کد خبر : 193804 تاریخ انتشار : جمعه 30 بهمن 1394 - 3:48

توصیف جو یک سیاره ابرزمین برای نخستین بار

نقل از ایسنا، ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ناسا توانستند هیدروژن و هلیوم را در هوای ۵۵ Cancri e شناسایی کنند اما در این سیاره که دو برابر زمین عرض داشته و هشت برابر عظیم‌تر از زمین است، هیچ نوع بخار آبی وجود ندارد. سیارات ابرزمین کمی بزرگتر …

توصیف جو یک سیاره ابرزمین برای نخستین بار

نقل از ایسنا، ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ناسا توانستند هیدروژن و هلیوم را در هوای ۵۵ Cancri e شناسایی کنند اما در این سیاره که دو برابر زمین عرض داشته و هشت برابر عظیم‌تر از زمین است، هیچ نوع بخار آبی وجود ندارد.

سیارات ابرزمین کمی بزرگتر از زمین و کوچکتر از سیارات یخی مانند نپتون یا سیارات گازی مانند مشتری هستند. رصدهای تلسکوپ فضایی کپلر ناسا و سایر ابزارهای فضایی نشان داده که این نوع سیاره یکی از رایج‌ترین سیارات کهکشان راه شیری است.

سیاره ۵۵ Cancri e که در فاصله ۴۰ سال نوری از منظومه شمسی قرار گرفته، بسیار عجیب است. این سیاره فراخورشیدی در فاصله بسیار نزدیکی از ستاره میزبان خود قرار داشته و هر مدار آن تنها ۱۸ ساعت طول می‌کشد، از این رو بسیار داغ بوده و نمی‌تواند از حیات به شکل شناخته شده برای انسان برخوردار باشد. تصور می‌شود که دمای سطح این سیاره ۲۰۰۰ درجه سلسیوس باشد.

سیاره ۵۵ Cancri e در سال ۲۰۰۴ کشف و در سال ۲۰۱۲ یک مدلسازی بر اساس جرم و شعاع آن و نیز ترکیب ستاره میزبانش انجام شد و نشان داد که درون این سیاره مقادیر زیادی کربن وجود دارد. در حقیقت به گفته محققان، این ابرزمین شاید یک سیاره الماس باشد.

تحقیقات بعدی نشان داد که ۵۵ Cancri e احتمالا مانند تصورات پیشین از کربن زیادی برخوردار نیست. اما مجددا دانشمندان در تحقیق بر روی جو این سیاره توانستند نشانه‌هایی از سیانید هیدروژن پبدا کنند که می‌توانند نشان‌دهنده هوای پر از کربن باشد.

محققان ستاره میزبان سیاره ۵۵ Cancri e را با استفاده از ابزار دوربین میدان وسیع ۳ هابل بررسی کرده و چندین طیف ایجاد کردند. آن‌ها سپس ترکیبات جوی سیاره را با یک نرم‌افزار تحلیلی بررسی کردند.

دسته بندی : جالب و خواندنی ، سرگرمی بازدید 51 بار
دیدگاهتان را بنویسید
css.php