کد خبر : 82098 تاریخ انتشار : سه شنبه 5 فروردین 1393 - 19:27

بیوگرافی کامل بیژن بنفشه خواه +عکس

بیژن بنفشه‌خواه (زاده ۱ فروردین ۱۳۵۲) بازیگر ایرانی مجموعه‌های طنز تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی است. او در مجموعه‌های طنز «این چند نفر»، «بدون شرح»، «مرد دوهزارچهره»، «قهوه تلخ»، «ساختمان پزشکان»، «خانه اجاره‌ای» و «راه طولانی» به ایفای نقش پرداخته است. زمینه فعالیت: بازیگر تولد: زاده ۱ فروردین ۱۳۵۲ تهران، ایران …

بیوگرافی کامل بیژن بنفشه خواه +عکس

بیژن بنفشه‌خواه (زاده ۱ فروردین ۱۳۵۲) بازیگر ایرانی مجموعه‌های طنز تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی است. او در مجموعه‌های طنز «این چند نفر»، «بدون شرح»، «مرد دوهزارچهره»، «قهوه تلخ»، «ساختمان پزشکان»، «خانه اجاره‌ای» و «راه طولانی» به ایفای نقش پرداخته است.

زمینه فعالیت: بازیگر

تولد: زاده ۱ فروردین ۱۳۵۲

تهران، ایران

والدین: رضا بنفشه‌خواه (بازیگر)

ملیت: ایرانی

زندگی

متولد اول فروردین ۱۳۵۲ تهران. در دوران کودکی بچه شلوغ و شیطانی بود و با برادرش آتش می سوزاندند. در عین پر شر و شوری بسیار بانمک و جذاب بود و مایه آزار و اذیت کسی نمی شد.

پدرش رضا بنفشه خواه و مادرش خانم نیکی زاده رهبر دبیر بازنشسته آموزش و پرورش است.

از سال ۷۳ وارد عرصه بازیگری شد. پدرش فوق العاده حساس و زودرنج است، اما خودش با پدر از این بابت کمی تا قسمتی فرق دارد. زیاد به آینده حرفه و شغل بازیگری امیدوار نیست و نگران آینده است. با آنکه چهل سال از عمرش گذشته، اما همچنان کودک درونش شاد و سرزنده حضور دارد. مادرش فوق دیپلم ادبی دارد. اصلاً طاقت ایفاگر نقش های طنز بوده، البته نقش جدی هم بازی کرده است، ولی نقش های جدی کمتری از نقش های کمدی اش بوده است. می گوید: «جالب است بدانید من برای اولین بار به دلیل مسائل مالی به این سمت سوق پیدا کردم. در ابتدای ورودم به دانشگاه به دلیل هزینه های بالای دانشگاه در یک کار کمدی تست دادم و قبول شدم و از آن سال به بعد دیگر در ژانر طنز باقی ماندم.»

بیوگرافی کامل بیژن بنفشه خواه +عکس

بسیار آدم آرامی است. اطرافیانش معتقدند او بسیار مهربان و دلسوز است. دو برادر به نام های هژیر و پژمان دارد که اولی از او بزرگتر و دومی کوچکتر است. سروش صحت را خیلی قبول دارد و از کار کردن با او لذت می برد و او را جزو بهترین کارگردانان می داند. مدتی کافی شاپ داشت، ولی چون به کارهای بازیگری اش نمی رسید آن را تعطیل کرد.

کارهای سینمایی خیلی کم به او پیشنهاد می شود، اما دوست دارد در سینما هم فعالیت داشته باشد. سال ۸۸ ازدواج کرد و دو فرزند دارد. همسرش از دوستان لیلی رشیدی است. از مشورت با همسرش همیشه اظهار رضایت دارد. با مهران غفوریان و رضا داوودنژاد رابطه خانوادگی و صمیمانه دارد. بسیار طناز و دوست داشتنی و بامزه است. زیاد سررشته ای در آشپزی ندارد. غذاهای شمالی را مثل باقالاقاتوق، میرزاقاسمی، ماهی دودی و… را دوست دارد و از میان غذاهای شمالی مرغ ترش را دوست ندارد. همیشه قدردان زحمات پدر و مادرش است.

