کد خبر : 84870 تاریخ انتشار : شنبه 23 فروردین 1393 - 8:28

خروپف را ساده نگیرید!

یک فلوشیپ خواب با اشاره به اینکه خروپف یک زنگ خطر است، گفت: افت اکسیژن تنفسی هنگام خروپف زمینه ساز بروز پرفشاری خون، سکته قلبی و مغزی و دیابت است. دکتر خسرو صادق نیت با اشاره به اینکه که خروپف می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال جدی به نام سندرم آپنه …

یک فلوشیپ خواب با اشاره به اینکه خروپف یک زنگ خطر است، گفت: افت اکسیژن تنفسی هنگام خروپف زمینه ساز بروز پرفشاری خون، سکته قلبی و مغزی و دیابت است.

خروپف را ساده نگیرید!

دکتر خسرو صادق نیت با اشاره به اینکه که خروپف می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال جدی به نام سندرم آپنه خواب انسدادی (وقفه تنفسی هنگام خواب) به شمار آید، گفت: خروپف ناشی از تنگ شدن راه‌های هوایی به ویژه در ناحیه حلق است که به علل مختلف در خواب اتفاق می‌افتد. وی گفت: هنگام خواب، شل شدن عضلات بدن در قسمت‌های مختلف از جمله حلق سبب باریک شدن مسیر تنفس می‌شود و این باریک شدن با ارتعاش قسمت‌های مختلف حلق و به ویژه زبان کوچک و کام نرم همراه می شود که خروپف را به دنبال دارد.

کاهش وزن به بهبود خروپف کمک می‌کند

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بهترین راهکارهای درمان خروپف را کاهش عوامل تشدید کننده آن دانست و گفت: خروپف در افراد چاق و بیشتر در مردان شایع‌تر است و همچنین در زنان، پس از یائسگی شیوع بیشتری دارد. این فلوشیپ خواب کاهش وزن را یکی از راه‌های درمان خروپف عنوان و افزود: خوابیدن در حالت طاقباز این مشکل را تشدید می‌کند بنابراین خوابیدن به پهلوها می‌تواند از شدت خروپف بکاهد و در مواقع خفیف باعث قطع خروپف شود. صادق نیت تاکید کرد: اگر با رعایت این روش‌ها مشکل فرد برطرف نشود، باید موضوع جدی گرفته شود چرا که می تواند عوارض مرگباری برای فرد به همراه داشته باشد.

افت شدید و مکرر اکسیژن با قطع متناوب تنفس هنگام خواب

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه خروپف همراه با قطع گاه گاهی تنفس هنگام خواب، افت شدید و مکرر اکسیژن را در پی دارد، افزود: افت اکسیژن می تواند زمینه ساز بروز بیماری‌های خطرناک همچون پرفشاری خون، سکته قلبی و مغزی، دیابت و مشکلات خلقی شود.
وی نداشتن خواب مناسب در طول شب و خواب آلودگی در طول روز را از جمله پیامدهای خروپف دانست و گفت: خواب آلودگی در طول روز باعث تصادف در رانندگی، خطای دید و حوادث شغلی می‌شود.

صادق نیت یادآور شد: در افراد مبتلا به وقفه تنفسی هنگام خواب، جریان هوا حدود 10 تا 20 ثانیه قطع می‌شود، هر چند بیمار به طور مداوم برای تنفس تقلا می‌کند و علامت آن این است که شکم او بالا و پایین می رود، اما هوا جریان ندارد و صدای خروپف در این مدت قطع می‌شود. وی با بیان این مطلب که خروپف یک اتفاق ساده هنگام خواب نبوده بلکه یک زنگ خطر محسوب می‌شود، اظهار داشت: افراد مبتلا به خروپف به ویژه اگر این مشکل همراه با قطع تنفس یا خواب آلودگی طی روز باشد، باید جهت تعیین شدت مشکلات خود به پزشک متخصص خواب مراجعه کنند.

این فلوشیپ خواب در پایان خاطرنشان کرد: پس از انجام آزمایش‌های خواب مناسب‌ترین درمان مشخص می‌شود که مهمترین آنها جراحی، تجویز دستگاهی به نام CPAP و استفاده از پروتزهای مخصوصی داخل دهان است.

دسته بندی : پزشکی و سلامت بازدید 132 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php