کد خبر : 16494 تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۹:۱۴

جوجه های رنگی را در خانه نگهداری نکنید!

رییس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری طیور و زنبور عسل خراسان‌ شمالی، گفت: نگهداری جوجه‌های رنگی در محیط‌های آپارتمانی موجب انتقال عوامل بیماری‌زا مانند سالمونلا و به وجود آمدن مشکلات بهداشتی از جمله بیماری‌های گوارشی، مسمومیت و اسهال و یا آلرژی در افراد خانواده و بویژه کودکان می‌شود. دکتر”فرزین …

جوجه های رنگی را در خانه نگهداری نکنید!

رییس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری طیور و زنبور عسل خراسان‌ شمالی، گفت: نگهداری جوجه‌های رنگی در محیط‌های آپارتمانی موجب انتقال عوامل بیماری‌زا مانند سالمونلا و به وجود آمدن مشکلات بهداشتی از جمله بیماری‌های گوارشی، مسمومیت و اسهال و یا آلرژی در افراد خانواده و بویژه کودکان می‌شود.

دکتر”فرزین حسینی” افزود: از سوی دیگر برای رنگ‌آمیزی جوجه‌ها از رنگ‌های غیرمجاز استفاده می‌شود که ممکن است برای کودکان مخاطره‌آمیز باشد.

وی ادامه داد: با وجود عدم گزارش بیماری آنفلوانزای فوق حاد در طیور صنعتی کشور در حال حاضر، به علت ماهیت خطرناک و مرگ بار این بیماری نمی‌توان ضرورت رعایت احتیاط در خصوص احتمال انتقال این بیماری را از نظر دور داشت.

حسینی اظهار کرد: به اصطلاح به طیور بومی، مرغ رنگی گفته می‌شود که بسته به نژاد دارای رنگ‌های متنوعی هستند و در مقابل این نوع طیور، طیور صنعتی قرار دارند. در بر خی استان‌ها مزارع پرورش طیور با دریافت پروانه بهداشتی از دامپزشکی اقدام به تولید جوجه مرغ تخمگذار رنگی می‌کنند که جوجه‌های تولیدی این مزارع با اخذ مجوزهای دامپزشکی به متقاضیان و پرورش دهندگان مرغ‌های رنگی و اغلب در روستاها فروخته می‌شوند و به منظور تولید تخم‌مرغ محلی از این طیور استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: اما جوجه‌هایی که به شکل رنگ شده و به صورت دست‌ فروشی گه گاه در کنار پیاده‌روها به فروش می‌رسند ، جوجه‌ خروس‌های مرغهای تخم‌گذار تولیدی کارخانه‌های جوجه‌کشی هستند که نگهداری آن‌ها برای مرغدار صنعتی به صرفه نیست و یا به دلیل بیماری قابلیت پرورش در مزارع پرورش طیور صنعتی را ندارند بنابراین از گله حذف می‌شوند و به عنوان جوجه‌های مازاد مطرح هستند.

این مقام مسوول، تصریح کرد: این جوجه‌ها اغلب در شرایط غیر بهداشتی و نامناسب و به صورت متراکم و فشرده به دور از تهویه و دمای مناسب در کنار خیابان‌ نگهداری و عرضه می‌شوند، بنابراین اغلب عمر کوتاهی داشته و ضعیف و بیمار هستند و برخی از این جوجه‌ها ممکن است با داشتن ظاهری سالم و مقاوم ناقل میکروب‌های بیماری‌زا باشند.

وی توصیه کرد: تا جایی که امکان دارد از خرید آن خودداری کرده و در صورت خرید و نگهداری آن‌ها از بازی و تماس کودکان با این جوجه‌ها جلوگیری شود و دست‌ها پس از هر بار تماس با جوجه‌ها و یا محل نگهداری آنها با آب و صابون شستشو شوند.

 

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : اخبار روز ، مجله خبری بازدید 508 بار
دیدگاهتان را بنویسید

ساره در تاریخ 15 فروردین 1396 گفته : پاسخ دهید

مفید بود واموزنده

yashkin در تاریخ 6 اردیبهشت 1392 گفته : پاسخ دهید

merciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

css.php