فونت جو
کد خبر : 192140 تاریخ انتشار : سه شنبه 20 بهمن 1394 - 12:32

آداب خانه تکانی

آداب خانه تکانی اسم خانه تکانی که می آید خیلی ها یاد سونامی می افتند و تمام ذهن شان درگیر روزهایی می شود که می خواهند خانه را بتکانند و تمیز کنند،می دانید انگار که نوروز بدون پاکیزگی و خانه تکانی آمدنی نیست. همین مسئله می شود یک دغدغه ذهنی …

آداب خانه تکانی

آداب خانه تکانی

اسم خانه تکانی که می آید خیلی ها یاد سونامی می افتند و تمام ذهن شان درگیر روزهایی می شود که می خواهند خانه را بتکانند و تمیز کنند،می دانید انگار که نوروز بدون پاکیزگی و خانه تکانی آمدنی نیست. همین مسئله می شود یک دغدغه ذهنی و حواس شما در این روزهای پایانی سال به خود مشغول می کند، اگر برنامه ریزی داشته باشید می توانید به راحتی به نظافت خانه تان نظم دهید بنابراین می توانید همه کارهایی که برای آن ۲ روز درنظر گرفته بودید را به کارهای کوچک تر خرد کنید تا کم کم در این چند هفته باقیمانده، کارها را بدون استرس و فشار، مدیریت کنید. برای موفقیت بیشتر به راهکارهای پیشنهادی ما فکر کنید.

لطفا یک لیست تهیه کنید

شما برای اینکه بتوانید دغدغه های تان را سر و سامان بدهید احتیاج دارید که به آنها نظم بدهید. برای این کار بهترین وسایل مداد و کاغذ هستند. همین امروز روی یک کاغذ همه کارهایی که فکر می کنید لازم است انجام دهید را بنویسید. زمانی که احساس کردید همه کارهای مهم مدنظرتان را یادداشت کرده اید چنددقیقه زمان بگذارید و آنها را اولویت بندی کنید. مثلا گردگیری را باید قبل از شستن پرده و فرش قرار دهید. در غیراین صورت دوباره گرد و خاک روی اشیای تمیز می نشیند و کارهای خُرد شما را در این بازه زمانی زیاد می کند.

هر روز صبح کارهای تان را بنویسید

حالا که ذهن تان نظم پیدا کرده است می توانید کارها را حتی به اجزای کوچک تری هم تقسیم کنید. هر چه بیشتر بنویسید بهتر متوجه می شوید امروز و این هفته و هفته بعد چه کارهایی را باید انجام دهید. برای این کار، پیشنهاد ما این است که یک دفترچه کوچک بردارید و هر روز صبح کارهایی که آن روز قرار است انجام دهید را در آن بنویسید، زمانی که برای نوشتن باید صرف کنید حدود ۵دقیقه از کل وقت آن روز شما را می گیرد. پس سعی کنید حتما این کار را انجام دهید.

یک سبد خرید پر از مواد شوینده داشته باشید

حالا که دارید برای این چند هفته پایانی سال برنامه ریزی می کنید، بیایید کمی جامع تر به کارها و زمانی که باید هزینه کنید بپردازید. اولین خریدی که این روزها بیشتر از همه شما به آن نیاز دارید تهیه وسایل شست و شو برای خانه تکانی است. یادتان باشد آنها را در لیست خرید خود جای دهید چرا که بدترین حالت در هنگام خانه تکانی، نداشتن وسایل و لوازم شست وشو است. این کار باعث می شود وسط کار و با ظاهری نامناسب به فروشگاه مراجعه کنید.

جمع آوری کنید

تغییر، همیشه با چیدن وسایل جدید به وجود نمی آید. تا به حال به این فکر کرده اید که چقدر از این وسایلی که امروز در خانه چیده اید طی سال های گذشته اضافه شده و به ازای آن چیزی از وسایل قبلی کم نشده است و همه در کنار هم فضای خانه را پر کرده اند؟! این بار بیایید روندی خلاف روند قبلی را طی کنید. بیایید وسایل را جمع کنید و محیط اطرافتان را ساده تر بچینید و در ازای این جمع کردن چیزی را هم اضافه نکنید. سادگی هم زیبایی خودش را دارد. بگذارید در خانه هم امکان نفس کشیدن و تکان خوردن داشته باشید.

