کد خبر : 60055 تاریخ انتشار : پنجشنبه 5 دی 1392 - 1:22

پیامک های ضد دختران!

کلیپس، چکمه و…. شما هم حتما این کلمات را اخیرا زیاد در شبکه های اجتماعی و پیامک ها خوانده اید، طنزهایی که قطعا دخترانه نیستند. “دختر چیست؟ حدفاصل میان چکمه و کلیپس” از این دست مطالب و جوک ها که قطعا در زمره طنز سخیف جای می گیرند در شبکه …

کلیپس، چکمه و…. شما هم حتما این کلمات را اخیرا زیاد در شبکه های اجتماعی و پیامک ها خوانده اید، طنزهایی که قطعا دخترانه نیستند.

“دختر چیست؟ حدفاصل میان چکمه و کلیپس” از این دست مطالب و جوک ها که قطعا در زمره طنز سخیف جای می گیرند در شبکه های اجتماعی، ابزارهای گفتگوی اینترنتی و پیامک ها بسیار باب شده است اما قطعا به راحتی نمی توان از کنار آنها گذشت.

پیامک های ضد دختران!

نمی خواهیم بگوییم در پشت پرده این مطالب حتما دست های مغرضی وجود دارند اما حتما دست های پنهان معانی و اثرات اجتماعی موجود هستند. این مضامین هر چند که محتوای طنز داشته باشند اما دارای اثرات و پیام هایی هستند. به طور کل جوک ها و پیامک ها نمودی از فرهنگ جامعه و خروجی ای از درون آن می باشند و البته در ادامه دارای تاثیر بر ابعاد و شکل گیری فرهنگ آن جامعه هستند. در واقع جوک ها و خنده های ناشی از آن می توانند دارای تحلیل های معناشناسی، جامعه شناسی و روانشناسی باشند.

عناصر تشکیل دهنده متن این مطالب که الفاظ و کلمات هستند از واژه های دختر، آرایش، کلیپس، چکمه و.. متشکل می شوند، واژه هایی که نشان دهنده نوع نگاهی خاص به این قشر و ناهنجارانه می باشد. دیدی که در شان مقام زن نیست و رنگ وبوی نگاه کالایی دارد و نه از دل آن بوی حیای نگاه مردانه به مشام می رسد. اماپیام زوایه این نگاه ها چه می تواند باشد؟

جوک های هنجار شکن معمولا زود رایج می شوند و طرفداران خاص خود را دارند این جوک ها هم در میان سایر نمونه های مشابه هم پرطرفدارند و هم رواج داشته اند. در ادامه از زوایای گسترده تری به این جوک ها نگاه می کنیم.

نگاه جنسی

اقبال به جوک های هنجار شکن معانی پنهانی دارد و ومی توان با تحقیق دانستنی های جالبی را به دست آورد. به عنوان مثال اینکه این موضوعات تا چه حد در میان افراد رواج دارد؟ تا چه میزان قبح اینگونه مسائل در جامعه و در ارتباطات های میان فردی ریخته شده است و در هر قشر چه وضعیتی دارد؟ گرایش ها و نوع ادبیات به کار گرفته شده چه نشانه هایی دارد؟ درجوک های جدید کلماتی چون کلیپس، چکمه و آرایش، روی نقاطی دست گذاشته شده است که نشان دهنده نگاه جنسیتی و کالایی به زن دارد. این نگاه نشان می دهد دختران حتی اگر با توجیه آراسته بودن! در جامعه حضور پیدا کرده باشند اما نگاه های موجود پیام دیگری رابرای آنها  دارد . زیرا از همه خصوصیات مذکور و جوک ها پیرامون قشر زن در جامعه، اینچنین مواردی، الفاظ جوک ها را تشکیل داده اند. دختران باید بدانند که مقصر بخشی از این نگاه- که قطعا اشتباه است- خود آنان می باشند. البته این موضوع  دور از ذهن نیست و موردی که دین ما هم به خاطر وجود آن توصیه هایی پیرامون حجاب و عفاف خطاب به زنان و غض بصر به مردان دارد.

پیامک های ضد دختران!

