کد خبر : 13120 تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۸:۴۸

پیرترین حیوانات دنیا + عکس

اگرچه معمولا تصورها بر این است که سن حیوانات بسیار محدودتر از انسان بوده، اما این گزارش به معرفی موجوداتی پرداخته که رکورد سن انسانی با طول عمر بالا را شکسته‌اند. – عروس دریایی نامیرا عنوان پیرترین حیوان شناخته شده که یکی از عجیب‌ترین موجودات کل قلمرو حیوانات نیز به …

اگرچه معمولا تصورها بر این است که سن حیوانات بسیار محدودتر از انسان بوده، اما این گزارش به معرفی موجوداتی پرداخته که رکورد سن انسانی با طول عمر بالا را شکسته‌اند.

پیرترین حیوانات دنیا + عکس

– عروس دریایی نامیرا

عنوان پیرترین حیوان شناخته شده که یکی از عجیب‌ترین موجودات کل قلمرو حیوانات نیز به شمار می رود به Turritopsis nutricula یا عروس دریایی نامیرا تعلق دارد.

این ستاره دریایی با استفاده از فرآیند منحصربه فرد تمایز انتقالی به لحاظ نظری می‌تواند تا ابد زنده بماند. این موجود قادر است در هر نقطه از زندگی خود به شکل یک پلیپ که ابتدایی‌ترین شکل حیات آن است، باز گردد.

ستاره دریایی نامیرا به شکل طبیعی نمرده، بلکه سلولهای خود را به یک حالت جوانتر بازسازی کرده و دوباره به شکل طبیعی عمر می‌کند.

پیرترین حیوانات دنیا + عکس

– نهنگ سرکمانی

نهنگ سرکمانی که یک نهنگ بالن‌دار بومی اقیانوس آرام است، ابتدا تصور می‌شد که عضوی از گونه نهنگهای شکار باشد. اما این نهنگ بسیار نادر بوده و تنها کمتر از ۲۵ هزار گونه از آن در جهان وجود دارد. نهنگ سرکمانی یک نهنگ بسیار بزرگ بوده و حدود ۲۱ متر طول آن است. این نهنگ همچنین از یک سر بزرگ و استخوانی برای کوبیدن یخهای قطبی برای تنفس و بزرگترین دندان بالنی در میان تمام گونه‌های نهنگ برخوردار است.

این نهنگ سرکمانی همچنین از طولانی‌ترین میزان عمر در میان پستانداران برخوردار است. بیشتر نهنگ‌های مشابه از طول عمر طولانی در حدود ۶۰ تا ۷۰ سال برخوردارند اما کشف یک نهنگ بالن‌دار با زخمهای سلاحهای عاج قرن ۱۹ در دهه ۱۹۹۰ دانشمندان را شوکه کرد.

شیوه‌های پیشرفته تعیین قدمت از جمله تعیین قدمت با اسید آمینه نشان داد که برخی از نهنگهای بالن‌دار به سن بالای ۲۰۰ سال رسیده و پیرترین گونه شناخته‌شده در زمان مرگ ۲۱۱ سال داشت.

پیرترین حیوانات دنیا + عکس

– صدف خوراکی Geoduck

این گونه صدف دو کفه بومی آبهای ساحلی اقیانوس آرام شمال غربی به ویژه پاگت ساوند در واشنتگن است. نام این صدف از یک اصطلاح آمریکایی سرخپوستی به معنی جفت عمیق حفرکن گرفته شده، چرا که این صدفها در اعماق گل و لای ساحل زندگی می‌کنند.

Geoduck یکی از بزرگترین گونه‌های صدف خوراکی در جهان بوده و اندازه آن تا ۱٫۲ متر می‌رسد. همچنین این موجود یکی از پرعمرترین موجودات با عمر بالای ۱۰۰ سال محسوب می‌شود. پیرترین Geoduck که قدمت آن به لحاظ علمی بررسی شده، ۱۶۸ سال داشته است.

پیرترین حیوانات دنیا + عکس

– لاک‌پشت غول‌پیکر آلدابرا

لاک‌پشتهای غول‌پیکر مانند لاک‌پشتهای گالاپاگوس، یونانی و تابشی اغلب از عمر زیاد و بالای ۱۵۰ سال برخوردارند. اما پیرترین لاک‌پشت شناسایی شده یک گونه نر آلدابرا موسوم به آدوایتا بوده که ۲۵۵ سال عمر کرده است.

آداویتا که در سانسکریت به معنی «تک و تنها» است، ابتدا در نزدیکی سواحل ماداگاسکار شناسایی شد. این لاک‌پشت در سال ۲۰۰۶ در باغ‌وحشی در هند مرد.

پیرترین حیوانات دنیا + عکس

– تواتارا

تواتارا یک خزنده بومی نیوزلند است. اگرچه در ابتدا شبیه به گونه مارمولک‌ها است، اما در حقیقت به هیچ‌گونه مار یا مارمولکی مرتبط نیست. در حقیقت، این حیوان یک خزنده بسیار ابتدایی است که ویژگیهای مشابه بسیاری با پرندگان دارد.

تواتارا به دلایل بسیار زیادی غیرعادی است. این خزنده از یک ریه تک‌حفره‌ای و ابتدایی‌ترین قلب در میان تمام خزندگان برخوردار بوده، دندانهای آن در حقیقت بیشتر شبیه به استخوان آرواره‌ای است که بیرون زده، ستون فقرات این حیوان از بیشترین شباهت با ماهیها نسبت به خزندگان دیگر برخوردار بوده و همچنین سه چشم دارد.

از دیگر ویژگی‌های عجیب این موجود باید به سن جفت‌گیری آن در ۲۰ تا ۳۰ سالگی و همچنین عمر طولانی آن اشاره کرد. پیرترین تواتارای شناسایی شده موسوم به هنری در سال ۲۰۰۹ در سن ۱۱۱ سالگی پدر شد و برخی کارشناسان بر این باورند که این موجود می‌تواند در اسارت تا ۲۰۰ سال زندگی کند.

پیرترین حیوانات دنیا + عکس

– خرچنگ آمریکایی

خرچنگ آمریکایی بومی شمال غربی اقیانوس اطلس یکی از بزرگترین سخت‌پوستان جهان است که وزن آن تا ۲۰ کیلوگرم و اندازه آن تا ۶۰ سانتیمتر می‌رسد. در سال ۲۰۰۸ یک خرچنگ که در نیوفاوندلند شناسایی شده و به یک رستوران دریایی در منهتن فروخته شده بود، ۱۴۰ سال سن داشت.

صاحب رستوران این خرچنگ را جورج نامید و آن را در یک مخزن برای جذب مشتری نگهداری می‌کرد تا اینکه توسط یک سازمان حمایت از حقوق حیوانات در آبهای ایالت مین آزاد شد.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : جالب و خواندنی ، سرگرمی بازدید 623 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php