کد خبر : 18737 تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۹:۰۵

براق‌کننده‌های لب، فلزات سمی دارند

    سلامت > عمومی- براساس تحقیق جدید دانشمندان در کالیفرنیا، رژلب و براق‌کننده‌های لب حاوی سرب، کادمیم، کروم، آلومینیوم و پنج فلز سمی دیگر هستند. ‌ این تیم تحقیقاتی، 32رژلب و براق‌کننده لب مختلف فروخته شده در داروخانه‌ها و لوازم آرایشی را مورد آزمایش قرار دادند. نتایج نشان داد برخی مواد …

 

براق‌کننده‌های لب، فلزات سمی دارند

 

سلامت > عمومی- براساس تحقیق جدید دانشمندان در کالیفرنیا، رژلب و براق‌کننده‌های لب حاوی سرب، کادمیم، کروم، آلومینیوم و پنج فلز سمی دیگر هستند. ‌

این تیم تحقیقاتی، 32رژلب و براق‌کننده لب مختلف فروخته شده در داروخانه‌ها و لوازم آرایشی را مورد آزمایش قرار دادند. نتایج نشان داد برخی مواد موجود در این محصولات سلامت افراد را به خطر می‌اندازد.

کاترین هاموند، استاد علوم محیط‌زیست در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی اظهار کرد: رژلب و براق‌کننده لب اغلب حاوی مقداری فلزات سمی است. در این تحقیق، 24مورد از 32مورد آزمایش غلظت پایین‌تری نسبت به مقدار مجاز روزانه داشتند اما توصیه می‌شود زنان استفاده از این مواد را کاهش دهند. این نخستین تحقیق در این مورد نیست. در سال2007 نیز 33رژلب مورد آزمایش قرار گرفت که 61درصد حاوی سرب بودند، به‌طوری ‌که مقدار بالای سرب در این مواد نگران‌کننده بود و تحقیق جدید میزان سرب و هشت ماده دیگر را مورد بررسی قرار داده است. محققان، تحقیق خود را روی رژلب و براق‌کننده‌های لب انجام دادند به این دلیل که کم کم جذب و خورده می‌شوند.

افرادی که زیاد «منم منم» می‌کنند، افسرده‌اند

نتایج یک مطالعه جدید، استفاده مکرر از ضمیر اول شخص مفرد را به داشتن مشکلات در روابط و میزان بالای افسردگی افراد مرتبط می‌کند. محققان آلمانی دریافته‌اند افرادی که به‌طور مکرر از واژگان اول شخص مفرد مانند من و خودم استفاده می‌کنند، در مقایسه با اشخاصی که از کلمه ما استفاده می‌کنند، بیشتر محتمل است که مبتلا به افسردگی و دارای مشکلات ‌‌شخصی بیشتری باشند. در یک مطالعه که روی 103زن و 15مرد انجام شد، این افراد مصاحبه‌های روان‌درمانی 60 تا 90دقیقه‌ای را درخصوص روابط، گذشته و درک از خودشان تکمیل کردند. 99درصد این سوژه‌ها بیماران یک کلینیک روان‌درمانی بودند که از مشکلاتی مانند اختلالات غذاخوردن گرفته تا اضطراب رنج می‌بردند. آنها همچنین پرسشنامه‌هایی را در مورد افسردگی و رفتار ‌ ‌شخصی‌شان پر کردند. در این تحقیق که به سرپرستی یوهانز زیمرمان از دانشگاه کاسل آلمان انجام شد، دانشمندان تعداد ضمیر اول شخص مفرد‌(من) و ضمیر اول شخص جمع‌(ما) مورد استفاده در مصاحبه‌ها را شمارش کردند. آنها دریافتند سوژه‌هایی که بیشتر از لغات اول شخص مفرد استفاده کردند، از میزان بالاتری از افسردگی رنج می‌بردند.

شست‌وشوی مناسب میوه‌ها مؤثر در جلوگیری از ابتلا به مسمومیت‌ها

یک متخصص بیماری‌های کودکان گفت: عمده مسمومیت‌های فصل بهار به‌علت خوب شسته نشدن میوه‌هاست. ‌دکتر میترا همتی یکی از بیماری‌های فصل بهار را مسمومیت دانست و گفت: عمده مسمومیت‌های فصل بهار به‌دلیل عدم‌شست‌وشو یا خوب شسته‌نشدن میوه‌هایی مانند چغاله‌بادام و گوجه‌سبز و… است که منجر به آلودگی میکروبی با علائمی چون دل‌پیچه شدید، اسهال‌خونی و اسهال‌عفونی می‌شود که نیاز به درمان آنتی‌بیوتیک دارد.

وی رعایت بهداشت مانند شست‌وشوی مناسب دست‌ها و میوه‌جات را برای جلوگیری از ابتلا به این مسمومیت‌ها مهم دانست و از مسئولان مهد‌کودک‌ها نیز خواست تا از ورود بیماران مبتلا جلوگیری کرده و درصورت اجبار آنها را در اتاق‌های جداگانه نگهداری کنند تا سرایت بیماری محدودتر شود. وی اسهال و استفراغ را نیز شایع‌ترین بیماری فصل بهار در میان کودکان عنوان کرد و گفت: این بیماری ویروسی بوده و اغلب با ‌ دل پیچه و دل درد همراه است که در کودکان بزرگ‌تر سردرد شدید هم به آن افزوده می‌شود. وی از والدین خواست تا با دیدن این علائم به پزشک مراجعه کرده و درمان لازم را دریافت کنند و افزود: تأمین آب و مایعات بدن کودک جهت تسریع در بهبودی او مؤثر است.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : پزشکی و سلامت ، سبک زندگی بازدید 426 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php