به فرش ها هم توجه کنید

حال نوبت فرش هاست. یک نگاه کارشناسانه به فرش های پذیرایی و اتاق ها بیندازید. اگر لک های کمی دارند و فکر می کنید با مقداری شامپو فرش و انرژی شما تمیز می شوند، در لیست کارهای تان بنویسید و بعد از خشک شدن، روی آنها را با روفرشی بپوشانید تا تمیز بمانند. با این کار می توانید در زمانی غیر از این هفته های آخر سال فرش ها را به قالیشویی بسپارید که هزینه های شست وشوی شان کمتر است و کیفیت کارشان بالاتر. اگر فکر می کنید فرش های تان خیلی لک دارند و تمیز کردن شان از عهده شما و شامپو فرش برنمی آید همین هفته های اول بهمن آنها را به قالیشویی بدهید. در هفته ها و روزهای آخر سال سر خیلی از قالیشویی ها شلوغ می شود و بعضا زمان کافی برای شستن ندارند و از کیفیت کارشان کم می شود.

فضای کمی داریم

دقت کرده اید که فضای داخلی خانه هایی که شما دارید خیلی کمتر از وسایلی است که برای زندگی تهیه کرده اید؟! خب، همین جا ریشه یکی از مشکلات که اغلب می نالیم پیدا شد «خانه هنوز مرتب نشده، به هم می ریزد». این خیلی طبیعی است که وقتی فضای کافی نداشته باشید وسایل، اضافه می آیند. از همین امروز سعی کنید قسمتی از وسایل و لباس های سالمی که بیشتر از یک سال است از آنها استفاده نکرده اید و هنوز مرتب هستند را کناری بگذارید و در نخستین فرصت به خیریه ای که می شناسید بسپارید تا شاید این روزهای آخر سال دل کسی با داشتن شان شاد شود. به خودتان قول دهید هیچ جایگزینی برای آنها نخرید؛ حتی به بهانه سال نو یا تنوع!

از آسیب های جبران ناپذیر جلوگیری کنید

بیرون زدگی دیسک کمر ، کمردرد، التهاب تاندون آرنج، آسیب به تاندون شانه، درد زانو، گِزگِز و مورمور کف دست از جمله آسیب هایی است که به واسطه خانه تکانی غیر اصولی در فرد بوجود می آید. همچنین استفاده نادرست از شوینده ها باعث می شود علائمی چون سرفه ، تنگی نفس و خِس خِس سینه داشته باشید. قبل از خانه تکانی لازم است فرد ۴، ۵ دقیقه نرمش و کشش های عضلانی را انجام دهد تا بدن آمادگی لازم برای فعالیت های فیزیکی را به دست آورد. یادتان باشد با لبخند شروع به کار کنید چرا که بدین ترتیب از ضایعات اسکلتی، عضلانی ،عصبی و فیزیکی کاسته می شود. همچنین افراد خانواده باید در امر خانه تکانی با یکدیگر مشارکت داشته باشند و متناسب با توان فیزیکی خود به این امر اقدام کنند. فراموش نکنید، شما می خواهید وقتی شیپور نوروز زده شد سر سفره هفت سین باشید نه در بیمارستان چرا که آمارها نشان می دهد در دو ماه پایانی سال آمار سقوط افزایش می یابد. این افزایش ناشی از افتادن از ارتفاع، نردبان و چهارپایه است. روزها به سرعت می گذرند و بهار از راه می رسد، بگذارید در بهار سلامت باشید تا از زیباییهایش لذت ببرید.

دسته بندی : آشپزی و خانه داری ، اسلاید ، هنر در خانه بازدید 129 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php