کد خبر : 78095 تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 اسفند 1392 - 10:33

خیابان هایی در دنیا که نام های ایرانی دارند

خواهر خواندگی بین شهر‌ها و کشور‌ها یکی از قرارداد‌هایی است که از مدت‌ها قبل بین کشور‌هایی که با هم مشترکات فرهنگی، هنری، تاریخی و… دارند باب است. مثلا شما در دل آمریکا می‌توانید خیابانی به اسم تهران و محله‌ای به اسم پرشیا ببینید که خب در نوع خود بسیار جالب …

خواهر خواندگی بین شهر‌ها و کشور‌ها یکی از قرارداد‌هایی است که از مدت‌ها قبل بین کشور‌هایی که با هم مشترکات فرهنگی، هنری، تاریخی و… دارند باب است. مثلا شما در دل آمریکا می‌توانید خیابانی به اسم تهران و محله‌ای به اسم پرشیا ببینید که خب در نوع خود بسیار جالب است.  

خیابان هایی در دنیا که نام های ایرانی دارند

گزارشی که قرار است بخوانید درباره همین «خواهر‌ خواندگی» و «برادر خواندگی» بین ایران و کشور‌های مختلف دنیاست.

تهران در الجزایر

با یک نگاه به نقشه شهر ویلا یا در الجزایر متوجه می‌شوید که منطقه‌ای به اسم تهران در آن وجود دارد. این شهر که قسمت فرانسوی‌نشین الجزایر را تشکیل می‌دهد، دارای حدود 3 میلیون نفر جمعیت است.

اصفهان در آلمان

هر قدر شهر اصفهان خوش آب‌وهوا است، خیابانی که خارج از مرز‌های کشور به این نام است در دل صحرا و در آفریقای جنوبی واقع شده.

البته بنا به موقعیتی که شهر اصفهان دارد این شهر با شهر‌های زیادی خواهر‌خواندگی دارد، یکی از این شهر‌ها فرایبورگ آلمان است. در اوایل سال 1390 نمایندگان فرایبورگ به شهر اصفهان سفر کردند تا در کانون فرهنگی ایران شرکت کنند. در این مراسم بود که استارت خواهر‌خواندگی بین دو شهر در آلمان و ایران زده شد.

اصفهان در مالزی

خیابان اصفهان در نزدیکی مرکز شهر کوالالامپور و در فاصله بسیار اندک از میدان تاریخی و معروف مردکا (Merdeka) و المان‌های معروف تاریخی این شهر مانند مسجد جامع قرار دارد.

این خیابان کوچک در محل تلاقی دو خط حمل و نقل شهری LRT( ایستگاه بانداریا) و KTM (ایستگاه بانک نگارا) قرار داشته و همچنین در مجاورت مرکز خرید مدرن SOGO واقع شده است. با تصویر نقشه گوگل، موقعیت خیابان اصفهان در کوالالامپور را مشاهده می‌کنید اصفهان خواهر‌خوانده 13 شهر گوناگون در جهان است که از این میان می‌توان از بارسلون، اسپانیا، فلورانس ایتالیا، سن‌پترزبورگ روسیه، یادش رومانی، کوالالامپور مالزی، فرایبورگ آلمان، ایروان ارمنستان، هاوانا کوبا، کویت، شیان چین، کیوتری ژاپن، لاهور پاکستان،‌داکار سنگال، بعلبک لبنان، بیروت لبنان و استانبول ترکیه اشاره کرد.

تبریز در ایالات متحده آمریکا

در شهر مشهور «رالی» در کارولینای شمالی ایالات متحده، منطقه‌ای به نام تبریز وجود دارد که به عنوان پایتخت رالی به حساب می‌اید. تبریز آمریکا به عنوان پایتختی به حساب می‌اید که حاکمان زیادی در آن زندگی کرده‌اند، تبریز آنجا مثل تبریز خودمان یک منطقه باشکوه به حساب می‌آید.

تهران، نیوهمپشایر، چارلستون ایالات متحده آمریکا

یکی از جاده‌‌های فرعی که در آمریکا وجود دارد به اسم تهران نامگذاری شده است. این جاده زیبا نزدیک شهرستان سالیوان است. در سر شماری سال 2010 جمعیت این شهر 5 هزار و 114 نفر اعلام شد. دور تا دور این جاده پر از درخت است و در را پر می‌کند. در شهرستان سالیوان که به موازات این جاده است، روستاییانی زندگی می‌کنند که هر روز برای رسیدن به شهر از این جاده عبور می‌کنند.

