کد خبر : 104720 تاریخ انتشار : یکشنبه 12 مرداد 1393 - 11:09

خط قرمزهای زندگی مشترک

زندگی عاطفی متشکل از دو دایره متداخل است: من+ تو + بخشی مشترک. هرچند در ابتدای عشق و عاشقی دو نفر می خواهند همه چیزشان در یک دایره بگنجد، اما این چسبندگی، حتما رابطه را بی تعادل می کند و در درازمدت با مشکل مواجه خواهد کرد. چیزی که اینجا …

زندگی عاطفی متشکل از دو دایره متداخل است: من+ تو + بخشی مشترک. هرچند در ابتدای عشق و عاشقی دو نفر می خواهند همه چیزشان در یک دایره بگنجد، اما این چسبندگی، حتما رابطه را بی تعادل می کند و در درازمدت با مشکل مواجه خواهد کرد. چیزی که اینجا اهمیت دارد وجود حریم شخصی است اما چقدر حریم لازم داریم؟

خط قرمزهای زندگی مشترکخط قرمزهای زندگی مشترک

در جوامعی مثل ایران، تربیت فرزندان در خانواده و نوع روابط درون خانوادگی، بیشتر توده ای و اکثریتی است، به این معنی که مثلا اگر برنامه و نظم همیشگی  به منزل آمدن قبل از تاریکی هواست، خانواده این را برای همه فرزندان تسری می دهد. اگر امروز غذا باقالی پلوست، عدم خوشایند یکی از بچه ها خیلی امر قابل توجهی نیست. در این نوع نگرش، سیستم های اکثریتی در برابر سیستم های فردیتی است.

این شیوه تربیتی البته نقاط قوت هم  دارد. مثلا در این روش سازگاری با اجتماع آموخته می شود، ولی خیلی از ظرفیت های فردی نادیده گرفته می شود و جراحت هایی هم شامل حال فرزندان می شود. فرزندان خانواده ها یاد می گیرند که فردیت و حریم شخصی معنایی ندارد و همان ها در بزرگسالی، می توانند حریم فردی همسرشان را نقض کنند. حریم فردی یعنی فضایی که شما در آن خودتان هستید. علایق خود را دارید، خاطرات، رازها و خلوت خودتان را دارید که نیازی نیست کسی در جریان آنها قرار گیرد.

البته خوشبختانه خانواده های امروزی به رویکردهای فردیتی فرزندان توجه بیشتری دارند، اما دختر و پسرهای امروز اکثرا محصول تربیتی توده ای هستند.

اندازه حریم چقدر است؟

در رابطه عاطفی حقوق و تکالیفی برای زن و شوهرها وجود دارد. شوهر حق دارد نکاتی را درباره همسر بداند و این تکلیف به دوش او است که نکاتی که همسرش درباره او می خواهد بداند؛ به او بگوید. (حق و تکلیف دوسویه اند تا تعادل حفظ بشود، تعارض جایی است که به کسی تکلیفی محول کنیم بدون این که حقی متقابلا برایش قائل باشیم.)یکی از مشکلات جدی زوج ها در حریم خصوصی شان این است که این حریم از ابتدا تا انتهای ازدواج یکسان است. یعنی اگر قبل از ازدواج به خواهر و برادرشان اجازه مداخله در امور خود را نمی دادند، بعد از ازدواج هم این اجازه را به همسر خود ندهند.پرسش این است که اندازه آن دایره مشترک چگونه است؟ مثلا آیا می توانید نصفه شب، پیامک وارده برای همسرتان را بخوانید یا نه؟

شما به عنوان یک همسر، حق دارید از کلیت روابط همسرتان خبر داشته باشید؛ بنابراین می توانید بپرسیذ این پیامک نیمه شبانه ذهنم را مشغول کرده، لطفا بهم بگو چیست و از کیست؟ این فرق دارد با این که گوشی او را بردارید، و مرزهای حرمتی را بشکنید و مسیر این نوع بی اخلاقی ها را در زندگی باز کنید.

از سویی در برخی موقعیت ها ممکن است یکی از همسران ترجیح دهد به صورتی موقت حریمی وسیع تر برای خود قائل شود. البته این موضوع بیشتر در مورد آقایان صدق می کند، چرا که با توجه به بالا بودن پیوندجویی در خانم ها تمایل دور شدن از همسرشان ممکن است کمتر پیش بیاید.گاهی نیز تغییر در شرایط زندگی می تواند وضعیت را به صورتی موقت دچار تغییر کند. به عنوان مثال همسرانی که ناچارند در شهری دور از خانواده و دوستان سابق خود زندگی کنند، ممکن است تا مدتی احساس کنند تمایلی به داشتن حریم خصوصی سابق خود ندارند.البته باید بدانید که زندگی شخصی به معنی زندگی بی مسئولیت نیست. وقتی پرسشی برای شما پیش می آید، باید تلاش کنید که افکار منفی وارد زندگی تان نشود و با پرسیدن سوال، هم حریم فردی او را حفظ کنید و هم نگرانی خودتان را برطرف.

حریم شخصی دو طرفه است

حریم شخصی امری دوسویه و پویاست که با وجود اعتماد متقابل محقق می شود. اگر همسرتان به شما گفت که پیامک از طرف فلانی بوده، قضیه تمام می شود؟ نه! اگر شکاک باشید، اگر گذشته زندگی تان پر از لغزش های او بوده باشد، اگر افکار وسواسی در ذهن تان مرتب بیاید و برود ممکن است قضیه فرق کند. در واقع حریم شخصی در بستری نسبتا سالم از نظر روانی قابل طرح است وگرنه نمی شود به کسی که سابقه خوبی ندارد، راحت اعتماد کرد.وجود حریم خصوصی تنها زمانی ایجاد مشکل نمی کند که همسران به اندازه کافی از همدیگر شناخت داشته و البته به همدیگر اعتماد داشته باشند. پس طبیعی است که در اوایل ازدواج که هنوز شناخت زیادی از هم شکل نگرفته ممکن است اصرار بر ایجاد حریم خصوصی ایجاد سوءتفاهم کند.

دسته بندی : زناشویی بازدید 193 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php