تنش در روابط

رقابت خارج از عرف و منطق؛ این می تواند اثر بعدی این جوک ها باشد. ایجاد حس برتری جنسیتی با تمسخر جنس مقابل و خروج از نگاه اعتدال و انصاف و احترام. مسلما ما به دنبال این نیستیم که اختلاط و ارتباطات میان دو قشر دختر و پسرها باشد اما این نوع جوک ها می تواند تفکیک جنسیتی! نامطلوب را در پی داشته باشد. از جمله رشد روحیه های فمنیستی، رقابت های نامشروع و رواج تیکه کلام های جدید، تنش در روابط و رقابت منفی و….. به عنوان مثال فردی می گفت در دانشگاه شاهد استفاده از این عبارات و نوع نگاه اینچنینی به این قشر در تیکه کلام ها بوده است که هم محیط احترام متقابل شکسته شده است و هم مزیدی بر ارتباط خارج از عرف و شرع شده است و البته نشان دهنده این است که نگاه پسران به  وجود این موارد در اطراف خود حساس تر شده است که این خود آسیب فرهنگی اجتماعی دیگری است.

پوشش های آنچنانی!

وجود این جوک ها نشان دهنده این است که چنین واقعیتی در جامعه در میان قشر زنان به ویژه دختران جوان وجود دارد و این مورد موید این است که ما در زمینه حجاب و عفاف در سطح جامعه با مشکل روبرو هستیم که این مطالب حتی مصادیق خاص آن را نیز برای ما بیان می کنند. در واقع بدنه فرهنگی ما سالها است که در زمینه حجاب با مشکل روبرو بوده و این موضوع خود را در دل معانی و محتواهای مختلف به ما نشان داده است زمانی مانتوی کوتاه، زمانی ساپورت و حال ارایش، چکمه و کلیپس اما باید دید چه میزان برنامه ریزی برای فرهنگ سازی حجاب و عفاف در میان سازمان های مرتبط انجام گرفته و چقدر موثر بوده اند. از طرفی دیگر این جوک ها بیانگر نگاه بی قید جنس مذکر هم بوده است اما موضوع ” غض بصر” چه میزان فرهنگ سازی شده است.

زن نباید تخریب شود!

یک زن در جامعه جایگاه ویژه ای دارد آنچنان که غیر از موجودیت خود او، مقام تربیت را نیز بیش از سایر نهادها و افراد بر عهده دارد مقام یک زن مقامی است که با آینده یک جامعه ارتباط تنگاتنگ دارد. در صورت تخریب و انحراف این قشر باید منتظر تخریب و انحراف آینده یک جامعه بود اما این جک ها غیر از انحراف زنان و دختران از برخی از ارزش ها که آسیب هایی اجتماعی را در پی خواهد داشت ،تخریب و نزول جایکاه آنان را نیز می تواند به دنبال داشته باشد در اکثر محتوای این جوک ها نگاه ابزاری و غیر محترمانه به یک زن وجود دارد اما چه کسی متولی این شکستن ها است؟ خود زنان، نگاه نادرست مردان یا هر دو!؟

آخر کلام

 این جوک ها صرفا ضد دختران نیست برخی از آنها شاید در اقدامی تقابل جویانه به سمت پسرها رفته است و موضوع آرایش پسرها را موضوع خود قرار می دهد جوک هایی که توسط خود پسرها هم نقل می شوند. بهتر است اینچنین بگوییم این مطالب قبل از اینکه رقابت های منفی میان دو قشر را نمایندگی کند نشان دهنده ناهنجاری هایی در میان دختران و پسران است  ناهنجاری هایی که ضد ارزش هم هستند و خود را بیش از گذشته نشان می دهند و می توانند بیش از یک جوک، محیطی برای تحقیق و تامل برای برنامه ریزی مسئولین باشند البته رواج آنها به صورت ناخودآگاه در میان قشرهای مختلف پیامدهایی اجتماعی دارد که نباید از آن غافل شد.

