کد خبر : 15891 تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۲

اسرار نگاه عاشقانه

  « چشم» ، عضو مهم انسان است، آن یکی از درب های ورودی اطلاعات به «روح» انسان می باشد . از این رو قرآن، یکی از چند عضوی که در «شناخت »، مۆثر است ، معرفی می نماید: وَ اللَّهُ أَخْرَجَکُمْ مِنْ بُطُونِ أُمَّهاتِکُمْ لا تَعْلَمُونَ شَیْئاً وَ جَعَلَ …

اسرار نگاه عاشقانه

 

« چشم» ، عضو مهم انسان است، آن یکی از درب های ورودی اطلاعات به «روح» انسان می باشد . از این رو قرآن، یکی از چند عضوی که در «شناخت »، مۆثر است ، معرفی می نماید:

وَ اللَّهُ أَخْرَجَکُمْ مِنْ بُطُونِ أُمَّهاتِکُمْ لا تَعْلَمُونَ شَیْئاً وَ جَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَهَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ

و خدا شما را از شکم مادرانتان- در حالى که چیزى نمى‏دانستید- بیرون آورد، و براى شما گوش و چشمها و دلها قرار داد، باشد که سپاسگزارى کنید. (النحل:78)

قُلْ هُوَ الَّذی أَنْشَأَکُمْ وَ جَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَهَ قَلیلاً ما تَشْکُرُونَ

بگو: «اوست آن کس که شما را پدید آورده و براى شما گوش و دیدگان و دلها آفریده است. چه کم سپاس گزارید.» (الملک : 23)

وَ هُوَ الَّذی أَنْشَأَ لَکُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَهَ قَلیلاً ما تَشْکُرُونَ

و اوست آن کس که براى شما گوش و چشم و دل پدید آورد. چه اندک سپاس گزارید. (المۆمنون : 78)

ثُمَّ سَوَّاهُ وَ نَفَخَ فیهِ مِنْ رُوحِهِ وَ جَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَهَ قَلیلاً ما تَشْکُرُونَ (سجده،9)

آن گاه او را درست‏اندام کرد، و از روح خویش در او دمید، و براى شما گوش و دیدگان و دلها قرار داد چه اندک سپاس مى‏گزارید.(9)

وَ لا تَقْفُ ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُۆادَ کُلُّ أُولئِکَ کانَ عَنْهُ مَسْۆُلاً

و چیزى را که بدان علم ندارى دنبال مکن، زیرا گوش و چشم و قلب، همه مورد پرسش واقع خواهند شد (الإسراء.: 36 )

« چشم » در روابط انسانی ، از جایگاه عظیمی برخوردار است ؛ به عبارت دیگر یکی از ارتباط غیر کلامی مهم « چشم » است.

یکی از بهترین راه های ورود به این دنیای درونی را « دریچه » چشم افراد خواهیم یافت .

رالف والدو امرسون گفته است: « چشم انسان ها نیز به اندازه زبانشان حرف می زند، با این تفاوت که زبان چشم این مزیت را دارد که بدون نیاز به فرهنگ لغت در سراسر جهان قابل درک است.
در زمانی که با همسرتان گفتگو می کنید، می توانیدیک ارتباط چشمی را با نگاهی متبسم همراه کنید. در حین گفتگو، ارتباط چشمی (به خصوص) برای زن خیلی مهم است. اودوست دارد وقتی با همسرش صحبت می کند یا همسرش با او به گفتگو می پردازد، ارتباط چشمی مناسب ونافذی بین آن ها برقرار باشد. وقتی خیره می شوید، ارتباط چشمی نافذ شما ماده ای به نام «فنیل اِ تیل آمین» را در بدن آزاد می کند . این ماده انتقال دهنده عصبی ـ شیمیایی است که به طرف مقابل مان احساس شیفتگی می دهد.
زمانی که باهمسرتان صحبت می کنید ویا او صحبت می نماید (به خصوص زن) با نگاه به همسرتان، امنیت و آرامش ومقبولیت، ومهم تر ازهمه «عشق» و« محبت » خود را به او منتقل نمایید.