دریاچه نراقی در آمریکا

نراق یکی از شهر‌های استان اصفهان است که فامیل تعداد زیادی از مردم ایران شهر «نراقی» است.

جالب است بدانید سال 1980 خانواده‌ای به نام فامیل نراقی در این مکان زندگی می‌کردند که در کنار خانه بزرگشان دریاچه‌ای بود. این دریاچه به نام همین خانواده نامگذاری شد. اگر در نقشه نگاه کنید، می‌بینید که یک دریاچه کوچک به اسم «دریاچه نراقی» در دل «مودستو»ی کالیفرنیا وجود دارد و هنوز به همین نام خوانده می‌شود.

خیابان ایران در آمریکا

در شهر مینه سوتا در آمریکا خیابانی وجود دارد به اسم ایران. این خیابان در 37 کیلومتری شهر مینیاپولیس در ایالات مینه سوتا قرار دارد. کسانی که اولین بار در این مکان زندگی کردند روستاییان، مهاجران و کشاورزان بودند اما رفته رفته سبک زندگی شهری وارد این منطقه شد و گروهی از اسکاتلند، انگلیس، ایرلند و… وارد این مکان شدند. البته یک بزرگراه نیز در همین ایالت وجود دارد که به نام ایران Iran Path Northfield Minnesota, USA است.

خیابان تهران در کره‌‌جنوبی

یک خیابان در بخش گنگ‌نام شهر سئول کره‌جنوبی وجود دارد که نامش تهران است. شرکت‌های «سامسونگ» و هینیکس» دفاتری در این خیابان دارند. یکی از گرانترین سازه‌های کره نیز در همین خیابان تهران است. در این قسمت شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ مشغول به کار هستند. پیشینه نامگذاری این خیابان به اسم «تهران» به پیش از انقلاب برمی‌گردد، زمانی که شهردار وقت تهران در سال 1354 به سئول کره سفر کرد، همان زمان بود که دو خیابان بزرگ در پایتخت دو کشور به اسامی «سئول» (در تهران) و تهران در کره نامگذاری شد. نام قبلی خیابان تهران در کره، سامنین گون Samneungno بود که در سال 1963 به تهران تغییر نام داد. این خیابان یکی از پررفت و آمد‌ترین خیابان‌های کشور کره است. همانطور که می‌دانید، خیابان سئول در تهران نیز در همان سال نامگذاری شد که در شمال شهر تهران و در زندگی منطقه اوین قرار گرفته است. در لوح یاد‌بود نامگذاری این خیابان نوشته‌اند: «جاویدان باد دوستی بی‌شائبه مردم دو شهر تهران و سئول که به پاس آن در شهر سئول خیابانی به نام تهران و در شهر تهران خیابانی به نام سئول نامگذاری گردید.»

خیابان خلیج فارس در الجزایر

در حالی که برخی کشور‌های عربی و اروپایی دنیا به دنبال این هستند که از نامی جعلی برای خلیج همیشه فارس استفاده کنند اما در دل الجزیره خیابانی به نام «خلیج فارس» وجود دارد.

تهران در پاریس

اگر به پاریس سفر کردید می‌توانید سری به چهار‌راه تهران بزنید. این خیابان یکی از پر‌رفت‌وآمد‌ترین خیابان‌های پاریس است که سال‌هاست به اسم پایتخت کشورمان نامگذاری شده است.

خیابان سعدی در آمریکا

در یکی از محله‌های لوییزیانا که در شهر هو‌آمای آمریکا واقع است، خیابانی وجود دارد به نام سعدی. این شاعر با اینکه در کشور‌های غربی به اندازه ایران شهرت ندارد، اما خیلی‌ها هنر او در سرائیدن اشعار اجتماعی و اخلاقی را جهانی و ستودنی می‌دانند.

