کد خبر : 14376 تاریخ انتشار : جمعه ۹ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۹:۴۱

تاسیس یک رشته جدید در دانشگاه ها

مدیر دفتر تعزیه مرکز هنرهای نمایشی ازتشکیل گروه ملی تعزیه، تاکید بر ثبت و مستندسازی تعزیه و ایجاد رشته‌ای در دانشگاه‌ها با نام تعزیه خبر داد. حجت الاسلام رحیم جعفری مدیر دفتر تعزیه مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به برگزاری همایش تعزیه گفت: این همایش …

تاسیس یک رشته جدید در دانشگاه ها

مدیر دفتر تعزیه مرکز هنرهای نمایشی ازتشکیل گروه ملی تعزیه، تاکید بر ثبت و مستندسازی تعزیه و ایجاد رشته‌ای در دانشگاه‌ها با نام تعزیه خبر داد.

حجت الاسلام رحیم جعفری مدیر دفتر تعزیه مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به برگزاری همایش تعزیه گفت: این همایش به همت بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و آئین‌های عاشورایی و با همکاری دفتر تعزیه برگزار شد و حدود 100 نفر از هنرمندان و پژوهشگران تعزیه در این همایش حضور داشتند. بخشی از شرکت کنندگان، اساتید دانشگاه بودند که در حوزه تعزیه تجربه کار علمی و پژوهشی را داشتند.

وی تصریح کرد: پیش‌کسوتان و اساتید با تجربه تعزیه که سالیان سال در این حوزه فعالیت داشته‌اند، در کنار جوانانی که به تازگی وارد این عرصه شده‌اند از جمله شرکت کنندگان این همایش بودند. در این همایش بحث‌های خوبی شد، که می‌توان به تشکیل گروه ملی تعزیه اشاره کرد و تاکید بر ثبت و مستندسازی تعزیه و ایجاد رشته‌ای در دانشگاه‌ها با نام تعزیه از جمله مباحث بسیار خوب این ما بود. این درحالی است که درباره اجرای تعزیه در طول سال صحبت‌هایی شد و قرار است از این پس اجرای تعزیه تنها معطوف به مناسبت‌های خاص نباشد.

مدیر دفتر تعزیه در پایان خاطرنشان کرد: این همایش بیشتر به این دلیل برگزار شد تا اصحاب تعزیه که سالیان سال در این حوزه فعالیت کرده‌اند، برای احیای این هنر در کشور، چاره اندیشی کنند.

هنرمندان نمایش‌های آئینی سنتی از جمله سیاوش تهمورث، صادق عاشورپور و داوود فتحعلی بیگی نیز در این همایش حضور یافتند که با آنان تعاملاتی برقرار شد. علاوه بر این، در این بنیاد چند شورا تشکیل شده که یکی از آن‌ها شورای راهبردی تعزیه است که امیدواریم سیاست‌های اجرایی در این شورا تببین شده و به مرحله اجرا برسد.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : اخبار روز ، مجله خبری بازدید 463 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php