کد خبر : 230027 تاریخ انتشار : شنبه 29 مهر 1396 - 8:20

نکات مهم برای خیاطی در خانه

نکات مهم برای خیاطی در خانه هنر خیاطى از جمله هنرهاى کاربردى است که پرداختن به آن توسط خانم هاى خانه، به خصوص به صورت حرفه اى، تاثیر بسزایى در بهبود وضعیت اقتصادى خانواده مى گذارد. لذا ما نیز قصد داریم با ارائه ریزنکته هایى پیرامون آن، شما هنرمندان خانه …

نکات مهم برای خیاطی در خانه

نکات مهم برای خیاطی در خانه

هنر خیاطى از جمله هنرهاى کاربردى است که پرداختن به آن توسط خانم هاى خانه، به خصوص به صورت حرفه اى، تاثیر بسزایى در بهبود وضعیت اقتصادى خانواده مى گذارد. لذا ما نیز قصد داریم با ارائه ریزنکته هایى پیرامون آن، شما هنرمندان خانه را یارى دهیم:

با توجه به اینکه کار خیاطى نیازمند لوازم و خرده ریزهاى بسیارى است، در صورتى که براى هر یک از آنها مکانى جداگانه و مخصوص در نظر گرفته شده و در نهایت همه آنها در جعبه اى بزرگتر قرار گیرند، هم دسترسى به لوازم به راحتى و با سرعت بیشتر صورت مى پذیرد و هم دیگر احتمال افتادن خرده ریزها بر روى زمین و ایجاد خطرهاى ناشى از آنها وجود نخواهد داشت. به عنوان مثال براى خرده ریزهایى مانند انواع سوزن ها، دکمه ها، پولک و ملیله و غیره قوطى هاى فیلم خام عکاسى و قرص هاى جوشان مناسب ترین هستند. اگر براى قرار دادن سوزن هاى خیاطى هیچ یک از قوطى هاى فوق را در دسترس نداشتید، مقوایى به شکل مربع بریده و هر یک از سوزن ها را در قسمت میانى مقوا به صورت کوک وارد کنید. سپس اضلاع مقوا را از چهار طرف بر روى سوزن ها تا کرده و در جعبه لوازم خیاطى قرار دهید.

در هر جعبه خیاطى وجود یک عدد آهن رباى بزرگ ضرورى است.

اگر قیچى خیاطى شما در اثر مرور زمان و یا استفاده هاى ناصحیح کند شده و یا لبه هاى ناصاف پیدا کرده است، یک ورق سمباده آهن خریدارى کرده به آرامى به لبه آن بمالید و یا آن که سمباده را چندین بار قیچى کنید.

از سمباده براى تیز کردن سوزن چرخ خیاطى نیز مى توانید استفاده کنید به این ترتیب که سمباده اى نازک تر تهیه کرده و روى آن را با چرخ خیاطى بدوزید. تماس مکرر سوزن با سمباده آن را تیز مى کند.

چند نکته براى استحکام اتصال دکمه ها بر روى لباس

۱- با لاک ناخن بى رنگ سطح روى دوخت دکمه را به آرامى پوشش دهید.

۲- براى دوام بیشتر دوخت دکمه هاى پرمصرف به خصوص دکمه لباس هاى بچه هاى کوچک، از نخ دندان نیز استفاده کنید.

۳- در اغلب پالتوها و کت ها شاهد دکمه کوچکى در پشت دکمه بزرگ و اصلى لباس هستید. این کار سبب محکم شدن اتصال دکمه هاى اصلى مى شود.

چند نکته براى مادربزرگ ها: اغلب مادربزرگ ها به هنگام نخ کردن سوزن هاى خیاطى با مشکل مواجه هستند در حالى که با به کارگیرى یکى از راهکارهاى زیر مى توانند این کار را با راحتى بیشتر انجام دهند:

۱- از آنجا که پس از بریدن نخ سر آن ریش ریش شده و همین مسئله مانع ورودش به داخل سوزن مى شود، ابتدا انگشت دستتان را به کمى اسپرى مو و یا کرم دست آغشته کرده و به نوک نخ بمالید. به این ترتیب نخ، فرم محکم ترى به خود گرفته و راحت تر به درون سوراخ وارد مى شود.

۲- بسیارى از مشکلات نخ کردن سوزن، به جهت مشکل دید سوراخ آن است. بهترین راهکار براى حل این مسئله این است که تکه کاغذ سفیدى را برداشته سوزن را تا لبه سوراخ در آن فرو کنید. به این طریق محدوده سوراخ مشخص شده و نخ کردن آن به راحتى انجام پذیر است. در صورت استفاده از نخ سفید براى دوخت و دوز، کاغذى سیاه و یا رنگى را براى این منظور انتخاب کنید.

براى خودتان پیش بندى با چند جیب بزرگ و کوچک بدوزید تا هنگام انجام کارهاى خیاطى، همواره لوازم و خرده ریزهاى پرمصرف در دسترس شما قرار داشته باشند.

پیش از تبدیل لباس هاى کهنه به دستمال هاى گردگیرى و یا انتقال آن به سطل زباله، دکمه ها و زیپ آن را جدا کرده و براى استفاده در دوخت لباس هاى دیگر نگهدارى کنید.

دسته بندی : خانه و خانواده ، سبک زندگی بازدید 156 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php