای بعد از جراحی دندان مناسب است؟

درد مزمن دندان و یا درد حاصل از یک اُرتودنسی و یا درد ناشی از عمل جراحی در ناحیه دهان می‌تواند غذا خوردن را با مشکل مواجه سازد، زیرا فرد نمی‌تواند عمل جویدن را به خوبی انجام دهد و در نتیجه غذا خوردن برای او مشکل می‌شود و نمی‌تواند هر ماده غذایی را که دوست دارد بخورد. هرگز منتظر نشوید تا درد کاملاً از بین برود و سپس شروع به خوردن موادغذایی کنید، بلکه سعی کنید خوردن موادغذایی و مایعاتی را که می‌توانید علیرغم داشتن درد، میل کنید شروع نمایید، زیرا خوردن مواد غذایی مناسب می‌تواند سبب تقویت بنیه بدن شده و میزان انرژی لازم را تامین نماید و روند بهبودی و کاهش درد را در شما تسریع کند.

رژیم غذایی قبل و بعد از عمل جراحی

مقدار ماده بی‌حس کننده که برای جراحی‌های دهانی در نظر گرفته می‌شود با توجه به سختی و مدت زمان عمل جراحی متفاوت می‌باشد. اگر بی‌حسی موضعی در نظر گرفته می‌شود معمولاً نیازی به محدودیت غذایی خاص غیر از عمل جراحی نمی‌باشد، اما اگر بیهوشی عمومی در نظر گرفته می‌شود، جراح توصیه می‌کند از نیمه شب قبل چیزی خورده نشود.

نوشیدنی‌های مغذی

در حالیکه درد دندانی و یا به‌طور کلی درد در ناحیه دهان برای شما در خوردن مواد غذایی جامد محدودیت ایجاد می‌کند اما خوردن آب و در کنار آن سایر مایعات می‌تواند مایعات و مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین کند. مایعاتی مانند آبمیوه‌ها و یا آب سبزیجات طبیعی و تازه، دوغ و اسموتی میوه‌جات تازه می‌توانند تامین کننده مواد مغذی بدن باشند. تا جایی که امکان دارد آبمیوه‌ها را به‌طور طبیعی و تازه تهیه کنید تا آبمیوه‌های آماده و مصنوعی، که چندان مفید نمی‌باشند و مواد مغذی بدن را تامین نمی‌کنند. محصولات لبنی مانند شیر، بستنی، ماست و دوغ می‌توانند منابع خوبی از کلسیم و پروتئین برای بدن باشند. بعد از کشیدن دندان، برای مصرف نوشیدنی‌ها از نی استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث عفونت در محل دندان کشیده شده شود.

غذاهای نرم

پس از چند روز و زمانی که احساس می‌کنید می‌توانید عمل جویدن را از سر بگیرید، در ابتدا مواد غذایی نرم را وارد رژیم غذایی خود کنید. ماست، انواع پودینگ‌ها و بستنی می‌توانند مناسب باشند. البته برای به دست آوردن مواد مغذی بیشتر می‌توانید از سایر مواد غذایی نرم نیز استفاده کنید. موز اسلایس شده، سیب‌زمینی پوره شده و برنج خوب پخته و نرم شده از گزینه‌های مناسب برای افرادی هستند که نمی‌توانند عمل جویدن را به خوبی انجام دهند. البته می‌توان سبزیجات دلخواه خود را پخته و به صورت پوره درآورد و میل نمود.

سوپ‌ها

انواع سوپ‌های رقیق و سبک و آب گوشت‌ها می‌توانند غذای گرم و مناسبی باشند. از سوپ‌هایی استفاده کنید که نیاز به عمل جویدن ندارند، مانند سوپ‌های گوجه‌فرنگی و یا سوپ‌هایی که تمام مواد آن به شکل پوره شده باشند. سوپ قارچ و سوپ‌هایی که در آن از ماست و یا خامه استفاده می‌کنند نیز مناسب می‌باشد.

پس از عمل جراحی

یکی از مهم‌ترین مواد غذایی که بلافاصله بعد از عمل برای بدن لازم می‌باشد، نوشیدن آب است. نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب و سایر مایعات در روز لازم است؛ از آنجایی که مصرف نوشیدنی‌های داغ ممکن است خونریزی بعد از عمل را طولانی کند، لذا از مصرف آنها در 24 ساعت اولیه بعد از عمل خودداری کنید و تا جایی که می‌توانید از نوشیدنی‌های خنک و سرد استفاده نمایید.پس از عمل جراحی فک و در دوره نقاهت سعی کنید چند روز اول پس از عمل تمام مواد غذایی را به صورت مایعات مصرف کنید و برای تامین مواد مغذی بدن و بهبودی سریع‌تر و رسانیدن پروتئین و ویتامین لازم به بدن از مکمل‌های مایع حاوی کالری بالا و پروتئین استفاده نمایید. پس از چند روز اولیه، با توصیه پزشک می‌توانید از رژیم غذایی نیمه جامد استفاده کنید که نیاز چندانی به جویدن ندارد، مانند املت، انواع پن کیک و یا پاستا که به خوبی پخته و نرم باشد.در مواردی که مجبور به کشیدن دندان می‌شوید، رژیم غذایی نرم مانند انوع آبمیوه‌های طبیعی، آب سبزیجات، نان نرم، سبزیجات پخته شده و نرم مناسب می‌باشد. خوردن غذاهای تند اصلاً مناسب نیست، زیرا ممکن است سبب التهاب در محل دندان کشیده شده شوند.از خوردن مواد غذایی که نیاز به جویدن زیاد دارند و یا چسبندگی زیادی دارند، مانند هویج، سیب و یا آب‌نبات و شکلات اجتناب کنید.

آب

اگر چه آب رفع گرسنگی نمی‌کند، اما حداقل بدن را از کم آبی حفظ نموده و همین آبرسانی به بدن کمک می‌کند تا بدن هر چه سریع‌تر به بهبودی بعد از عمل جراحی برسد. به خاطر داشته باشید که حتماً آب بنوشید، حتی اگر احساس تشنگی نمی‌کنید. کارشناسان توصیه می‌کنند روزانه حداقل 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : تغذیه بازدید 567 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php