کد خبر : 8947 تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۷:۱۲

آیا نسل جدید پراید در ایران تولید می شود ؟

اگرچه نسل اول خودروی پراید در سال ۱۹۸۳ تولید شد اما در سال ۲۰۱۳ مدل‌های نسل چهارم این خودرو در کشور‌های مختلف تردد می‌کنند. به گزارش ایسنا، نسل اول خودروی پراید در سال ۱۹۸۳ بر روی پلت‌فرم مشترک دو شرکت فورد و مزدا تولید شد. از سال ۱۹۸۹ این دو …

آیا نسل جدید پراید در ایران تولید می شود ؟

اگرچه نسل اول خودروی پراید در سال ۱۹۸۳ تولید شد اما در سال ۲۰۱۳ مدل‌های نسل چهارم این خودرو در کشور‌های مختلف تردد می‌کنند.

به گزارش ایسنا، نسل اول خودروی پراید در سال ۱۹۸۳ بر روی پلت‌فرم مشترک دو شرکت فورد و مزدا تولید شد. از سال ۱۹۸۹ این دو شرکت بخشی از سهام شرکت کیا را خریداری کرده و تولید این خودرو به کره جنوبی منتقل شد.

از ابتدای سال ۱۳۷۲ (۱۹۹۳) نیز اولین محموله CBU پراید وارد ایران شده و تولید این خودرو از اواخر این سال در دو مدل صندوق‌دار و هاچ‌بک با نام‌های صبا و نسیم آغاز شد.

در سال ۱۳۷۵ (۱۹۹۵) شرکت کیا فیس‌لیفت جدیدی از پراید عرضه کرد که تولید این خودرو در ایران نیز آغاز شد. پس از مدتی شرکت سایپا مدل استیشن پراید را تحت عنوان پراید سفری تولید کرد که به دلیل عدم استقبال مشتریان تولید آن متوقف شد.

پس از آن به دنبال انتقادات صورت گرفته نسبت به سطح ایمنی پراید، شرکت سایپا پروژه‌ای تحت عنوان پروژه X100 را برای بهینه‌سازی پلت‌فرم پراید و ارتقاء سطح ایمنی این خودرو اجرا کرد و با تملک مالکیت این پلت‌فرم، خودروهای جدید را با نام سایپا ۱۱۱، سایپا ۱۴۱، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۳۲ نام‌گذاری کرد.

تمام این اتفاقات در حالی افتاد که تولید پراید در حال تولید در ایران (نسل اول پراید) از سال ۱۹۹۷ در کره جنوبی متوقف شده بود. در سال ۱۹۹۷ شرکت کیا نسل دوم خودروی پراید را تولید کرد که در برخی بازار‌ها به نام کیا پراید و در برخی دیگر به نام کیا ریو عرضه می‌شد. ریو به ایران نیز آمد و چند سالی در سایپا تولید شد.

شرکت کیا در حال حاضر نسل چهارم خودروی پراید را تولید می‌کند که تحت عنوان کیا پراید معروف بوده و در بازارهای مختلف عرضه می‌شود. در این شرایط مشخص نیست که آیا نسل‌های سوم و چهارم پراید نیز مانند نسل دوم این خودرو (ریو) امکان تولید در ایران را خواهند یافت یا اینکه پرونده پراید سرانجام با توقف تولید نسل اول این خودرو در ایران بسته خواهد شد.

به این پست امتیاز دهید
دسته بندی : جالب و خواندنی ، سرگرمی بازدید 468 بار
دیدگاهتان را بنویسید

css.php