کد خبر : 6293 تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۱ - ۲۲:۳۲

راهنمای نگهداری و پرورش گیاه ونوس حشره خوار

ونوس حشره خوار با نام علمی Dionaea muscipula یک گیاه زینتی کوچک است که بومی دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا می باشد اما با توجه به خصوصیات منحصر به فردش تبدیل به یک گیاه محبوب برای علاقمند به پرورش گیاهان زینتی شده است ، امروز نکات مهم در پرورش و …

ونوس حشره خوار با نام علمی Dionaea muscipula یک گیاه زینتی کوچک است که بومی دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا می باشد اما با توجه به خصوصیات منحصر به فردش تبدیل به یک گیاه محبوب برای علاقمند به پرورش گیاهان زینتی شده است ، امروز نکات مهم در پرورش و نگهداری این گیاه زینتی را برای شما عزیزان گردآوری نموده ایم.

راهنمای نگهداری و پرورش گیاه ونوس حشره خوار

 

– ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.

– ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از ۵ تا ۱۵ روز (گاهی ۳۰ روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از ۲ تا ۳ بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.

– این گیاه اولین بار توسط A . Dalilis فرماندار کارولینای شمالی کشف شد و در نامه ای که در ۲۴ ژانویه ۱۷۶۰ بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که این نام تا سال ۱۸۴۳ منتشر نشد .مقداری از این گیاه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گردید .

– ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از ۱۵ سانتیمتر تجاوز نمی کند

– برگهای این گیاه بدون ساقه بوده و مستقیمأ از روی زمین خارج میشود و شامل یک پهنک کشیده باله دار که در انتها پهن شده و تشکیل دو پهنک جداگانه به طول در حدود ۲ سانتیمتر می دهد. این پهنک های کوچک می توانند در طول رگبرگ اصلی تا شوند.

– سطح فوقانی آنها دارای غده های کوچک قرمز رنگی می باشد که باعث هضم حشرات می شود .مابین غده های قرمز و کناره های برگ قسمت کوچکی وجود دارد که محل نکتار ( شیره ـ نوش )گل می باشد .

– پیرامون هریک از این پهنک ها پُرزهای( خارهای نازک و ظریف ) سختی وجود دارد و در قسمت مرکزی دارای سه عدد و گاهی چهار عدد پُرزهای حسی برآمده میباشد .

– در حالی که تماس قسمتی از یک موی سر که فقط چند هزارم میلی گرم وزن دارد ، برگها را به حرکت می آورد ولی ریزش قطرات درشت باران بر روی آنها بی اثر است .

– این گیاه یکی از گیاهان مناسب جهت پرورش در تراریوم Terrarium میباشد

– گیاهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائی میرویند که از نظر ازت بسیار فقیر می باشند و این گوشتخواری کمبود ازت مورد نیاز آنها را جبران می کند و باید در گوشتخواری این گیاهان وسیله بقای آنها را در زمین های فقیر جستجو نمود .

– ونوس حشره خوارDianea muscipula احتیاج به هوای گرم و مرطوب و آفتابی دارد و برگهای قهوه ای رنگی که اعمال حیاتی خود را انجام داده اند باید چیده شوند .

– رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نمای گیاه آشکار می شود .هرگاه گیاه در سایه نگاهداری شود رنگ مزبور سبز باقی خواهد ماند. دقت نمایید گلهای کوچکی که در ماه خرداد در روی ساقه های طویل آن آشکار میشوند باید چیده شوند تا باعث ضعف گیاه نگردند .

راهنمای نگهداری و پرورش گیاه ونوس حشره خوار

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : خانه و خانواده ، سبک زندگی بازدید 411 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php