کد خبر : 56613 تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۲

نکاتی شگفت انگیز در مورد چپ دست ها

افراد چپ دست براساس آمارها بیشتر دچار جراحات و سوانح در طول عمر خود به نسبت راست دست‌ها می‌شوند. محققان دانشگاه گرانادا با بازنگری تعداد زیادی از مطالعات مربوط به راست دستها و چپ دستها دریافتند دستی که افراد با آن می نویسند نگاه آنها را نسبت به دنیا تغییر …

افراد چپ دست براساس آمارها بیشتر دچار جراحات و سوانح در طول عمر خود به نسبت راست دست‌ها می‌شوند.

نکاتی شگفت انگیز در مورد چپ دست ها

محققان دانشگاه گرانادا با بازنگری تعداد زیادی از مطالعات مربوط به راست دستها و چپ دستها دریافتند دستی که افراد با آن می نویسند نگاه آنها را نسبت به دنیا تغییر می دهد و می تواند بر روی روش این افراد در دیدن مفاهیمی چون خوبی و بدی تاثیر بگذارد. به طوری که چپ دستها خوبی دنیا را در سمت چپ و راست دستها آن را در طرف مخالف می بینند.

چپ دستی از قدیم به عنوان یک عامل ژنتیکی شناسایی می‌شده اما کشفیات جدید نقش مادران را در دوران بارداری در ایجاد چپ دستی بسیار مهم می‌دانند.

رفتارها و احساسات منفی در چپ‌دست‌ها بیشتر بروز می‌کند. شاید این خصیصه بخاطر فعل و انفعالات بیشتر نیمکره‌های مغز چپ‌دست‌ها در مقایسه با راست‌دست‌ها باشد. مغز چپ‌دست‌ها سیگنال‌ها و نشانه‌های بیشتری نسبت به بقیه دریافت می‌کند. ژورنال اعصاب و بیماری‌های روانی، بروز رفتارها و احساسات منفی در چپ‌دست‌ها را به عملکرد منطقی مغز مرتبط می‌داند. پردازش امور منطقی در نیمکره چپ و احساسات در نیمکره راست انجام می‌شود. با توجه به اینکه نیمکره راست در چپ‌دست‌ها بیشتر مشغول است، این رفتارها پدید می‌آیند.

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند که افراد چپ دست در خطر ابتلا به بیماری‌های روانی به میزان بیشتری به نسبت افراد راست دست می‌باشند. گفتنی است:همچنین افراد چپ دست براساس آمارها بیشتر دچار جراحات و سوانح در طول عمر خود به نسبت راست دست‌ها می‌شوند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند: تا پیش از دانشمندان چپ دستی را به علت ژنتیکی می‌دانستند اما تحقیقات جدید نشان داده است که چپ دستی در اثر نوعی اختلال در توسعه رشد به وجود می‌آید.

این اختلال که منجر به چپ دستی می‌شود می‌تواند باعث مستعد شدن چپ دست‌ها به ابتلا به برخی بیماری‌های روانی مانند اسکیزوفرنی شود. همچنین مادرانی که در دوران بارداری سیگار استعمال می‌کنند با درصد بالایی نوزاد چپ دست بدنیا می‌آورند.

برتری دستی و اثر انگشت هر دو در ۱۸ هفتگی جنین به وجود می‌آید.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : پزشکی و سلامت بازدید 405 بار
دیدگاهتان را بنویسید

صونا در تاریخ 17 آذر 1393 گفته : پاسخ دهید

دست شما درد نکنه دیگه جناب پژوهشگر یعنی الان میفرمایین ما ناقص الخلقه ایم دیگه بله؟؟؟
تا دیروز چپ دستا باهوشتر بودن الان چی شد یهو دچار نقص رشدی شدیم آقا اصلا کور شود هر آنکه نتوان دید چپ دستیرم نتونستن تحمل کنن
برو اول یه مطالعه ای بکن بعد انگ بچسبون

نیلو در تاریخ 22 آذر 1392 گفته : پاسخ دهید

سلام علیرضا جونم………..!مرسی………
آره شادی به خاطر استادس…….خیلی پلشته…….چفت میزنه…….!
او سسه کاریش نمیشه کرد…..آدم با دیدن ابرو و مورات خستگیش در میره………!

علیرضا در تاریخ 20 آذر 1392 گفته : پاسخ دهید

سلام ….مرسی شادی خانوم به لطف شما ودوستان گلم بد نیستم عزیزم…………

زهرا در تاریخ 20 آذر 1392 گفته : پاسخ دهید

همچین ازچپ دستا نوشت اگه به خودم ایمان نداشتم حتما فکرمیکردم معلولم من که هم باهوشم هم مثبت نگربقیه چپ دستا هم همینطورایناحسودن که چپ دست نیستن مگه نه بچه ها

shadi در تاریخ 19 آذر 1392 گفته : پاسخ دهید

سلام!خوبیی خوش حال شدم بازم اومدی چه خبر!؟زیاد به اینجور چیزا باور نکنید سعی کنید انرژی مثبت بدین به خودتون خوب فکر کنید خوب پیش بیاد!نیلو عسیسم این دوشنبه ها چه سخت میگذره بهت!!!خدا صبر بده!راسی با این خستگی چطوزر به اوسس نگاه میکنی؟!

شیوا در تاریخ 19 آذر 1392 گفته : پاسخ دهید

سلام منم چپ دستم ای بابا اینکه همش چیزای منفی نوشته بود من که از چپ دست بودنم خییلی خوشحالم و تاحالا برای یک لحظه هم آرزو نکردم کاش راست دست بودم چپ دستا خیلی باهوشترن و منم تاالان هیچ چپ دستی روندیدم که IQپایینی داشته باشه این متن طوری نوشته شده که انگار چپ دستی یه بیماری یا یه کمبوده درحالی که چپ دست بودن فوق العاده ست و خیییییییلی از راست دستا دوست داشتن چپ دست بشن هرچند نخوان اقرار کنن. خخخ

علیرضا در تاریخ 19 آذر 1392 گفته : پاسخ دهید

سلام به همه دوستان خوب عزیز خودم……ایشالا حال همگی خوب باشه…….
ای بابا من که چپ دستم …….منم دقیقا نیلو خانوم همین اتفاق واسم افتاد البته 2.3ماه پیش منم تو سرویس بودم متاسفانه دوستم در فلاکس چایی رو خوب نبسته بود چپش کرد روم خلاصه از کمرو رو سوزوند تا رون پام هنوز که هنوز جاش مونده……..ولی بهش روغن کنجد بزن جاش نمیمونه…..راستش من نزدم جاش موند!!!!!!

نیلو در تاریخ 19 آذر 1392 گفته : پاسخ دهید

جالب بود ینی من الان اکسیزو فرنی و فرنی های دیگه دارم؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
خداییش این سوانح رو راست میگه دیروز تو دانشگاه استاد ی لیوان آب جوش که تازه از سماور ریخته شده بود ریخت روی پام…….!تاول زده بیایدو ببینید…..!

css.php