کد خبر : 187930 تاریخ انتشار : جمعه ۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۶

صفات دوست خوب

  امروزه و در این عصر، با این‌که خودمان هنوز یک پروژه‌ی در دستِ احداث هستیم، ‌انتظار داریم دیگران محصولاتی کامل و بی‌عیب و نقص باشند. متاسفانه، این طرز تفکر در روابط میان دوستان بسیار مشهود است. گاهی اوقات از دوستان‌مان انتظار داریم به گونه‌ای رفتار کنند که خودمان دقیقا …

صفات دوست خوب

 

امروزه و در این عصر، با این‌که خودمان هنوز یک پروژه‌ی در دستِ احداث هستیم، ‌انتظار داریم دیگران محصولاتی کامل و بی‌عیب و نقص باشند. متاسفانه، این طرز تفکر در روابط میان دوستان بسیار مشهود است. گاهی اوقات از دوستان‌مان انتظار داریم به گونه‌ای رفتار کنند که خودمان دقیقا بر خلاف آن رفتار می‌کنیم. این رفتار کاملا ریاکارانه است.

برای مثال، از دوست صمیمی‌تان انتظار دارید هر وقت به وی نیاز داشتید و حتی وقتی مشغله هم داشت، برای‌تان وقت بگذارد. با این وجود، وقتی خودتان مشغله داشته باشید قطعا چنین کاری را برای‌اش انجام نمی‌دهید. کاملا غیرمنصفانه است که کاری را از دوست‌تان انتظار داشته باشید که خودتان در عوض، آن را برای‌اش نمی‌دهید.

گاهی اوقات هم داستان جور دیگری است. بعضی وقت‌ها آدم‌هایی اطراف‌مان هستند که ظاهرا آنها را دوست‌مان می‌دانیم، در حالی‌که رفتارهای‌شان خلاف این را نشان می‌دهند. دلایل مختلفی برای ماندن در کنار این جور آدم‌ها می‌تواند وجود داشته باشد، ولی رایج‌ترین دلیل‌اش این است که شاید در کنارشان احساس راحتی می‌کنیم. اگرچه این احساس راحتی دقیقا حس نابی نیست، ولی باعث می‌شود امورات‌مان بگذرد. رها شدن از دایره‌ی دوستان‌تان و پیدا کردن دوستان جدید واقعا کار جالب و جذابی نیست. علی‌رغم آن‌که می‌دانیم شایسته‌ی دوستان بهتری هستیم، ولی برخی اوقات ترجیح می‌دهیم آنها را تحمل کنیم.

پیش از برشمردن ویژگی‌های یک دوست خوب، باید به این نکته اشاره کنم که هیچ کس کامل نیست، از جمله خودِ شما. نمی‌توانیم همیشه خوب بمانیم و از دیگران نیز نباید چنین انتظاری داشته باشیم. به عنوان یک موجود انسانی، همه‌ی ما دائما در حال تکامل و رشد هستیم – از هر تجربه و اشتباهی که مرتکب می‌شویم، درس جدیدی می‌آموزیم. بنابراین خیلی به خودتان و دیگران سخت نگیرید.

همچنین بخوانید : تاثیر داشتن دوست خوب در سلامتی

با وجود این، شاید فهرست زیر بتواند در شناسایی خصوصیت‌های یک دوست خوب کمک‌تان کند. این مطالب باعث می‌شود روابط دوستی‌تان را دوباره ارزیابی کنید؛ اول خودتان را به عنوان یک دوست بسنجید و بعد، ببینید آیا دوستان‌تان انتخاب سالمی برای‌تان هستند یا خیر. به خاطر داشته باشید، پس از خواندن این مطلب، هیچ تصمیم عجیبی نگیرید؛ اگر احساس کردید دوستان‌تان ویژگی‌های این فهرست را ندارند، هرگز به سرعت با آنها قطع رابطه نکنید. همیشه گفت‌وگو کردن کلید حل چنین مشکلاتی است. پس اجازه دهید فهرست ویژگی‌های یک دوست خوب را برای‌تان بازگو کنم:
۱. صادق

