کد خبر : 2705 تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۱ - ۱۶:۲۱

حکم دادگاه آمریکا برای غرامت 800 میلیون دلاری از ایران!

حکم دادگاه آمریکا برای غرامت 800 میلیون دلاری از ایران یک دادگاه آمریکا، دوباره ایران را در ارتباط با بمب گذاری مقر نظامیان آمریکایی در بیروت، به پرداخت غرامت محکوم کرد. یک قاضی دادگاه فدرال آمریکا، دولت ایران را به پرداخت 813 میلیون دلار به عنوان غرامت برای بازماندگان قربانیان …

حکم دادگاه آمریکا برای غرامت 800 میلیون دلاری از ایران

یک دادگاه آمریکا، دوباره ایران را در ارتباط با بمب گذاری مقر نظامیان آمریکایی در بیروت، به پرداخت غرامت محکوم کرد.

یک قاضی دادگاه فدرال آمریکا، دولت ایران را به پرداخت 813 میلیون دلار به عنوان غرامت برای بازماندگان قربانیان و آسیب دیدگان انفجار سال 1983 در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت محکوم کرد.

این برای چندمین بار است که دادگاه های آمریکا با شکایت قربانیان انفجار مقر تفنگداران دریایی این کشور در بیروت، دولت ایران را به پرداخت مبالغی به عنوان غرامت محکوم می کنند.

در این انفجار 241 نظامی آمریکایی کشته شدند.

قاضی”رویس لامبرت” در این حکم خود آورده است: با این حکم جدید، دولت ایران تاکنون در دادگاه های آمریکا به دلیل ارتباط با بمب گذاری 1983 بیروت به پرداخت بیش از هشت میلیارد و 800 میلیون دلار محکوم شده است.

وی مدعی حمایت ایران از تروریسم شد و گفت: بسیاری از مسائل دیگر نیز به حملات 1983 در بیروت مرتبط می شوند که حتما رقم غرامت ها از ایران را افزایش خواهد داد.

انفجار مرکز تفنگداران آمریکایی و فرانسوی در بیروت لبنان در ۲۱ اکتبر ۱۹۸۳ روی داد. در این عملیات رانندگان دو کامیون با بار مواد منفجره ای در حدود ۵۴۰۰ کیلوگرم تی  ان  تی، خودروهای خود را به بلوک های ساختمانی این مرکز کوبیدند. در این انفجار بیش از ۲۸۶ نفر از نیروهای آمریکایی و فرانسوی کشته شدند.

این حمله به جنبش شیعه حزب الله لبنان، گروه هم پیمان با ایران نسبت داده شد.

قاضی لامرت در حکم خود اضافه کرده است: هر مبلغی حتی اگر میلیاردها دلار باشد نمی تواند تلفات انسانی ناشی از اقدامات ایران را جبران کند.

این حکم جدید به هفت حکم گذشته علیه تهران در ارتباط با انفجارهای 1983 بیروت اضافه می شود. آخرین حکم صادر شده علیه ایران در ماجرای بمب گذاری در مقر تفنگداران دریایی، در روز هفتم سپتامبر 2007 صادر شده و ایران را به پرداخت دو میلیارد و 650 میلیون دلار محکوم کرده بود.

ایران بارها ارتباط با انفجارهای 1983 در بیروت را رد کرده است.

شکایت کنندگان علیه دولت ایران با وجود داشتن احکام قضایی آمریکا خواهان دریافت غرامت از اموال و دارایی های توقیف شده ایران در آمریکا هستند اما دولت واشنگتن تاکنون با این اقدام مخالفت کرده است.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : مجله خبری بازدید 435 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php