کد خبر : 17313 تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۹:۵۸

عاشق که میشوید مغزتان چه فعالیتی انجام میدهد

پزشکان با استفاده از فناوری اسکن مغز تصاویر باورنکردنی از رخدادهای مغز هنگام عاشق شدن ارائه کردند تا مشخص شود که چرا افرادی که عاشق می‌شوند گاهی غیر منطقی و حتی مضحک می‌شوند. پزشکان با انجام اسکنهای مغزی متوجه تغییرات شیمیایی شده اند که در زمان عاشق شدن افراد در …

عاشق که میشوید مغزتان چه فعالیتی انجام میدهد

پزشکان با استفاده از فناوری اسکن مغز تصاویر باورنکردنی از رخدادهای مغز هنگام عاشق شدن ارائه کردند تا مشخص شود که چرا افرادی که عاشق می‌شوند گاهی غیر منطقی و حتی مضحک می‌شوند.

پزشکان با انجام اسکنهای مغزی متوجه تغییرات شیمیایی شده اند که در زمان عاشق شدن افراد در بخشهای مختلف مغز رخ می‌دهد و مهم تر از همه در چنین شرایطی برخی از بخشهای مختلف مغزی خاموش می‌شوند. از سوی دیگر این اسکنهای مغزی نشان داده است که عاشق شدن به گونه ای می‌تواند انسانها را عصبی و ناپایدار کند.

پزشکان و متخصصان این تحقیق ابراز امیدواری کردند که این تحقیقات روزی نشان می‌دهد که چرا تعدادی از ما در مواردی که به احساسات و عاطفه مربوط می‌شود پا را از حد فراتر می‌گذاریم.

بخشی از مغز که از آن با عنوان ” لوب پیشانی یا قدامی‌” یاد می‌شود و برای قضاوت کردن حائز اهمیت است هنگام عاشق شدن از کار می‌افتد. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) قطع این فعالیت را تنها زمانی که فرد عاشق بوده نشان می‌دهد. این امر موجب شده که فرد از تمام انتقادها و یا تردیدها نسبت به کسی که دوست دارد، چشم پوشی کند.

سمیر ذکی استاد زیبایی شناسی – عصبی در دانشگاه کالج لندن اظهار داشت: وقتی به کسی که دوستش دارید نگاه می‌کنید، بخشهایی از مغزتان فعال می‌شوند، اما یک بخش بزرگ در مغز که نقش قضاوت را برعهده دارد از کار افتاده و غیر فعال می‌شود.

وی اعتقاد دارد که مغز ممکن است برای اهداف زیست شناختی عالی تر چنین واکنشی نشان دهد. افرادی که عاشق هستند هنوز هم می‌توانند در زندگی خود تصمیمهای مهم اتخاذ کنند برای مثال درباره یک تجارت مهم یا موضوعات غیر احساسی تصمیم گیری کنند و این نوع سلامت عقلی ممکن است شرایطی را ایجاد کند که دوستانشان برای متقاعد کردن آنها در ترک این احساس در روابط غیرعاقلانه با چالش رو به رو شوند.

اسکنهای مغزی همچنین نشان می‌دهد که بخشهایی از مغز که احساس را کنترل می‌کنند و بخش دیگری که درگیر احساسات منفی است نیز غیر فعال می‌شود به همین دلیل افرادی که عاشق هستند با رضایت کامل زندگی می‌کنند و همواره احساس شادی کرده و زمانی که عاشق هستند از این که اتفاق بدی رخ دهد هیچ واهمه ای ندارد.

مطالعات نشان می‌دهد که دوپامین شیمی‌مغز هنگامی‌که فرد عاشق است در سطح بالاتری قرار دارد. دوپامین کلید تجارب لذت و درد است که با لذت، اعتقاد و رضایت ارتباط دارد و ممکن است یک تغییر ناگهانی در سطح این ماده شیمیایی موجب شود که دست کشیدن از عشق دشوار شود.

آزمایشها نشان می‌دهد که استفاده از داروهای شبه افیونی چون کوکائین در افزایش سطح دوپامین مغز تأثیری مشابه عاشق شدن دارد.

یکی از عوارض جانبی افزایش دوپامین کاهش یک ماده شیمیایی دیگر به نام سروتونین است، هورمون کلیدی که حالات و اشتهای ما را تنظیم می‌کند.

کاهش سطح سروتونین در افرادی که دچار اختلال وسواس فکری عملی هستند نیز توضیح دهنده این است که چرا عشق می‌تواند ما را مضطرب و عصبی کند.

در رابطه با تغییرات شیمیایی در زمان عاشق شدن تغییرات مرتبط با آدرنالین بارزترین تغییر است. این هورمون علتی برای سرعت ضربان قلب، عرق کردن کف دست، خشک شدن دهان هنگام دیدن کسی است که دوستش داریم. همین هورمون در زمانی که ما وحشت زده می‌شویم نیز ترشح می‌شود.

روانشناسان هنوز تلاش می‌کنند به درک این مسئله برسند که چرا یک فرد به طور مخاطره آمیزی نگران شده و همه چیز خود را به خاطر عشق به خطر می‌اندازد.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : روابط عاشقانه ، سبک زندگی بازدید 365 بار
برچسب ها : ، ، ،
دیدگاهتان را بنویسید

css.php