نگاه ساده وگرم شما که پر از مهربانی است ، در خاموشی ، گویا همان احساسات می باشد. در آن لحظه ، یک لبخند گرم، احساس تأیید، ستایش و پذیرش را به او منتقل می کند وهمین احساس، بی درنگ آرامش را در او پدید می آورد وبا به وجود آمدن آرامش ، صمیمیت واعتماد، ریشه ای عمیق تر می یابد.
پیامبر اسلام (ص)، نگاه محبت آمیز به همسر را یکی از وسایل جلب « رحمت خدای رحمان، بیان می کند:

إِنَّ الرَّجُلَ إِذا نَظَرَ إِلَى امرَأَتَهُ وَ نَظَرَت إِلَیهِ نَظَرَ اللَّهُ تَعالى إِلَیهُما نَظَرَ الرَّحمَهً.

وقتى مرد بزن خود نگرد و زنش بدو نگرد خداوند بدیده رحمت بر آنها مى‏نگرد.(نهج الفصاحه،ص ،378)

چشم ها، اطلاعات بسیار مهمی را در زمینه روابط ما با اشخاص دیگر انتقال می دهند. آنها عشق واعتماد به یک شخص ودور بودن، صمیمی نبودن ویا قطع رابطه با دیگری را منتقل می کنند .در بسیاری از فرهنگ ها ، تماس چشمی صمیمانه وگرم، خالص ترین شکل رابطه متقابل ، یعنی بالاترین سطح اتحاد روانی است. شاید به همین دلیل باشد که ویکتور هوگو رمان نویس فرانسوی ، نصیحت می کرد: «وقتی زنی با شما صحبت می کند به آنچه با چشم هایش می گوید گوش فرا دهید.
در کلام پیامبر (ص) نکته مهمی که وجود دارد ، « جلب رحمت » الهی به این دو زوج ؛اگر «رحمت» خدا شامل فردی شود، برکاتش بر سر و روی او سرازیر می شود . ازجمله « مودت » که خدا در آیه 21 سوره روم وعده داده است:

وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَ رَحْمَهً «و از نشانه‏هاى او اینکه از [نوع‏] خودتان همسرانى براى شما آفرید تا بدانها آرام گیرید، و میانتان عشق و رحمت نهاد.»(الروم:21)

چه زیبا است که « زن » و « شوهر » ، فارغ از مشکلات کاری وزندگی، لحظاتی (حتی چند دقیقه) را در کنار هم بنشینندو عاشقانه به صورت هم نگاه نمایند ودست های یکدیگر را به آرامی وبا محبت بفشارند؛ این عمل موجب رفع کدورت های بین آنها خواهدشد و عشق ومحبت آنها نسبت به یکدیگر افزایش می یابد.

قالَ رسول الله ُ (ص): اِذا نَظَر العَبدُ وَجهِ زَوجِهِ وَ نَظَرَت إِلَیهِ نَظَرَ رَحمَهٍ فَإِذا أَ خَذَت بِکَفَّهِ تَساقَطَت ذُنوبُهُما مِن خِلالِ أَصابِعِهِما«هر بنده ، به چهره همسرش وهمسرش به چهره او بنگرد، خداوند به آن دو با نگاه مهر آمیز می نگرد، وهر گاه دست یکدیگر را بگیرند، گناهان آن دو، از لای انگشتانشان فرو می ریزد»
زوج هایی که مدتی از ازدواج شان گذشته ومشکلات زندگی وکاری، بین آنها فاصله انداخته است ، وحتی خدای نکرده نسبت به هم کمی سرد شده اند ومانند روزهای نخست ازدواج شان گرم نیستند. به عبارت دیگر، زندگی برای آنها تکراری شده است . این گروه تصمیم بگیرند در برنامه زندگی خود، زمانی را برای هم خالی کنند، آن گاه در کنار هم بنشینند و بدون ناراحتی هایی که از هم دارند (به این شرط دقت کنید)، به صورت هم نگاه کنند وسعی نمایید لبخندی نیز به هم بزنند ؛ مشاهده خواهند نمود که قلبشان از محبت وعشق به یکدیگر روشن خواهد شد. یخ احتمالی کدورت های ذوب می شود گرد «تنهایی » از آینه وجودشان پاک می شود.

 

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : روابط عاشقانه ، سبک زندگی بازدید 658 بار
دیدگاهتان را بنویسید

afa در تاریخ 7 شهریور 1392 گفته : پاسخ دهید

خیلی زیبا و پر محتوا بود
تشکر

Tanha در تاریخ 1 اردیبهشت 1392 گفته : پاسخ دهید

با سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان.خیلی خیلی ازتون ممنونم مخصوصا مخصوصا از قسمت.اسرار نگاه عاشقانه.دمتون گرم

css.php