دوستان خوب همیشه صادق هستند. هرگز دروغ نمی‌گویند، حتی وقتی شنیدنِ حقیقت اصلا به مذاق‌تان خوش نیاید. البته به این معنی هم نیست که سعی کنند حقیقت را کاملا بی‌پرده و آزارنده به شما منتقل کنند؛ بلکه هر آن چیزی را که نیاز به شنیدن‌اش دارید برای‌تان بازگو می‌کنند زیرا شما برای‌شان اهمیت دارید.
۲. شما را همان گونه که هستید، می‌پذیرند

هرگز به خاطر چیزی که نیستید، یا اشتباهی که مرتکب شده‌اید قضاوت‌تان نمی‌کنند. به خاطر آن چیزی که هستید خوشحال هستند و کنارتان می‌مانند؛ حتی اگر شما اندکی غیرعادی، دست‌وپاچلفتی یا حتی کاملا عجیب‌وغریب باشید! حتی در این صورت، حقیقتا به شما می‌گویند برای‌شان فرد تاثیرگذار و دوست‌داشتنی هستید.

دوست واقعی کسی است که بگذارد آزادانه در کنارش هر آن‌چه هستید، باشید. جیم موریسون

۳. قابل‌اعتماد

دوستان خوب کسانی هستند که بتوانید عمیق‌ترین و تاریک‌ترین اسرارتان را با اعتماد کامل با آنها در میان بگذارید. آنها باز هم به خاطر شنیدن این اسرار قضاوت‌تان نمی‌کنند و از اطلاعات شخصی‌تان با امانت‌داری کامل محافظت می‌کنند. وقتی مطمئن باشید آنها هرگز اطلاعات محرمانه‌تان را به کسان دیگر نمی‌گویند، با خیال راحت می‌توانید اسرارتان را به آنها بگویید.
۴. شنونده‌های خوبی هستند

این یک خصوصیت بسیار مهمی است. اگرچه ممکن است دوستان‌تان پاسخی برای همه‌ی مشکلات‌تان نداشته باشند، ولی همیشه با گوشِ قلب‌شان در خدمت شما هستند.
۵. فهیم و با درکِ بالا هستند

با این ویژگی وارد مرحله‌ی کامل‌تری از دوستی می‌شویم. دوستان خوب همیشه تلاش می‌کنند تصمیمات و رفتارهای‌تان را درک کنند. همیشه می‌خواهند با سخنان و تجربه‌های‌تان ارتباط برقرار کنند؛ حتی اگر با اعتقادات و باورهای‌شان در تضاد باشد. به علاوه، آنها همیشه در مواقع نیاز حمایت‌تان می‌کنند. و در این مسیر، بهترین کار آن است که هر آن‌چه را در ذهن‌تان و احساس‌تان می‌گذرد در لحظه درک کنند.

یکی از زیباترین ویژگی‌های یک دوستیِ حقیقی، درک متقابل است. لوسیوس سنکا

۶. برای‌تان وقت می‌گذارند

شاید واقعا چیزی باارزش‌تر از وقت وجود نداشته باشد. حتی ثروتمندترین افراد عالم هم نمی‌توانند ثانیه‌ای از آن را بخرند و به عقب برگردند. بنابراین، اگر کسی وقت‌اش را وقف‌تان می‌کند، کار بسیار قابل توجه و ارزشمندی انجام داده است. و اگر همیشه این کار را برای‌تان انجام می‌دهد، دلیل‌اش این است که دوست‌تان دارد.
۷. پشتیبان

دوستان خوب همواره شما را به رشد کردن ترغیب و در این راه پشتیبانی‌تان می‌کنند – حتی اگر این کار برای‌شان ریسک در بر داشته باشد. آنها همیشه تا لحظه‌ی جشنِ موفقیت در کنارتان هستند و هنگام شکست، دست‌تان را می‌گیرند. کمک‌تان می‌کنند تا فرد بهتری باشید و همیشه در موقع نیاز کنارتان هستند؛ حتی اگر به اندازه‌ی یک همراهیِ ساده در مهمانی باشد که مثلا دوست ندارید تنهایی به آن‌جا بروید.