دسته بندی : مجله خبری بازدید 129 بار
دیدگاهتان را بنویسید
shadi در تاریخ 15 اسفند 1392 گفته : پاسخ دهید

kh kh kh ……………………….dor donia to 80 ruze??????????bashe man hasam bache ha zudi biain berim………………eivay arezume ye baram ke shode tu meidun bazi ro bebinam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!babam ziad alaqe nadare be football dasham darhad mamuli has nidunam man be ki keshidam???????????????????kh kh kh

علیرضا در تاریخ 15 اسفند 1392 گفته : پاسخ دهید

آره آبجی شما تشریف بیارین من بلیط وی آی پی میگیرم براتون…پیراهن برزیل دارم بهت میدم در ضمن عینک ریبن هم بهت میدم البته عینکمو ازت میگیرما آخه ما آبادانی ها عینک ریبن از شناسنامه ام واسمون مهمتره آبجی جون.

عاطفه در تاریخ 16 اسفند 1392 گفته : پاسخ دهید

راستی داستان این عینک ابادانیا چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
منم یه دوست داشتم ابادانی بود عینکش به جونش وصل بود…..!

عاطفه در تاریخ 15 اسفند 1392 گفته : پاسخ دهید

از اول همرو خوندم هیچ جا به اندازه ی پاریس دلم نمیخواد برم ……میخوام برم تهران پاریس……از اونورم دربست بگیرم ابادان برزیل…….یه سرم برم خونه ابجیم اینا تبریز امریکا….خب حالا که تا امریکا اومدم بذار یه سرم بزنم به مامانبزرگم اینا تو تهران امریکااااا

عاطفه در تاریخ 15 اسفند 1392 گفته : پاسخ دهید

پس من اومدم……………………!
ایناز و شادی و نیلو دستاتونو بدین من بریمممممممممممم
داداش اون جلو ملو ها جا بگیر برامون……من چشام سو نداره……میخوام از نزدیک بازیو ببینم……..اصلا یه دست لباس برزیلی(ابادانی)برام بگیر میخوام خودم برم بازی کنم……………!

آیناز در تاریخ 15 اسفند 1392 گفته : پاسخ دهید

ابجی من اومدم …………..دست منم بگیر رررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررر بریم برزیل(ابادان)

علیرضا در تاریخ 15 اسفند 1392 گفته : پاسخ دهید

خخخ..هههه…آره بابا همشون میان اتفاقا خونمون روبرو استادیوم بخدا…شما تشریف بیار ما درخدمتیم آبجی نیمار دیشب باهاش صحبت کردم برا ناهار دعوتشم کردم خونمون اگه برا جام جهانی بلهط میخواین زودتر بگو تا برا خودتو آبجی نیلو وشادی خانوم بگیرم آخه دیگه وقتی نیستاااا خخخخ…براتون وی آی پی رزرف میکنم.

عاطفه در تاریخ 15 اسفند 1392 گفته : پاسخ دهید

ههه اره…..داداش من میام ابادان…..راستی کدوم استادیوم بازی دارین؟
من میام ….راسی رونالدوهم هس؟فک کنم الان باید مربی شده باشه……صحبت کن باهاشون قانون گل طلایی هم بذارن از دوباره…….درضمن باید منو با نیمار دوست کنی….چون میخوام فوتبال حرفه ای ازش یاد بگیرم

علیرضا در تاریخ 15 اسفند 1392 گفته : پاسخ دهید

فکر کنم یادتون رفت اینو بزارین….تو برزیل ی قسمتی داره بهش میگن آبادان….!بخاطر همینه که میگن آبادان برزیلته…..ایشالا جام جهانی آبادان در خدمتتونیم…!
خخخ

shadi در تاریخ 15 اسفند 1392 گفته : پاسخ دهید

خخخ…ما اینیم دیگه! ایناز اجی خوندی تبریز پایتخت امریکا به حساب میاد!خوشم اومد!کلا مطلب جالبی بود میسی داداشی!

ali در تاریخ 15 اسفند 1392 گفته : پاسخ دهید

خوشحالم که پسندیدین

آیناز در تاریخ 15 اسفند 1392 گفته : پاسخ دهید

هههه شادی جووووووووووونم اره خوندم خیلی جالب بود نمیدونستم امریکا هم تبریز داره خخخخخخخخخخخخخ هوس کردم برم تبریز امریکا

css.php