یکشنبه , 16 دسامبر 2018
خانه / ادبیات و مذهب / اصول کافی چه نوع کتابی است؟

اصول کافی چه نوع کتابی است؟

0007613599

اصول کافی چه نوع کتابی است؟

اصول کافی مهم ترین منبع شناخت باورهای شیعیان است که بارها به صورت مجزا از اصل کتاب کافی منتشر و ترجمه ها و شرح های متعددی نیز بر آن نوشته و منتشر شده است. نویسنده کتاب ابوجعفر محمد بن یعقوب بن اسحاق کلینی رازی (م ٣٢٨ق) معروف به ثقة الاسلام کلینی است. وی از علما و محدثان دوره غیبت صغری است. اصول کافی عنوان بخش اول از بخش های سه گانه کتاب حدیثی الکافی است. در این بخش، احادیث مربوط به اعتقادات شیعه و زندگی امامان شیعه و برخی از احادیثی که درباره رفتارهای فرد مسلمان سخن می گوید، گردآوری شده است (٣٧٨٥ حدیث). نویسنده در دو بخش دیگر کتاب به روایات فقهی و مواعظ اخلاقی پرداخته است.

اصول کافی مهم ترین منبع شناخت باورهای شیعیان است که بارها به صورت مجزا از اصل کتاب کافی منتشر و ترجمه ها و شرح های متعددی نیز بر آن نوشته و منتشر شده است.

از آنجا که در بین کتب اربعه فقط الکافی به روایات عقیدتی پرداخته است، این بخش از این کتاب همیشه مورد توجه شیعیان بوده است و به همین دلیل به صورت مجزا نیز منتشر شده است. علمای شیعه شرح های متعددی بر آن نگاشته اند، چنان که ترجمه آن نیز مد نظر بوده و چند ترجمه به زبان فارسی از آن منتشر شده است. شرح ها شرح دهندگان اصول کافی دو گروه هستند؛ گروهی که تمام کتاب الکافی را شرح کرده اند و ضمن آن اصول کافی را نیز شرح کرده اند و گروهی که فقط به شرح اصول کافی پرداخته اند.

حتما بخوانید  مسافرت عجیب این خانواده هیچ وقت تمام نمی‌شود! + تصاویر

شرح های اصول کافی

شرح های معروف که به شرح اصول کافی اختصاص دارند عبارتند از: درخشان پرتوی از اصول کافی اثر سید محمد حسینی همدانی که به زبان فارسی است و چاپخانه علمیه قم آن را در شش جلد منتشر کرده است. شرح اصول الکافی اثر صدرالدین محمد شیرازی (ملا صدرا) (م ١٠٥٠ق) که به زبان عربی است و موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی آن را در سه جلد توسط منتشر شده است. شرح الکافی اثر ملا صالح مازندرانی (م١١١٠ق) که به زبان عربی است و علاوه بر اصول، بخش روضه کافی را نیز شرح کرده است. المکتبة الاسلامیة این شرح را در ١٢ جلد منتشر کرده است. الذریعة الی حافظ الشریعة اثر محمد بن محمد مومن گیلانی که به زبان عربی است و انتشارات دارالحدیث آن را در ٢ جلد توسط منتشر کرده است. الحاشیه علی اصول الکافی اثر ملا محمد امین استرآبادی که دار الحدیث آن را منتشر کرده است. الحاشیه علی اصول الکافی اثر سید احمد بن زین العابدین العلوی العاملی. الحاشیه علی اصول الکافی اثر سید بدرالدین بن احمد الحسینی العاملی که دار الحدیث آن را منتشر کرده است. به جز این موارد، چندین شرح دیگر نیز بر اصول کافی نوشته شده که نیمه تمام مانده اند. مجموعه این کتاب ها در نرم افزار کلینی قابل دسترسی است.

حتما بخوانید  گرفتن عکس عروسی با پهباد + تصاویر

ترجمه های فارسی

ترجمه محمد باقر کمره ای که المکتبة الاسلامیة آن را ٤ جلد در تهران منتشر کرده است؛ ترجمه محمد باقر کمره ای که انتشارات اسوه در ٦ جلد منتشر کرده است؛ ترجمه سید جواد مصطفوی که کتاب فروشی علمیه اسلامیه در ٤ جلد منتشر کرده است.

منبع: مدیرشانه چی، کاظم، تاریخ حدیث، ص ١١٨.

درباره mohammad

محمد هستم، امیدوارم لحظات خوبی را در سایت ما سپری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.