دوست واقعی کسی است که کنارتان می‌آید، با وجود این‌که همه‌ی جهان از کنارتان می‌روند. والتر وینچل

۸. با گذشت

همان‌طور که پیش‌تر گفتم، همه‌ی ما انسان هستیم و مرتکب اشتباه می‌شویم. گاهی اوقات سهوا و بدون منظور دیگران را آزار می‌دهیم. دوستان خوب این مسئله را درک می‌کنند و به راحتی شما را می‌بخشند. ممکن است همیشه به سرعت این اتفاق نیفتد؛ بعضی وقت‌ها باید زمان اندکی بگذرد، زیرا با توجه به ظرفیتی که در شما سراغ دارند می‌دانند در آینده حتما فرد بهتری خواهید شد.

تا وقتی دو دوست نتوانند اشتباهات کوچک همدیگر را ببخشند، دوستی‌شان طولانی نمی‌ماند. ژان دو لا برویِر

۹. هرگز تحقیر و مسخره‌تان نمی‌کنند

البته اشتباه نکنید، دوستان خوب روابط صمیمی و پر از شوخی و خنده‌ای با هم دارند. یکی از قوی‌ترین لحظاتِ یک رابطه‌ی دوستی، هنگامی است که دوستان بدون انگیزه‌ی آزارنده، همدیگر را دست می‌اندازند و به شیوه‌ی دوستانه با هم می‌خندند و لحظاتی خوبی را با هم می‌گذرانند. با این کار به رابطه‌تان شادی و رضایت می‌بخشند و مسائل مهم و جدی را با این روش، آسان و سبک می‌کنند.

با این وجود، دوستان خوب هرگز به صورت آزارنده، دست‌تان نمی‌اندازند و مسخره‌تان نمی‌کنند. بیش‌تر وقت‌ها، اگر دوستان در یک رابطه‌ی سالم، همدیگر را دست می‌اندازند و مسخره می‌کنند، قطعا هیچ نیت آزارنده‌ای پشت آن وجود ندارد. این کارها فقط شوخی است و طرفین به خوبی از آن آگاه هستند.
۱۰. هرگز منت نمی‌گذارند

بدون هیچ انتظار متقابلی هر کاری از دست‌شان برآید برای‌تان انجام می‌دهند. اگر همه‌ی ما می‌توانستیم این‌گونه باشیم؛ دنیای بهتری داشتیم. دوستان خوب مصداق بارز این‌گونه رفتار هستند. برای مثال، دوستانی دارم که همیشه با اشتیاق می‌خواهند من را با خودروشان به مقصد برسانند، بدون این‌که از من درخواست پول بنزین یا هر چیز دیگری بکنند.
۱۱. وفادار و مودب

دو ویژگی، با هم. دوستان خوب نه تنها وفاداری‌شان را به شما نشان می‌دهند، بلکه همیشه این کار را با احترام انجام می‌دهند. البته این ویژگی لزوما به این معنی نیست که آنها همیشه فقط احترام‌تان را در حضور خودتان نگه می‌دارند؛ بلکه به این معنی است که هرگز پشت سرتان غیبت نمی‌کنند یا چیز بدی در موردتان نمی‌گویند. آنها همیشه نگرانی‌های‌تان را در مورد‌تان و فقط به خودتان می‌گویند.

’ دوستان خوب از روبه‌رو خنجر می‌زنند. ‘ اسکار وایلد

بسیار خوب، این هم ۱۱ ویژگی یک دوست خوب. البته مطمئن هستم شما نیز می‌توانید خیلی چیزهای دیگر به این فهرست اضافه کنید.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : زندگی بهتر ، سبک زندگی بازدید 410 بار
دیدگاهتان را بنویسید

یک دوست در تاریخ 2 بهمن 1394 گفته : پاسخ دهید

اگر دوست خوب دیدی سلام مرا برسان چون دوست خوب وجود ندارد

css.php