کد خبر : 16879 تاریخ انتشار : یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۹:۴۸

تاریخچه روز مادر

تاریخچه: نامگذاری یک روز از سال به نام مادر در فرهنگ و ملل مختلف سابقه ای طولانی دارد و هر ملتی سعی کرده است روزی را به تجلیل از مقام شامخ مادر اختصاص دهد در فرهنگ پر بار ایران اسلامی خجسته زاد روز بانوی گرانقدر اسلام، دختر حضرت محمد (ص) …

تاریخچه روز مادر

تاریخچه:

نامگذاری یک روز از سال به نام مادر در فرهنگ و ملل مختلف سابقه ای طولانی دارد و هر ملتی سعی کرده است روزی را به تجلیل از مقام شامخ مادر اختصاص دهد در فرهنگ پر بار ایران اسلامی خجسته زاد روز بانوی گرانقدر اسلام، دختر حضرت محمد (ص) روز مادر نام گرفته تا زنان و مادران این مرز و بوم از او درس ایمان، فدارکاری و مهربانی بیاموزند.

روز مادر در میان ملل دیگر:
فرزندانی که نمی توانند در روز مادر در کنار مادر خود باشند اغلب با یک تلفن، ارسال کارت، فرستادن گل یا هدیه، عشق و محبت خود را در روز مادر ابراز می کنند و افرادی که در این روز لذت بودن در کنار مادر را تجربه می کنند، با کمک در انجام کارهای خانه، تهیه غذایی ویژه و گذراندن روز خود با مادرشان از محبت های او در روز مادر قدردانی می کنند.
تاریخچه روز مادر در یونان به گذشته خیلی دور بر میگردد 25 سال قبل از ظهور عیسی مسیح (ع)، الهه های یونانی وجود داشتند که برای آنها نوعی جشن مادر برگزار می شد.
کشورهایی چون ترکیه، دانمارک، فنلاند، ایتالیا، استرالیا و بلژیک روز مادر را در دومین یکشنبه ماه مه جشن می گیرند در نروژ دومین یکشنبه ماه فوریه و در سوئد و فرانسه نیز آخرین یکشنبه ماه مه، روز مادر، جشن گرفته می شود مردم فرانسه روز مادر را همچون جشن تولد برگزار می کنند تمام خانواده دور هم جمع می شوند و با یک وعده غذای ویژه و کیک، روز مادر را جشن می گیرند بعضی از کشورها روز مادر را در فصل بهار برگزار می کنند.
در لبنان در اولین روز بهار و در ژاپن دومین یکشنبه ماه مه با برگزاری نمایشگاه نقاشی از مادران تجلیل میشود کودکان شش تا چهارده سال با کشیدن نقاشی درباره مادرانشان از آنها در روز مادر قدردانی می کنند هر چهار سال یک بار نیز نقاشی های برگزیده در نمایشگاهی به نام ” مادر من” به نمایش گذاشته می شود.
مردم هنگ کنگ، پاکستان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده ی عربی روز مادر را در ماه مه جشن میگیرند مردم این کشورها که عموماً مسلمان اند،در روز مادر به دیدن مادران خود می روند و با در دست داشتن هدایایی چون گل، کیک، اشیای زینتی و قیمتی از ایشان قدردانی می کنند.
در آرژانتین و هندوستان مراسم روز مادر در ماه اکتبر برگزار می شود مردم آرژانتین در دومین یکشنبه این ماه از مادران قدردانی می کنند اما هندوها ده روز را برای روز مادر جشن می گیرند این فستیوال بر اساس نام دورگا پوجا زن و مادر قدیسه هندو ” دورگا ” نامگذاری شده است بنا بر افسانه ای، این مادر الهی ده دست دارد و در هر دست اسلحه ای برای از بین بردن اهریمن (شیطان).
در پرتقال و اسپانیا روز مادر ارتباط نزدیکی با کلیسا دارد در هشتم دسامبر، این مردم نه تنها از مادران قدردانی می کنند، بلکه مراسم شکر گذاری برای مریم مقدس، مادر حضرت عیسی (ع) را نیز به جا می آورند، عده ای از مردم یوگسلاوی سابق هم در ماه دسامبر یک روز را به نام ” ماتریس” جشن می گرفتند دو هفته بعد از کریسمس دختران و پسران جوان در سکوت و آرامش کامل دست و پای مادر خود را در حالی که خواب بود، می بستند و مادر زمانی که بیدار می شد با دادن هدایای کوچکی که در زیر بالش خود مخفی کرده بود خود را آزاد می کرد.
اگر چه هر کشوری با فرهنگ خاص خود برای انتخاب روز مادر سمبل و دلیلی دارد اما آنچه اهمیت دارد قدردانی و تشکر از مقام مادر است؛ و این مراسم بهانه ای است تا توجه بیشتری به مادران داشته باشیم و به آنها ثابت کنیم که چقدر دوستشان داریم…