بیوگرافی کامل بیژن بنفشه خواه +عکس

سر یکی از مجموعه طنز با مدیر تولید آن مشکل پیدا کرد. موسیقی را خیلی دوست دارد، اما سازی را نمی تواند بنوازد. خیلی دوست داشت زبان انگلیسی را فرا می گرفت که این اتفاق نیفتاد. اگر نقشی را دوست نداشته باشد حتماً باید بابت آن دستمزد خوبی بگیرد وگرنه در آن حضور پیدا نمی کند. او در هر کاری بازی نمی کند. عاشق زندگی و همسرش است. کسب درآمد حلال برایش از اهمیت خاصی برخوردار است. همیشه از ته دل می خندد. با پدر و مادرش خیلی رفیق و نزدیک است. یکی از بهترین بازی هایش در «مرد دو هزار چهره» است که در نقش کمک خلبان ایفای نقش کرد. از همان ابتدا هم پدرش مرتب به او توصیه می کرد که بازیگری حرفه و شغل اصلی اش نباشد. اولین کاری که در عرصه بازیگری انجام داد یک تئاتر عروسکی بود به کارگردانی بهروز غریب پور. برای «جنگ ۳۹» هم تست داد و کارگردان آن داریوش کاردان بود و در تست هم پذیرفته شد. بازی در کارهای طنز و جدی را به یک اندازه دوست دارد.

نقش بی خودی الملک در سریال «قهوه تلخ» هم از کارهای قابل قبول اوست. کمی تا قسمتی دیر ازدواج کرده که یکی از دلایلش شاید نداشتن امنیت شغلی بود. عمویش محمود بنفشه خواه ۱۸ فروردین ۸۸ در ۶۸ سالگی درگذشت. او هم از بازیگران سینما و تلویزیون بود. بسیار ساده و بی غل و غش است. روراست و بدون شیله پیله با آدم های دور و برش رفتار می کند و به قول معروف همانی هست که نشان می دهد. یکی از برادرانش در خارج از کشور زندگی می کند. مادرش در هر شرایطی کارهایش را می بیند و معتقد است بیژن در کار طنز بسیار خوش می درخشد. اولین بار سیامک انصاری او را برای بازی در کارهای مهران مدیری معرفی کرد و طنازی های او در سریال «مرد هزار چهره» بر نمک و جذابیت کار افزود.

بیوگرافی کامل بیژن بنفشه خواه +عکس

تا به حال در مجموعه های تلویزیونی جنگ ۳۹، همسران، لبخند سوم، آخرین ستاره شب، دزدان مادربزرگ، گل های ۷۶، ایستگاه ۷۷، عید آن سال ها، این چند نفر، حرف تو حرف، گل های ۷۸، آبدار شاه، طبقه وسط، زیر آسمان شهر، باغچه مینو، پیامک از دیار باقی، قهوه تلخ، ساختمان پزشکان، خانه اجاره ای، راه طولانی، دزد و پلیس، پژمان و… ایفای نقش کرده است.

او از همان نسل اولی های طنز کار تلویزیون به حساب می آید و این ژانر را با کارگردان های مختلف در شرایط مختلف تلویزیون تجربه کرده است. دغدغه اش کارگردانی نیست. حرف های خیلی بامزه و جذابی می زند و از در کنارش بودن احساس خوشایندی به طرف مقابل دست می دهد. مهربانی اش حد و اندازه ندارد.

سینما

رقص شیطان (۱۳۷۹)

از ما بهترون (۱۳۸۹)

وفا ۲۰۱۲ (۱۳۹۰)

۱۳۹۳ روزهای بد به در

۱۳۹۲ پژمان

۱۳۹۱ دزد و پلیس

۱۳۹۰ سهمی برای دوست

۱۳۹۰ راه طولانی

۱۳۹۰ خانه اجاره‌ای – سری اول

۱۳۸۹-۱۳۹۰ ساختمان پزشکان

۱۳۸۹-۱۳۹۱ قهوه تلخ

۱۳۸۷ مرد دوهزارچهره

۱۳۸۷ پنهان، اما آشکار

۱۳۸۷ طلاق در وقت اضافه

۱۳۸۶ پیامک از دیار باقی

۱۳۸۶ آرزوهای شیرین

۱۳۸۵ تله فیلم «تعطیلات پردردسر»

۱۳۸۴ اکسیژن

۱۳۸۲ باغچه مینو

۱۳۸۱ زیر آسمان شهر – سری سوم

۱۳۸۱ بدون شرح

۱۳۸۰ طبقه وسط

۱۳۷۹ کلبه سپید

۱۳۷۹ آبدار شاه

۱۳۷۸ گلهای ۷۸

۱۳۷۸ حرف تو حرف

۱۳۷۸ این چند نفر

۱۳۷۷-۱۳۷۸ عید آن سالها

۱۳۷۷ ایستگاه ۷۷

۱۳۷۶ گلهای ۷۶

۱۳۷۴-۱۳۷۵ دزدان مادربزرگ

۱۳۷۴ آخرین ستاره شب

۱۳۷۳ لبخند سوم

۱۳۷۳ همسران

۱۳۷۳ جُنگ ۳۹

۱۳۷۰ پسر بابا

۱۳۹۲ شرف خانواده فاضل

۱۳۹۲ شوخی کردم

۱۳۹۲ مسابقه شام ایرانی

۱۳۸۷ بمب خنده

دسته بندی : بیوگرافی ، سینما بازدید 202 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php