کد خبر : 216751 تاریخ انتشار : پنجشنبه 30 شهریور 1396 - 11:04

چگونه سبزی ها را از میکروب ها پاک کنیم؟

چگونه سبزی ها را از میکروب ها پاک کنیم؟ با رسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا امکان بروز بیماری‌های ناشی از فساد مواد غذایی افزایش می‌یابد. میوه‌ها و سبزی‌ها از جمله مواد غذایی هستند که می‌توانند با انتقال انواع میکروب‌ها و انگل‌ها باعث شیوع این بیماری‌ها شوند. شست‌وشوی مناسب …

چگونه سبزی ها را از میکروب ها پاک کنیم؟

چگونه سبزی ها را از میکروب ها پاک کنیم؟

با رسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا امکان بروز بیماری‌های ناشی از فساد مواد غذایی افزایش می‌یابد. میوه‌ها و سبزی‌ها از جمله مواد غذایی هستند که می‌توانند با انتقال انواع میکروب‌ها و انگل‌ها باعث شیوع این بیماری‌ها شوند. شست‌وشوی مناسب می‌تواند از انتقال این بیماری‌ها پیشگیری کند. آلودگی میکروبی سبزی‌ها و میوه‌هایی که به صورت پخته مصرف می‌شوند، معمولا حین پختن از بین می‌روند، ولی به طور کلی سبزی‌ها و میوه‌ها چه به صورت پخته و چه به صورت خام باید ضدعفونی شوند.

برای شست‌وشوی مناسب سبزی‌ها به روش زیر عمل کنید:

۱- ابتدا باید سبزی‌ها را پاک کرده با آب بشویید تا به خوبی گل و لای و مواد اضافی آن از بین برود.

۲- برای از بین بردن تخم انگل‌ها باید ظرف را از آب پر کرد و برای هر لیتر آب (چهار لیوان) سه تا پنج قطره مایع ظرفشویی در ظرف ریخت و با دست هم زد تا کف کند، سپس تمام سبزی‌ها را در کفاب قرار داده و بعد از پنج دقیقه باید سبزی‌ها را از ظرف خارج کرد و با آب سالم شست. (سبزی یا میوه را از روی آب جمع کنید. بعد آب ظرف را خالی کرده خوب آن را بشویید تا تمام تخم انگل‌هایی که ته ظرف جمع شده‌اند شسته شوند.)

۳- برای از بین بردن میکروب‌ها، باید سبزی‌هایی را که در مرحله قبلی با مایع ظرفشویی شسته شده‌اند در مایع ضدعفونی‌کننده ریخت؛ برای این کار باید در یک ظرف با ۱۰ لیتر آب، یک قاشق چایخوری «پرکلرین» را حل کرد و سبزی‌ها را به مدت پنج دقیقه در آن ریخت.

۴- پس از ضدعفونی شدن باید سبزی‌ها را با آب سالم به خوبی چند بار شست.

۵- سبزی را در دستمال تمیزی بریزید تا آب آن کاملا گرفته شود، بعد در یک دستمال یا کیسه خشک بریزید و در یک نایلون تمیز در یخچال نگهداری کنید. استفاده از یک قابلمه فلزی در‌دار نیز در نگهداری سبزی بسیار مناسب است.

دسته بندی : پزشکی و سلامت ، تازه های سلامت بازدید 103 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php