خرید کادو روز مادر:
خرید کادو روز مادرشاید شما هم از خودتان بپرسید که به جز گل، شمع، ظرف، لباس و… چه گزینه های دیگری وجود دارند که هم بتوانند مادر را خوشحال کنند و هم به او نشان بدهند که این هدیه از سر رفع تکلیف یا آسان طلبی تهیه نشده بلکه راجع به آن فکر شده است بد نیست امسال کلیشه ها را بشکنیم و چیزی را بخریم که به او ثابت کند که دوستش داریم و برای خریدن هدیه نوآوری و انرژی به خرج داده ایم برترین ها برای شما چند پیشنهاد دارد:

۱. گیاهان قابل کاشت:
چرا برای خریدن گل هایی هزینه کنیم که بعد از چند روز پژمرده می شوند و ناچار باید دور انداخته شوند؟ می توانیم بوته های گلی را بخریم که تا سال ها سرسبز می مانند و گل می دهند، یا بوته های گوجه فرنگی که همه تابستان میوه می دهند و دیدن میوه های قرمز آنها لبخند را بر لب مادر می نشاند. حتی اگر مادر باغبان خوبی نیست، می توانیم مراقبت از این بوته ها را هم به عنوان قسمتی از هدیه خود در نظر بگیریم، به هرحال وقت گرانبها ترین هدیه ای است که می توانیم به دیگران بدهیم.

۲. غذاهای خانگی خوشمزه:
درست است که آشپزی مادر حرف ندارد، اما حتی او هم از غذاهای خانگی آماده لذت خوهد برد می توانید بهترین غذاهای قابل فریز را تهیه کنید و آنها را در ظرف های کوچک فریز کنید. با این کار هر بار موقع صرف غذاها به یاد شما خواهد افتاد.

3. گردنبند دردار:
برای مادرتان گردنبندی بخرید و عکس مادرش را داخل آن بگذارید. به هرحال او هم فرزند مادرش است.

4. کتاب آشپزی:
شاید کتاب آشپزی در نگاه اول ایده چنان خلاقانه ای به نظر نرسد، اما طریقه نشان دادن آن می تواند باشد اگر مادرتان آشپزی را دوست ندارد، بگویید این کتاب را برای پدر خریده ام تا آشپزی را یاد بگیرد اگر مادرتان آشپزی را دوست دارد، بگویید این کتاب را برای پدر خریده ام تا بتواند یک شام رومانتیک تهیه کند به هرحال بد نیست گاهی پدر از مبل و روزنامه و تلویزیون دل بکند و سری به آشپزخانه بزند!
ایده های برای بسته بندی هدایای روز مادر:
اگر شما جزو کسانی هستید که خداوند مادر باسلیقه ای نصیبتان کرده است باید بگویم که کارتون به مراتب سخت تر است و باید به نکات بیشتری توجه کنید در اینجا نمونه های زیبایی را برای شما آماده کرده ایم که امیدواریم بتوانید آنها را تهیه کنید و یا از آنها ایده بگیرید.
بجای استفاده از کاغذ کادویی روی برگه های سفید به صورت زاویه دار و کنار هم بنویسید “دوستت دارم مادر” یا “روزت مبارک” ویا هر جمله دیگری که برای شما و مادرتان مفهوم ومعنی خاصی دارد به این ترتیب به کاغذتان نقش می دهید و با آن هدیه مادرتان را بسته بندی می کنید .
بجای استفاده از روبان می توانید از یکی از کمربندهای دوران کودکیتان استفاده کنید که مطمئنا با دیدن آن مادرتان به یاد خاطرات شیرینی خواهد افتاد، اگر مادر شما جزو خانم هایی است که عاشق شکلات هستند تعدادی از شکلاتهای مورد علاقه او را تهیه کنید و بعد آنها را با سلیقه خودتان بسته بندی کنید و روی آنها هزار بار بنویسید دوستت دارم.
اگر اهل خیاطی کردن هستید می توانید بجای کاغذ از پارچه استفاده کنید بجای جعبه کادو یک کیف کادویی بدوزید و هدیتان را در آن قرار دهید مطمئن باشید این کیف را همیشه در کشوی دراور او و یا جایی که مادرتان وسایل ارزشمندش را نگهداری می کند خواهید دید.
می توانید هدیتان را وسط یک پارچه بپیچید و بعد گردن آن را با روبانی که از آن یک کلید قدیمی رد شده است پاپیون بزنید این کلید یعنی “کلید قلبتان را به او هدیه می دهید و این دریست که همیشه به روی او باز است
گل همیشه یکی از زیباترین و رمانتیک ترین هدیه ها بوده است شما می توانید این رمانتیک بودن را با تهیه گلی که توسط خودتان بسته بندی شده است دوچندان کنید تعداد زیادی از گل هایی که مورد علاقه مادرتان است از گل فروشی تهیه کنید و بعد آنها را در یک ظرف زیبا یا یک جعبه قرار دهید و دورش را با مقداری کاغذ و روبانن تزئین کنید.

 

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : جالب و خواندنی ، سرگرمی بازدید 264 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php