دسته بندی : سبک زندگی بازدید 62 بار
دیدگاهتان را بنویسید
عاطفه در تاریخ 4 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

خخخخخخخخخخخخخخ
ببین تورو خدا………نیلو جون شیطونه میگه دوتا عکس براشون برفست از پسرایی که کاندیدای زیباترین دختر دنیا میشن تا حسابی فیض مرد بودنشونو ببرنا(البته اونایی که این دیدگاهو دارن منظورمه)خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

باران در تاریخ 4 بهمن 1392 گفته : پاسخ دهید

اره دیگه دیدن که بالا تر از دخترا نیست گفتن بزار با گفتن این حرفا عقده گشایی کنیم بعدش خودتون چی تو زمستون فقط دماغتون رو میشه دید زیپ کابشن رو تا بالای لب و کلاه هم تا ابرو میارین با خرس قطبی نمیشه تشخیصتون داد

سحر در تاریخ 7 دی 1392 گفته : پاسخ دهید

ب نظر من همش مزخرفه …..

سحر در تاریخ 7 دی 1392 گفته : پاسخ دهید

ب نظر من پسرا خیلی خودشونو با ارزش گرفتن نمیدونن گرد پای ماهم نمیشن…

یه دوست در تاریخ 6 دی 1392 گفته : پاسخ دهید

مثله اینکه این پیامک ها کارساز شدند همون ایجاد حس برتری جنسیتی و مسخره کردن جنس مقابل رو میگم

kimia در تاریخ 6 دی 1392 گفته : پاسخ دهید

عاشقتم نیلو جون.پسرا جون من کلیپس هم بزنید خواهشا خجالت نکشید.حالا پسر چیست؟ یک موجود اضافه در کره زمین هههههههههههههه

صبا در تاریخ 6 دی 1392 گفته : پاسخ دهید

آقایی که فکر میکنی دخترها از همه پسرها پایینترند مثل اینکه شما تو همون عصر جاهلیت موندید و فکر میکنید پسرها برترند. یه کم به پسرهای دور برت ،به خودت نگاه کنی میبینی که از خیلی از دخترها ارزشت کمتره . البته تقسیر تو نیست بالاخره یه جاهایی باید جهان سومی بودن را با این نظرهای مسخره ثابت کرد همون طور که به مسی ثابت شد البته منظورم همه پسرها نیست.

توحید در تاریخ 5 دی 1392 گفته : پاسخ دهید

نگران نباشید من کامل خوندم و خلاصه ی اون رو بیطرافانه براتون نوشتم : این جکها نشان دهنده نگاه جنسیتی و کالایی به زن، ایجاد حس برتری جنسیتی با تمسخر جنس مقابل ، انحراف و نزول جایگاه زنان و در آخررواج ناهنجاری های ضد ارزش حتی در بین پسرها (موضوع آرایش پسرها و تیپ های آن چنانی ) است .

نیلو در تاریخ 6 دی 1392 گفته : پاسخ دهید

پس بی ربطم نگفتم……..مرسی توحید جان……..
مهدی جان شخصیت به خرج بده…….از شما بالاتر نباشیم پایین تر هم نیستیم……..!

mahdi در تاریخ 5 دی 1392 گفته : پاسخ دهید

be nazar man doroste ke dokhtarha az hame pesarha paeentaran amma nabayad hichvaght be marish khandid.ghonah daran bichareha

علیرضا در تاریخ 5 دی 1392 گفته : پاسخ دهید

من متن رو نخوندم پس نظر هم نمیدم…………………..!!!!!!!!!

نیلو در تاریخ 5 دی 1392 گفته : پاسخ دهید

متنو نخوندم……..!
قابل توجه آقایونی که ما دخترارو مسخره میکنید…….
ما باید با شما یه فرقی داشته باشیم دیگه…….ما تل زدیم شمام زدید ما مو رنگ کردیم شمام رنگ کردید چقدم حرفه ای……
ابرو برداشتیم شمام برداشتید از ما نازک تر…….!
گفتیم یه کیلیبس بزنیم یه فرقی بکنیم خدایی روتون نمیشه بعد اینهمه مسخره کردن بزنید وگرنه تا الان زده بودید……..!
سلامتی ما دخترا که پرچممون همیشه بالاست……..!
شرمنده متنو نخوندم ربط نداشت عذر میخوام………………….!

سمی در تاریخ 5 دی 1392 گفته : پاسخ دهید

باهات موافقم نه خودشون از ماتقلید کردن………………………………………………….

css.php